• BIST 104.123
  • Altın 145,809
  • Dolar 3,4910
  • Euro 4,1702
  • Kocaeli : 11 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 13 °C

SGK borçlarına yeni af geldi

Fikret Gökmen

Sosyal Güvenlik Kurumu prim borçları ile ilgili yılbaşında genel bir af uygulaması başlattığını biliyoruz. Bu afla ilgili taksitlerin ödemesi yeni başladı.

 

Ancak işverenlerin kasıt ve kusurlarından kaynaklanan iş kazaları nedeniyle oluşan tazminat borçları toplumsal baskıdan çekinilmesi nedeniyle yılbaşında başlatılan af kapsamına alınmadı. Soma olaylarının baskısı azalınca, iş kazalarında kusura bulunan işverenlerin tazminat borçlarına da yeni bir yapılandırma getirildi.

 

UYGULAMAYA KİMLER GİRECEK VE NASIL UYGULANACAK?

23 Nisan 2015 tarihinde resmi gazetede 6445 sayılı kanun yayınlandı. Bu kanunun 57. Maddesi ile 5510 sayılı yasaya geçici 64.madde ilave edildi. İlave edilen bu madde hükmüne göre, iş kazası ve meslek hastalığı, hastalık, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile sigortalıya, genel sağlık sigortalısına veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle, kesinleşmiş mahkeme kararı sonucu ödemekle yükümlü bulundukları her türlü borçlarına, kanuni faiz uygulanan sürenin başlangıcından bu maddenin yayımlandığı tarihe kadar geçen süre için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın, bu maddede belirtilen şekilde ve süre içinde ödenmesi halinde bu borçlara uygulanan kanuni faizin tahsilinden vazgeçilir.  

 

Bu madde hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların bu maddenin yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren üç ay içinde kuruma başvuruda bulunmaları, ilk taksiti bu maddenin yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren dört ay içinde, diğer taksitlerini ise ikişer aylık dönemler halinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri gerekir denilmektedir. Dolayısıyla iş yerinde meydana gelen iş kazaları nedeniyle SGK tarafından yapılan giderler rücu yolu ile aktarılmasına ilişkin mahkeme kararlarının olması durumunda doğan tazminat borçlarının tamamı bu af kapsamına alınmış bulunmaktadır.

 

YENİ YASADA İŞVERENE TEŞVİKTE VAR

Bilindiği üzere işyerlerinde işsizlik sigortası işveren hissesi % 2’dir. Ancak düzenlenen yeni yasa hükmüne göre iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çok tehlikeli sınıfta yer alıp ondan fazla çalışanı bulunan ve üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen iş yerlerinde çalışanların işsizlik sigortası işveren payı teşvik olarak bir sonraki takvim yılından geçerli olmak üzere ve üç yıl süreyle % 1 olarak alınır. Ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmesi halinde takip eden aydan itibaren teşvik uygulamasına son verilir. İşverenler bu fıkrada öngörülen şartları tekrar sağlamaları ve talepleri halinde bu teşvikten yeniden yararlanır.

 

Böylece bu tür işverenler % 2 yerine % 1 oranında işsizlik primi ödeyerek % 1’lik bir avantaj sağlamış olacaklardır.

Bu yazı toplam 2512 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim