• BIST 102.270
  • Altın 149,533
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • Sakarya : 19 °C

"Servis araçlarına fazla ücret ödemeyin"

"Servis araçlarına fazla ücret ödemeyin"
Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, velileri uyararak, “Belediye tarafından belirlenen servis araç bedellerinin üzerinde fiyat verenleri şikayet edin, bu bedellerin üzerinde servis ücreti ödemeyin” dedi

Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, velilere ‘Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen servis taşıma bedellerinin üzerinde talep edilen ücretleri ödemeyin’ uyarısında bulundu. Bu durumla karşılaşıldığında ise bir makbuzla Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak hak aranmasını söyledi.

 

2017 YILI SERVİS ARAÇ FİYATLARI

0-5 km arası                  125,00 TL + KDV x 9  137,00 TL 

0-10 km arası       150,00 TL + KDV x 9  165,00 TL 

0-15 km arası       164,00 TL + KDV x 9  180,00 TL 

0-20 km arası       175,00 TL + KDV x 9  192,00 TL 

0-25 km arası       186,00 TL + KDV x 9  204,00 TL 

0-30 km arası       192,00 TL + KDV x 9  211,00 TL 

 

Kocaeli’de kaç servis aracı bulunuyor, bu araçların kaçı öğrenci servisinde çalışıyor?

Kocaeli’de bize üye 3 bin kişi, bu kişilere ait de 4 bin araç var. Kocaeli Ticaret Odası’na kayıtlılarla 5 bin 800 servis aracı bulunuyor. Bunların hepsi P plaka. Bin 500 kadar da kendi firmasına çalışan özel servisler var. Öğrenci servisi yapan 2 bin 500 araç bulunuyor. Bunlar sabah 08.00 ile 09.00 arasında trafikte olur. Akşamları ise 16.00 ile 17.00 saatleri arasında trafikte olurlar.

 

Öğrenci servislerinin başlamasıyla trafik ne kadar etkilenecek?

Trafiğe 2500 araç daha eklenmeyecek, bunlar zaten fabrika servisi yapıyorlar, ama şimdi saatleri değişecek, yani birer ikişer saat daha fazla trafikte olacaklar. Trafik yoğunluğuna etkisi günde 2 saat olacak.

 

“YAŞAYIP GÖRECEĞİZ”

Merkezde üç okul var; ama yol bir tane. Bu trafik sorunu nasıl aşılacak yaşayıp göreceğiz. Mesela Ulugazi İlköğretim Okulu önünde durma şansı pek yok ama mecburen de öğrenci almak gerekecek. Bilemiyorum nasıl olacak. Yaşayıp göreceğiz.

 

“Okul aile birlikleri sözde ihale yapıyor”

Okul aile birliklerinin sözde ihale yaparak ucuz olan taşıma bedellerini yüksek fiyatlara şirketlere verdiğini söyleyen Ahmet Taşçı, “Şoför esnafı yine düşük fiyata çalışıyor” dedi

 

Ahmet Taşçı öğrenci taşımacılığında yapılan oyunları da anlattı. Okul aile birliklerinin sözde ihale yaparak ucuz olan taşıma bedellerini yüksek fiyatlara şirketlere verdiğini söyleyen Taşçı, “Okul aile birlikleri zaten fiyatı belli olan servis taşımacılığında ihale yapıyor ve 10 liralık taşıma ücretini 20 liraya çıkartıyor. İşi verdiği firmadan da bağış alıyor. Bu nasıl bir tezatlık anlamış değilim. Şoför esnafı yine düşük fiyata çalışıyor. Aradaki fark okul aile birliklerinin kasasına giriyor” dedi.

 

“DAHA UCUZA TAŞITABİLİRLER”

Ahmet Taşçı, “Veliler, yol belgesi olan istedikleri servisle anlaşarak öğrencilerini güven içerisinde ve daha ucuza taşıtabilirler. Bir araçta yol belgesi varsa o araç tüm denetimleri başarıyla geçmiş demektir. Bu araçları kiralayarak UKOME tarafından belirtilen rakamlarla servis giderlerini karşılayabilirler” bilgisini verdi.

 

“Kocaeli’de servis fiyatları düşük”

Servis araçlarında fiyatların düşük olduğunu söyleyen Ahmet Taşçı, “Hem fabrika, hem öğrenci servisi yaptığımız için fiyatlarımız düşük” dedi

Kocaeli Servis Araçları Odası Başkanı Ahmet Taşçı, servis araçlarında fiyatların düşük olduğunu söyleyerek bunun nedenini de açıkladı. Taşçı, “Türkiye’de en düşük bizim fiyatlarımız. Hem fabrika, hem öğrenci servisi yaptığımız için fiyatlarımız düşük. Bir araca iki iş yaptırabildiğimiz için fiyatlar düşük. Bu bağlamda Kocaeli şanslı bir il. Fabrika servisi çeken araçlar öğrenci servisi de çektiği için masraflar azalıyor ve daha ucuz taşımacılık yapabiliyoruz” dedi.

 

“Bizim işte ihmal öldürür”

İzmir’de bir çocuğun servis aracında unutularak ölümüne neden olunmasına ne diyorsunuz?

İzmir’de yaşanan ve bir çocuğumuzun ölümüyle neticelenen bu olay bir ihmalkarlık zinciridir. Bilindiği gibi servis aracında unutulan bir çocuk, sıcağın etkisiyle yaşamını yitirmişti. Bu olayın yaşanmasında ilk sorumluluk okulun. Okula gelen çocukların yoklaması yapılmalıydı. İkinci sorumlu hostestir. Hostesin görevi, çocuğu evinden alıp arabaya bindirip, kemerini takmaktır. İnerken de kemerini açıp okula götürmektir. Çocuk demek ki uyuyakalmış ve kemeri de bağlı olunca böyle istenmeyen bir olay yaşandı. Bir de cam filmleri var. Cam filmi olmasa belki o çocuk fark edilecekti. Şoförün hiç mi suçu yok. Elbette onun da suçu var. Sadece servis şoförü olan biri mutlaka arabasını son durakta kontrol eder.

 

“KİMLERİN TAŞIMACILIĞI YAPACAĞI BELLİ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bir tahdit getirdi ve “P” plaka uygulamasını başlattı. Önceleri kızdık ancak sonradan çok faydalı olduğunu gördük. Mesela burada servis çekebilmen için aracının “P” plakalı olması gerekiyor. İstanbul’da ise arabası olan herkes servis çekebiliyor. Durum böyle olunca da iş alabilmek için insanlar birbirlerini vuruyor. Bizim ilimizde böyle bir olay yaşanmadı, yaşanmaz da. Burada kimlerin taşımacılığı yapacağı belli. Kaldı ki bir olaya bulaştığın zaman burada elinden plakanı alıyorlar ve bir daha servisçilik yapamıyorsun. 

 

“HER ARACIN TAKİP CİHAZI OLACAK”

Okul servisinde ‘okul taşıtıdır’ yazısı olacak. Dur levhası bulunacak, kapıları sensorlu olacak. Yani insan elini uzattığında kapı kapanmayacak. Her koltukta bir emniyet kemeri olacak. Her araçta hostes olacak ve her aracın birer takip cihazı olacak. Bu cihazla veli aracı kontrol edebilecek. Artı bundan sonra da araç içerisinde kamera bulundurulacak. Sabıka kaydı, psikoteknik belgesi, yol belgesi olmalı.

 

“2 YILDA BİR ŞOFÖRLERE EĞİTİM”

Öğrenci servisi çeken tüm sürücüler belediye tarafından 2 yılda bir eğiteme alınıyor ve eğitim sonrası yapılan sınavdan başarılı olursan belge alıp sürücü olabiliyorsun. Ehliyetin olması yeterli gelmiyor. Büyükşehir’de 6 yıldır devam eden 3 günlük kursa girmeden ve başarılı olmadan servis aracı kullanamazsın.

 

EŞİMİZİ HOSTES YAPAMIYORUZ”

Öğrenci servislerindeki hostesler ile ilgili aranan kriterlerin arasında kişinin lise mezunu olması şartı bulunuyor. Üç kuruş para kazanıyoruz. 800 ile bin TL’sini hostese verdiğimizde elde bir şey kalmıyor. Onu da geçtik lise mezunu biri bulmak bile zor olabiliyor bazen. Bakanlıkla görüştük ve eşimizin, çocuğumuzun da hosteslik yapabilmesinin önünün açılmasını istedik. Bir çoğumuzun eşi lise mezunu olmadığı için eşimizle birlikte çalışamıyoruz dedik. Belli bir yere kadar konuyu getirdik ancak daha sonra bakan değişince bu konu askıda kaldı. İnşallah bu dönem o sorunu aşacağız ve lise mezunu zorunluluğu olmayacak. Sonuçta hostesler çocuklara araç içerisinde ders vermiyor.  

 

“PARA VAR MI Kİ RANT OLSUN”

Bizim meslekte çok büyük rant var diyorlar. Bizim meslekle ilgili gelin bakalım nasıl bir rant var. Benim servisini çektiğim bir okul var. Belediyenin belirlediği rakam 240 TL, ben ise 160’a çekiyorum. 80 milyon düşük. Buradan 2 bin 400 TL kazanıyorum. 800 hostese verdik mi bin 600 TL kalıyor. Yakıtı, sigortayı, araç giderlerini, vergiyi düştükten sonra ne kalıyor. Hani rant, ortada para mı var ki rant dönsün.

 

“Bir yılda bin korsan yakalandı”

Son bir yıl içerisindeki denetimlerde, yaklaşık bin araca korsan taşımacılık yaptığı için ceza kesildiğini söyleyen Ahmet Taşçı, “Bu bizim meslekteki korsan taşımacılığın ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. 54 plakalı bir araç, kentimizdeki bir fabrikaya Sakarya’dan işçi getiriyor. Takip ettim, aracı Çenesuyu’ndan içeriye girdi, yaşlı bir kadın ve bir çocuk bindirdi arabaya. Gittim teyzenin yanına ‘Teyze torununu gönderdin ama korsan bir arabayla gönderdin. Bak 54 plaka. Bu çocuğun başına bir şey gelse nereden bulacaksın bu aracı’ dedim. Ben durumu anlattıktan sonra hak verdi” dedi.

 

“DENETİMLER ÇOK İYİ YAPILIYOR”

Ahmet Taşçı, “İstanbul’dan her sabah 3 bin 500 araç geliyor ilimize. Bunlar resmi. Bunlarla işimiz yok bizim. Bizim sıkıntımız İstanbul’dan gelip burada çalışanlar. Bir de vatandaş boyutu var. Adam emekli olmuş bir araba alıyor mahallesinden servis yapıyor. Topluyor mahallenin çocuklarını okula götürüyor. Kocaeli’de son bir yıldır denetimler çok iyi yapılıyor. Bunu kimse inkar edemez.  Son bir yılda bin adet araca korsan olduğu gerekçesiyle ceza kesildi. Emniyetle ve UKOME ile birlikte müşterek çalışıyoruz. Ancak emniyette personel eksiği var. O denetimleri zora sokuyor” dedi.

 

“KORSANLAR ESKİDEN BAĞLANIRDI”

Taşçı, “Kanunlarda açıklar var. Eskiden korsan araçlar 2 ay bağlanıyordu. Danıştay bu kararı kaldırdı. Aracın bağlanması için mal sahibi aracın kullanan olacak, aksi takdirde bağlanmıyor. Araç sahipleri birbirlerinin aracını kullanıyor ve böylelikle araçlarını bağlatmıyorlar. Ceza da yeseler korsana devam ediyorlar. Denetim şart, 10 yıldır bunu söylüyorum. Özellikle veliler denetlesin “41 P” plaka olan araçlarla çalışsınlar. Okul müdürleri de araçlardan yol belgesini istesin. Bu iki unsura dikkat edilse polise bile ihtiyaç yok. Her şey tıkır tıkır işler” şeklinde konuştu.

 

SERVİSLER KAMERALARLA İZLENECEK”

Ahmet Taşçı, “Önümüzdeki sene sonuna kadar alt yapı tamamlanacak ve araçların içerisi veliler tarafından kameralar aracılığıyla izlenebilecek, hatta konuşulanlar dinlenebilecek. Bizim açımızdan da çok iyi bir gelişme olacak bu. Takip cihazları ilk takıldığında başımızdan bir olay geçti. Bir işçi servis aracının durakta durmadığını iddia ederek taksi tutarak işe gitti. Daha sonra 150 TL’yi bizden istedi. Konu fabrika yönetimine intikal etti. Tabip cihazından bakıldığında bizim aracın o durakta 2 dakika boyunca beklediği görüldü. Ve o işçi iftira attığı ve yalan söylediği için işten çıkartıldı. Eğer bu cihaz olmasaydı servisi kaçıran işçilerin taksi ücretlerini biz ödemeye devam edecektik. Bu gibi dijital yenilikler en çok bizim hakkımızı koruyor” dedi.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim