• BIST 102.960
  • Altın 146,548
  • Dolar 3,5272
  • Euro 4,1982
  • Kocaeli : 16 °C
  • İstanbul : 23 °C
  • Sakarya : 16 °C

Şenol Ergüney: Sağlık alanında Kocaeli’ye 20 milyonluk yatırım yapıldı

Şenol Ergüney: Sağlık alanında Kocaeli’ye 20 milyonluk yatırım yapıldı
Gazeteniz Kocaeli tarafından düzenlenen Doruktakiler 2015 değerlendirmesinde ‘Yılın Bürokratı’ seçilen Şenol Ergüney, sağlık alanında yapılan yatırımlarla ilgili bilgileri gazetemizle paylaştı.

Kocaeli’de sağlık alanında yapılan yatırımların koordinesi ya da hastanelerdeki değişiklikler Kamu Hastaneleri Birliği tarafından yürütülüyor. Bu birimin en etkin ismi ise Genel Sekreter Şenol Ergüney. Şenol Bey, gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2015 değerlendirmesinde ise Büyük Jüri tarafından ‘Yılın Bürokratı’ kategorisinde ödüle layık bulundu.

Kendisi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Yapılan yatırımlardan yeni dönem hedeflerine kadar sağlık alanında yapılan ya da yapılacak olan ne varsa Şenol Bey açık yüreklilikle bizimle paylaştı.

 

Görevinizde çok eski olmamanıza rağmen verimli bir çalışma dönemi geçirdiğiniz. Bu süreyi bizimle paylaşır mısınız?

Göreve gelir gelmez kurumu tanıdık. 8 bin personeli olan, 15 tane hastane var. Bu kurumların 5 bin kamu, 3 bin de şirket elemanı olan çalışanı bulunuyor. 1 milyon 700 bini aşan bir kente hizmet veriyorsunuz. Geniş bir hizmet alanı söz konusu. Her yerin kendisine göre sağlık hizmeti bakımından planlanması gerekiyor. Birkaç ay bu planlama yapıldı. Yoğun bir denetim yapıldı. Kurumları yerinde inceledik. Farklı yöntemler kullandık.

Kentin ihtiyacı olan aksamlara ağırlık verildi. Acil servislerine yönelik özel projelerimiz oldu. Hangi bölgede sağlık hizmetinin gerekli olduğuna bakıldı. Temizlik konusuna ağırlık verildi. Kısacası hizmet alanımızda ilgili her köşenin incelemesini detaylı bir şekilde yerine getirdik.

Hastanelerde temizlik konusunda özel ekipler oluşturuldu. İncelemeler yaptık, aksaklıklar varsa tespit edilip. Sonrasında olaya müdahale edildi. Daha sonra yemek konusuna ağırlık verdik. Hastaların yemekten memnun kalması bizim için çok önemlidir.

 

Yemek konusu zaman zaman sağlık sendikaları tarafından eleştiriliyor ve kamuoyunda gündeme getiriliyor. Bu konudaki çalışmalarınız ne durumda?

Personel memnuniyeti bizim için elbette çok önemli. Memnun ve mutlu olan personel güzel hizmet üretir. Biz bu düşünce ile çalışanlarımıza yaklaşıyoruz. Kadrolu olarak da olsa, taşeron da olsa düşüncemiz böyle.

Yemeklerin hep merkezi yönetim tarafından belirlendiğini gördük. Sonrasında komisyon oluşturuldu. Yaklaşık sekiz aydır bu konuda çalışma yürütülüyor. Ancak komisyon üyeleri değişme gösterebiliyor. İlimizdeki bütün hastaneleri temsil edecek şekilde bir yapı oluşturuyoruz. Her ay toplantılar düzenleniyor ve gelecek ayın menüsü belirleniyor.

Farklı menüler ortaya çıktı. Çıkmayan yemekler bugün listelere eklenmiş durumda. Kahvaltı servislerinde yenilikler olmaya başladı. Ekmekler poşetli olarak geliyor.

Her hastanenin hizmet alanı farklıdır. Fonksiyonların daha aktif hale gelmesi sağlandı. Planlamalar hep bu noktada yapıldı. Hastanelerin daha aktif kullanımı sağlandı. Bu başarılı geçişler ile hizmetlerin kalitesi artmıştır.

 

Peki, geçen süredeki çalışmalar da dikkate alındığında hastanelerdeki eksiklerin giderilmesi için ne kadarlık bir süre gerekiyor?

Az önce aktardığım değişiklikler sayesinde nitelikli hastanelerde artık daha nitelikli hizmetler verilmeye başlandı. Eksikliklerin tespiti sonrasında yatırımlara geçildi. Yerinde incelemelerle bu konuda ciddi çalışmalar yapıldı. Bazı kritik kararlar alındı.

3 sene içerisinde ilimizdeki bütün hastanelerin fiziki sorunların giderilmesini hedef olarak belirledik. Bu 3 yılın bir yılı tamamlandı. Bu bir yıl planlamalar ve izinler ile projelendirmelerle geçilmiştir. Kısacası bütün planlamalarımız tamamlandı.

 

İlçelerdeki devlet hastanelerine yönelik projeleriniz ne durumda?

Sadece şehir merkezlerindeki büyük hastaneler değil, ilçelerimizdeki hastaneler için de önemli çalışmalar yaptık. Aslında buralar için yeni dönemde hayata geçirilecek projelerimiz de bulunuyor. Örneğin Karamürsel Devlet Hastanesi’ne yeni bir bina yapılıyor. Burada haliyle yeni servisler de açılacak.

2 bin 400 metrekare büyüklüğünde bir bina olacak. Bu ek binanın teknik imkanların da sağlanması ile sağlık alanında bölgeye önemli katkı sunacağını düşünüyorum. Bu projemize Büyükşehir Belediyesi de destek veriyor. Projelendirme çalışmaları tamamlandı. Sadece Bakanlıktan gelecek onayı bekliyoruz. Eğer bir aksilik olmaz ise 2017 yılında bu yeni binamız hizmete girmiş olur.

 

Bu projenin detaylarını paylaşır mısınız?

Elbette… Bu projedeki ana bina ek binaya uydurulacak. Buradaki tüm servisler yeni binaya aktarılacak. Daha sonra ana binadaki tadilat çalışmalarına başlayacağız. Karamürsel’deki acil serviste yapılan yıkım sonrasında genişletme çalışmalarına başladık. Yeni bina yapılana kadar burası hizmete girer. 2-3 ay içerisinde acil servisimiz tam kapasite ise hasta kabulüne başlayacaktır.

Ayrıca ben göreve başladığım dönemlerde Karamürsel’de hekim sorunu da yaşanıyordu. Şimdi ise doktor atamaları ile hekim kadrosunda eksik kalmadı.

 

Diğer ilçelerdeki proje yatırım durumları nedir?

Gölcük’te yeni bir yatırımımız olacak. Eski Halıdere Belediye binası Gölcük Devlet Hastanesi bünyesinde ihaleye çıkacak. Burayı fizik tedavi merkezi olarak kullanacağız. Ayrıca toplum ruh sağlığı merkezi olarak da istifade edeceğiz.

Bu çalışmaya önem veriyoruz ve en büyük hedeflerimizden birisidir. Toplum Ruh Sağlığı Merkezlerini her ilçede kuracağız. Toplumda şizofren hastanlar bulunuyor. Günlük hayatını sürdürebiliyor, fakat aileler için bakımları oldukça zordur. Sağlık Bakanlığı tarafından hastane dışında Toplu Ruh Sağlığı Merkezi yapılıyor.

Buralar 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Gündüzleri hastalar bu merkeze alınıyor. Gereken ilaç ve aktivite destekleri hastalarımıza sunuluyor. Aile gündüz bırakıyor, akşam gelip alıyor. Bu sayede aile fertlerine de büyük anlamda bir destek sunulmuş oluyor. Bu birimi daha önce Derince’de açmıştık. Diğer bütün ilçelerde bu merkezler açılacaktır. Bazı ilçelerde yer arayışımız sürüyor.

 

“GÖLCÜK İÇİN İHALE 18 OCAK’TA”

Yapımı ile ilgili çok merak edilen bir konu da Gölcük Devlet Hastanesi’nin durumu. Bu konudaki çalışmalar ne durumda?

Bu konu bizim de gündemimizde. Meseleye de çok hassas yaklaşıyoruz. Çünkü Gölcük halkı için çok önemli bir çalışma olacak. Gölcük Devlet Hastanesi’nin ihalesini 18 Ocak’ta yapacağız. Projeyi Sağlık Bakanlığı yürütecek.

250 yataklı ek bina yapılacak. Ana bina bittiği zaman 320 yataklı olacak. Kocaeli Devlet Hastanesi gibi bir bina yapılacak burada. Gölcük ilçesi için büyük bir kazanım olacak. Hastane inşaatının da 24 ay içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Ayrıca Gölcük Devlet Hastanesi’nin acilinde de düzenlemeye gidildi. Ek bina yapıldı, bu sayede hasta kabullerinde ve tedavilerde rahatlama sağlandı. Büyük yatırımları beklemiyoruz. Arada yapılması gereken yatırımları biz yapıyoruz.

 

“3 BİNA YIKILACAK”

Gölcük Devlet Hastanesi’ne bağlı olarak hizmet veren bir semt polikliniğimiz var. Bu bina eskidi. Hizmet veremez duruma geldi. Aynı bahçe içerisinde Verem Savaş Dispanserimiz var. Aynı bahçede ayrıca 112 istasyonu bulunuyor. Burası için de bazı düşüncelerimiz var. Yeni bir bina yapmayı düşünüyoruz. Burada bulunan 3 binayı yıkacağız, 112 acil servis, Verem Savaş Dispanseri ve Semt Polikliniğini tek çatı altında toplamak istiyoruz.

 

Gündeminizdeki diğer projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Birçok hizmetimiz oldu ve yeni dönemde de projelerimiz sürecek. Bunlardan bir tanesi de yeni hizmete giren Palyatif Bakım Merkezi’miz… Bu merkez yoğun bakım da tedavisi tamamlanmış hastalar için yapıldı. Yoğun bakım ünitesinden çıkan hastalara dikkat etmek gerekiyor. Burada hastalara bakım yapacak kişilere de gereken eğitim veriliyor. Dünya genelinde uygulanan bir projedir. Türkiye içerisinde ilk 10 arasında yer alıyoruz. İlimizde toplamda 77 merkez açılacak. Yaz ayına kadar tamamlamayı planlıyoruz.

Ayrıca Anne Oteli projemiz vardır. Bu gerçekten büyük bir sıkıntıydı. Bebekleri yoğun bakımda yatan anneler otellerde kalıyor ya da sürekli evine gidip gelmek durumunda kalıyorlardı. Büyük hastanelerin hepsinde bu hizmet veriliyor.

Öte yandan 2016 yılı içerisinde 10 bin metrekare kapalı alanı ile Derince’ye yeni bir hastane daha yapılacak. Bu yıl içerisinde ihalesinin tamamlanmasını bekliyoruz. Yeni bir Ağız ve Diş Hastanesi Derince’de bulunan Askeri Hastane’den alınan alana yapılacak.

 

“20 MİLYON TL’LİK YATIRIM”

Yapımı sürekli tartışılan bir konu da Şehir Hastanesi mevzusu. Bu hastanenin yapımı ile ilgili gelinen nokta nedir?

Şehir Hastanesi için 3 milyon metreküp hafriyat kullanılacak. Yapım süresinin bir yılı bulması bekleniyor. Bunun haricinde Gebze Fatih Hastanesi’nin yapımı da bitmek üzere. Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yapımı sürüyor.

Hastane yapımlarının dışında personel eğitimlerine de büyük önem veriyoruz. Bu konuda çok ciddi denilebilecek durumlarımız söz konusu. Ciddi eğitim planlaması yapıldı. Tıbbi Sekreterlere önemli konularda, uzman kişiler tarafından eğitimler verildi.

Bunun dışında artık bütün hastanelerimiz birbirini görebiliyor. Bu sayede bilgi akışı daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde paylaşılabiliyor. Hastanelerin web siteleri de güncellendi. Kentimize 14 milyon TL’lik tıbbi cihaz alımı yapıldı. Bu yıl Sağlık Bakanlığı ile birlikte 20 milyon TL’yi geçen yatırımlar yapıldı. Bütün planlamalarımız tamam. Yıllara göre bütün yapacaklarımız bellidir. 2016 yılı bu anlamda yatırım konusunda yoğun bir yıl olacak. Web sitesinde Sağlık TV kurulması planlanmaktadır.

 

Genel Sekreter Ergüney sık sık hastaları ziyaret ederek durumları hakkında bilgi sahibi oluyor.

has-009.jpg

 

Şenol Ergüney’in en çok önem verdiği konulardan biri de hastanelerde görevli personele yönelik olarak yapılan eğitim faaliyetleri.

has2-001.jpg

 

Ergüney, hastanelerdeki cihazları son teknolojik aletlerle değiştirdiklerini dile getirdi.

cih-001.jpg

 

Genel Sekreter Şenol Ergüney, kısa bir süre önce hizmete giren Palyatif Merkezi’nin tüm ilçelerde kurulacağını söyledi.

merz.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
x
11 Ocak 2016 Pazartesi 21:10
21:10
Op. Dr. Şenol Ergüney basrılarınızın devamını diliyorum sayın hocam
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim