• BIST 108.489
  • Altın 151,139
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 16 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • Sakarya : 10 °C

SOSYAL DEVLET’E NE OLDU?

Mustafa Küpçü

Türkiye Cumhuriyeti, “Demokratik, Laik, Sosyal bir Hukuk Devleti’dir.”

Sosyal Devlet; vatandaşına “insanca yaşama olanağı sağlayan devlettir!”

Bunun için; öncelikle, ekonomik koşulları yerinde olmayan ailelerin çocuklarının “sağlıklı ve dengeli beslenmesi” için katkı verecektir.

Sonra, o çocuğun ailesini “üretken bir aile” konumuna getirmek için, mesleki eğitim verecek, iş olanakları sağlayacaktır.

Anayasamızın 49. Maddesinde;

“Çalışmak, herkesin hakkı ve ödevidir. Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” diyor!

Dünden bugüne gelmiş geçmiş hükümetler ve özellikle son 14 yıldır bu ülkede egemen olan siyasi iktidar bu anayasal hükme uyuyor mu?

Bugün, ülkemizdeki en önemli sorunlardan biri İŞSİZLİK değil mi?

Yakın geçmişte bir bakan; “İşsizlik, mesleksizlikten kaynaklanıyor” demişti! Evet, doğru. Bu aynı zamanda bir beceriksizliğin de itirafıdır! Çünkü, eğitim sistemimiz “nitelikli insan” yetiştirmiyor!

Oysa, nüfusu çok olan değil, nitelikli insan gücü çok olan, bilimsel araştırma-geliştirme yapabilen, patent sahibi olan ülkeler gelişiyor.

Elbette “din eğitimi” de olmalı. Ama, üretken ve kalkınmış bir ülke olamazsanız, insanlarınız işsiz kalır, aç kalır.

Sonra ne olur?

Bir halk sözü var; “Sefalet asaleti yok eder!”

İşsiz, karnı aç, aile düzeni olmayan ya da işsiz kaldığı için aile düzeni yıkılan insan insanlığından çıkar! Bunun sonuçlarını yaşıyoruz!

Sözü, “sosyal güvenlik” ve “zorunlu bireysel emeklilik” konusuna getirmek istiyorum.

Anayasamızın 60. Maddesinde; “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak tedbirleri alır” diyor.

Devlet’in en önemli organı olan “Yürütme Erki” yani “siyasi iktidar” bunun için ne yapmalıdır? “Üretimi teşvik etmeli” ve “kayıt dışı işçi çalıştırmayı” ve “güvencesiz çalışmayı” önlemelidir.

Oysa ülkemizde “üretim ekonomisi” değil, “RANT EKONOMİSİ” egemen! Üstelik, tekstil başta olmak üzere pek çok sektörde “kayıt dışı işçi çalıştırma” yaygındır! Bu ülkede, “sözleşmeli işçilik, stajyer işçilik, “esnek çalışma” ve “Kiralık işçilik” gibi çağ dışı, insan haklarına ve İLO-(Uluslararası Çalışma Örgütü) asgari normlarına aykırı, “KÖLE DÜZENİ” egemen!..

Bu koşullarda, özellikle genç işçilerin “emekli olma umutları” yok hükmündedir!

“SGK-Sosyal Güvenlik Kurumu” sürekli ve artan ölçüde zarar ediyor! Çünkü, kayıt dışı çalışmaya göz yumuluyor! Çünkü, çalışanların iş güvenceleri yok! Çünkü, SGK kötü yönetiliyor!

Şimdi, “Zorunlu Bireysel Emeklilik” uygulamasına geçilmek üzere. İŞ GÜVENCESİ olan ülkelerde bu doğrudur! Ama Türkiye’de imkansız!

Konunun özeti şu; 45 yaş altındaki tüm işçi ve memurlar

“Zorunlu Bireysel Emeklilik” sistemine girecekler. Asgari ücretliden her ay 50 TL kesilecek. Devlet de 12.5 TL. katkı verecek. Kişi, isterse 2 ay sonra çıkabilecek. Ama, çıkmazsa, devlet bir defaya mahsus 1000 TL daha katkı verecek. Teşvik edici bir durum. Ama, “sürekli fakirleşme” ve bunun sonucu “mecburi çıkışlar” en büyük engel!

Sonuç; yukarıda özetlediğimiz “SOSYAL DEVLET’i” yok ederseniz, sosyal güvenliği de çalışanları da deneme tahtasına döndürürsünüz!

Önce, gerçek anlamıyla SOSYAL DEVLET olabilmeliyiz!..

Bu yazı toplam 1099 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim