• BIST 102.754
  • Altın 148,113
  • Dolar 3,5395
  • Euro 4,1725
  • Kocaeli : 23 °C
  • İstanbul : 25 °C
  • Sakarya : 23 °C

Serdar’ın en önemli sorunu kentsel dönüşüm

Serdar’ın en önemli sorunu kentsel dönüşüm
Serdar Mahallesi’nin seçilmiş muhtarı olan Ümit Yılmaz Paşa, mahallenin sorunlarını sıraladı. En önemli sorunlarının kentsel dönüşüm olduğunu belirten Paşa, “Serdar Mahallesi, iptal edilen projenin hayata geçmesini hayal ediyor” dedi

Röportaj: Bülent EKİNCİ

İzmit’te Orhan, Serdar ve Ömerağa mahalleleri ile Kandıra’da Sinanlı Bilallı Mahallesi’nde 4 Haziran Pazar günü muhtarlık seçimleri yapıldı. Bu mahallelerdeki vefat eden muhtarların yerine yenileri seçilmiş oldu. Serdar Mahalle Muhtarı Sedat Şambay’ın ölümüyle boşalan muhtarlığa 1’inci aza Ümit Yılmaz Paşa seçildi. Yeni muhtar Ümit Yılmaz Paşa, merhum Muhtar Şambay ile birlikte iki dönemdir azalık yapıyordu. 4 Haziran’dan sonra seçilmiş muhtar olarak görevine devam eden Paşa ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirerek Serdar Mahallesi’ni konuştuk.

 

Muhtarlık görevinin dışında bir de dernek başkanlığı görevinizin olduğunu duyduk?

Evet, 2008 yılından beri Yenidoğan Serdar Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği başkanlığını yürütüyorum. 2009 yılından beri de rahmetli muhtarımız Sedat Şanbay ile muhtarlıkta görev yapıyorum. 1’inci aza olarak hep yanındaydım. 7 ay önce vekaleten muhtarlığa atandım ve bugüne kadar devam ettim. Geçtiğimiz günlerde yapılan seçimleri de kazandım Allah’ın izniyle. Bu işi gönüllü yapıyorduk, doğup büyüdüğüm mahalleye hizmet ediyordum. Bizim için bu büyük bir şereftir. Hep mahallelinin içinde oldum. İyi günde de, kötü günde de. Azalığı aktif olarak yaptım. Mahallemizi seviyoruz ve insan ayırımı yapmadan herkese eşit davranıyoruz.

 

Yenidoğan ile Serdar Mahalleleri neden hep karıştırılıyor? Mesela ben direk Serdar Mahallesi diyen pek duymadım. Hep Yenidoğan Serdar derler. Bunun nedeni nedir?

Yenidoğan ve Serdar ayrı iki mahalle. Ama biz iç içeyiz. Halkı da öyle sınırları da. Serdar Mahallesi, Yenidoğan’dan ayrılmadır. Zabıtan Mahallesi de  Yenidoğan’dan ayrılmadır. Ama insanların kafasında hep öyle kaldı ve adres verirken Yenidoğan Serdar Mahallesi olarak veriyorlar. Daha bugün başımdan geçen bir şeyi anlaktayım size. Sabah bir işim vardı ve çarşıya indim. Dönerken ticari taksiye bindim. Serdar Mahallesi diyorum, Yenidoğan’a mı diyor.  İnsanların kafasında böyle bir şey maalesef var. Serdar Yenidoğan’dan yaklaşık 70 yıl önce ayrılmış. Ama halen ismi birlikte anılıyor. Serdar Mahallesi, Yenidoğan’ın iki katı büyüklüğündedir, seçmen olarak da iki katıdır. 7 bin 665 seçmeni bulunan Serdar Mahallesi’nin 25 bin nüfusu var.

 

Serdar Mahallesi’nin sorunları nelerdir?

roportaj-003.jpg

Biz belki İzmit’in en sorunlu mahallelerinin başında geliyoruzdur. Sıkıntı çok. Mahallemiz coğrafi yapı olarak çok bozuk olduğu için çok hizmete ihtiyacı var. İzmit Belediyesi bu sorunların büyük bir bölümünü karşılıyor. 7 ay içerisinde mahallemizde 320 kalem iş yaptık. Takdir edersiniz ki bu bir rekor.

 

“KAPALI PAZAR ALANI İSTİYORUZ”

Pazartesi Pazarının kuruluyor olması burada hayatı felç ediyor. Trafik büyük sıkıntı oluyor. Uygun bir yerde kapalı pazar alanı yapılmasını istiyoruz. En uygun yer de Sekapark alanı. Pazartesi pazarı Yenidoğan ve Serdar’ı olumsuz etkiliyor. Umarız bu pazar yeri için bir çözüm bulunur. Biz de bununla ilgili bir çalışma yapacağız.

 

Siyasetle aranız nasıl?

Benim bir siyasi partiyle bağım bulunmuyor. Ama İzmit Belediyesi ile uyum içerisinde çalışıyoruz. Bu işe başladığımızda gönüllü olarak çıkmıştık. Yaşımız daha genç, önümüzdeki dönem ben devam edecektim. Eski muhtarımız vefat edince göreve ben getirildim. Muhtarımız rahatsız olduğu için ölmeden 3 ay önce muhtarlığa vekaleten ben atanmıştım.

 

Serdar Mahallesi Kentsel Dönüşümde ne durumda?

2010 yılında bir kentsel dönüşüm projesi yapıldı. ‘Serdar Mahallesi Kocaeli’de 1’inci bölge seçildi’ dediler. Daha sonra iptalini duyduk. En son 15 gün önce Büyükşehir Belediyesi ile görüştüm ancak gündeminde böyle bir durum yok. Zaten eski yerleşim yeri olduğu için kimsede tapu yok. Arsa tapusu var insanlarda. Mahalle iç içe geçmiş durumda. Bu durumun bir şekilde çözülmesi gerekiyor. Bir zamanlar kentsel dönüşüm projesiyle heyecanlanan Serdar Mahallesi, iptal edilen projenin hayata geçmesini ve mağdur edilmeden standartları daha yüksek konutlara geçmeyi hayal ediyor.

 

“İMAR PLANI DEĞİŞSİN”

Makamlar gelip geçici önemli olan gönülleri kazanmak. Benim tek hedefim arkamda kalıcı eserler bırakmak. Bu mahallenin en önemli sorunu kentsel dönüşüm. Biz diyoruz ki kentsel dönüşümde insanlar mağdur olacak ise o zaman imar planı değişsin. Vatandaş müteahhitle anlaşsın, yeri tutuyorsa versin, tutmuyorsa komşusuyla anlaşarak kat karşılığında yerini versin. Kimse evsiz kalmadan bu sıkıntı giderilsin. 

 

“YANGIN OLSA İTFAİYE GİREMEZ”

Kentsel dönüşümde herkese birer daire verilemez. Aile apartmanı yapmış insanlar üç çocuğuna 3 daire vermiş. Hiçbirinde tapu yok. Haliyle Büyükşehir Belediyesi de bu işi çözecek formülü bulamıyor. Belediye de haklı, buradaki insanlar da haklı. Bir yangın olsa itfaiye aracının girebileceği yer bile yok. İnsanlar evleri yok pahasına satıp gidiyorlar.

 

Peki okul olarak ne durumdasınız, Serdar Mahallesi’nin okul problemi var mı?

İzmit’in en iyi okulları bizde. Dereli Okulları, Elginkan bizde. Bir de eski cezaevinin olduğu yere yeni kampus yapılıyor. Bunların hepsi bizim sınırlarımız içerisinde. Irak konutlarının bulunduğu bölge de bize ait. Orada 8 bin 800 metrekarelik bir alan var. O alan eğitim alanı olarak geçiyor. Biz bunu 2014 yılında dile getirmiştik. Oraya yeni yerleşimler yapılıyor. 350’ye yakın öğrenci tespit ettik orada. O dönem değerlendirmeye alınmıştı. Daha sonra muhtarlar toplantısında tekrar dile getirdik, yeniden başvuru yaptık. Muhtemelen bu okulun yapımı da hızlanacak. Kısacası bizim okullarla ilgili sıkıntımız yok gibi bir şey.

 

2 dönemdir aktif olarak muhtarlıkta görev yapıyorsunuz. Bu süre içerisinde el attığınız sorunlardan çözüme kavuşanları nelerdir?

 

Bu mahallenin belki küçük ama insanları en çok mağdur eden sorunu para çekilebilecek bir bankamatiğin olmamasıydı. ATM sorumumuz vardı. Para çekmek için insanlar çarşıya ya da Kuruçeşme’ye inmek zorunda kalıyordu. Üç ay içerisinde bu sorunu çözdük ve gecen ay Ziraat Bankası’nın bir ATM’sini mahallemize kazandırdık. 

 

“SOKAK DÜĞÜNLERİ ARTIK OLMAYACAK”

Sokak düğünleri bizim için önemli bir sorundu. 2008 yılından beri uğraştığımız bir sorun bu. Aslında kanunen 2008 yılında yasaklandı. Ancak alan olmadığı için insanlar mecbur kalıyor. Belli bir alan var ve düğünler hep burada yapılıyor. Çevrede oturanlar çok rahatsızdı bu durumda. Hastası, yaşlısı, sabah işe gideni vardı. Bununla ilgili bir kültür merkezi inşa ediliyor. Yenidoğan Serdar Kültür Merkezi bittiğinde düğünlerle ilgili sıkıntımız da kalmayacak. Nevzat Doğan önemli bir yatırım yaptı.

 

“UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE”

Sentetik, ölümcül ve ucuz olan uyuşturucu maddesinin yaygınlaştığı 2010 yılında, bu ve türevleri olan uyuşturuculara karşı bir mücadele verdik. Emniyet ve belediye ile birlikte çalışmalar yaptık. Eğitimler düzenledik, tedavi yolları aradık. O dönem önemli bir mücadele verdik. Ancak bütün bunların yanında kentimizde AMATEM hastanesinin eksikliğini hissettik. Umarız yakın zamanda bu hastane Kocaeli’ye gelir.

 

“ETNİK AYIRIM YAPILMAK İSTENDİ”

4 adaylı bir seçim geçirdik. Kuşkusuz herkesin amacı mahallesine hizmet etmekti ancak tasvip etmediğimiz durumlar yaşadık. Biri ‘Ben Vanlıların adayıyım’ dedi, diğeri Romanların. Bence bir muhtarın etnik ayrım yapması uygun değil. Muhtar herkesin muhtarıdır. Bu iş bu şekilde yapılmaz. Ben her kesimin adayı idim ve üç adayın oylarının toplamından 520 oy daha fazla alarak muhtar seçildim. Hiç kimseyi ayırmıyorum onlar bizim kardeşimiz, kimin kime oy verdiğinin hiç önemi yok.

 

“Onlardan değiliz ama birbirimize güveniyoruz”

Serdar Mahallesi’nde 5 bin Roman vatandaşının yaşadığını söyleyen Muhtar Ümit Yılmaz Paşa, “Biz onlardan değiliz ama biriz ve birbirimize güveniyoruz” dedi

 

Yenidoğan Serdar Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği Başkanlığını da yürüten Ümit Yılmaz Paşa, Kocaeli’de en fazla Roman vatandaşın Serdar’da yaşadığını söyledi. Paşa, “Bizim mahalle her etnik kökenden insanı barındırıyor. 5 bin Roman vatandaşı var. Kocaeli’de çoğu bizde. Mahallemizde çıkan kavgalar, cinayetler kamuoyuna yansıdığında imajımız  kötü etkilendi. Uyuşturucu, kavga, gürültü, cinayet derken bununla ilgili bir çalışma yapalım dedik. Bir komisyon kuruldu. Sağ olsun o dönemin Valisi Ercan Topaca çok duyarlıydı. Mahallemize ziyarete geldi ve sabahtan akşama kadar mahallemizi gezdirdik kendisine. Komisyon olarak daha sonra yol haritası belirlemek istedik” dedi.

 

“BİRBİRİMİZE GÜVENİYORUZ”

Ümit Yılmaz Paşa, “Malum kültür seviyesi düşük bir mahalle, okuma yazma oranları düşük. İnsanların kafalarını meşgul edecek bir şeylere ihtiyaç vardı. Gençlere baktığımızda çocuklar okula gitmiyor, kahve kültürü var. Biz de bunun önüne geçmek için okuya yazma kursları açtık. 62 kişiyi okuryazar yaptık. ‘Sokaktan Spor’a adlı bir projemiz vardı. Gençlerin kafasını meşgul etmek için uğraştık. Çocuklar akşama kadar mahallede duruyorlardı ve kafaları meşgul olmayınca suça yöneliyorlardı. Tekvando kursları açtık. 100’ün üzerinde öğrenciyle başladık. Yarısından çoğu siyah kuşak sahibi oldu. Kültür gezileri düzenledik, okuma yazma kurslarını davulla zurnayla kutladık. Biz onlardan değiliz ama biriz ve birbirimize güveniyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÜMİT YILMAZ PAŞA KİMDİR?

1981 yılında Serdar Mahallesi’nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Serdar Mahallesi’nde okudu. İnkılap Lisesi mezunu. Aynı zamanda halen Açık Öğretim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü öğrencisi. Tüpraş’ta çalışan Paşa evli ve 1 kız çocuğu babası. Ailecek 60 yıldır Serdar Mahallesi’nde yaşıyorlar.

ikili-021.jpg

 

 

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim