• BIST 79.198
 • Altın 126,173
 • Dolar 3,0801
 • Euro 3,3651
 • Kocaeli : 13 °C
 • İstanbul : 15 °C
 • Sakarya : 13 °C

Tarihin en büyük oyunu alacağız

Tarihin en büyük oyunu alacağızMHP İzmit Belediye Meclis Aday Adayı Esat Muratoğlu, yerel seçim için çok iddialı sözler kullandı. MHP’yi yok sayanların yanılgıda olduklarını söyleyen Muratoğlu, “Onlar seçimlerde partimizin aldığı oyu ve kazandığı ivmeyi görecekler. MHP tarihinin en büyük oyunu alarak rekor kıracak” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi’nden İzmit Belediye Meclis Üyeliği için aday adaylığını koyan Esat Muratoğlu, “Ben bu güne kadar sendikal seçimlerde, dernek ve siyasi seçimlerde 39 farklı yere aday oldum ve bunların hiçbirini kaybetmedim. Şimdi de meclis üyeliği için adayım. 40. seçimimi de kaybetmeyeceğim. Herkes MHP’nin bu seçimlerdeki başarısından bahsedecek. Partimiz tarihinin en büyük oyunu alacak” dedi.

Esat Muratoğlu Kimdir?

Başkan Grup’un yönetim kurulu başkanlığını yapmaktayım. Grubumuz temizlik ve sigorta sektöründe faaliyet gösteriyor. Bir oğlum var, üniversitede okuyor. Marmara Bölge Sendika başkanlığından emekli olduktan sonra en son yerel yönetimlerden sorumlu MHP İ Başkan Yardımcısı görev yaptım. Amacım ülkeme, milletime partime daha fazla hizmet etmek. Gerek mesleki gerekse siyasi yaşamımda, ileriye dönük klasik anlamda plan ve proje düşünmeden sadece çalıştım. Üstlendiğim her görevi idealist bir insana yakışır şekilde ifa ettim. Halen devam ediyorum. Başarılı olduğunu hissetmek insanın kendine güvenini artırıyor, adınızdan söz ediliyor, aranan kişi oluyorsunuz. Yetiştiğimiz ortam, toplum ve aileden aldığınız kültür, anane, gelenek, görenek ve inanç doğrultusunda Ülkücü hareketin fikirleri itibariyle milletimi ve ülkemi kucaklayan hareketin içinde var oldum ve hep yer aldım. Bazen planlamayı hiç düşünmediğiniz güzellikler sizi buluyor ve tarifi mümkün olmayan bir mutluluk duyuyorsunuz. Sendika bölge başkanı iken bile rahatça siyaset yaptım. Müracaat eden herkese partisini, memleketini sormadan yardımcı olmaya çalıştım bundan da son derece mutluyum.

Bir belediye meclis üyesi nasıl olmalı? Siz nasıl bir meclis üyesi olmayı hedefliyorsunuz?

Daha iyiye, daha güzele ulaşma, daha mükemmeli araştırma duygusu prensibimizdir. Yapılan tüm faaliyetlerde geçmişimize uygun olmak esastır. Amacımız; her şeyin Kocaeli halkı için olmasıdır. Yani bazı partiler gibi halka tepeden bakmak, halktan kopuk olmak lüksümüz yoktur ve olmayacaktır. Kocaeli’nde yaşayan herkes ve tüm partili arkadaşlarımız birer değerdir. Bundan doğal hiçbir şey olmaz, bu bir zenginliktir. Bizim partimizde öyle ben adayım demekle bir yere varamazsınız. Bu zaten olmamalı da. Eğer adaysanız parti büyükleri ve taban vardır. Genel çoğunluğun fikirleri mutlaka alınmalıdır. Partimizde aday olmuş fakat adaylıktan sonra şu ya da bu sebepten dolayı çizgisinde sapma olmuş olan kimseleri bu düşünce asla bir daha aday göstermez. Zaten o kişiyi kimse kabullenmez. Siyaset uzun soluklu bir maraton. Kimse kendisini partinin üstünde göremez.

ANKETLERDEN HEP BİRİNCİ ÇIKTIM
Anlattıklarım tüm dava arkadaşlarımın ve prensiplerimizin basit bir özeti oldu. Kocaeli de yaşayan, bizim gibi düşünen insanımız toparlanma arifesindedir. Kendi benliğimizde iyi davranan, birbirlerine saygı duyan kendini aşmış geleceğin lider ülkesi Türkiye’de hizmet etmek için buradayız. Ben yıllarca sendikal anlamda liderlik yaptım, arşivleri açın bakın. 1999 yılından bugüne kadar yapılan gerek yerel seçimlerde gerekse genel seçim anketlerinde hep birinci çıktım. Kaldı ki aday olmayacağımı söylememe rağmen. Yıllarca hiçbir beklenti içinde olmadım. Adam gibi durdum. Liderlik öyle kolay bir iş değil. Toplumu sürükleyecek insan oturmasına kalmasına her şeyine dikkat edecek. Şükürler olsun ki bu zamana kadar ilkeli olarak geldim. Ülkemin, milletimin ve partimin bana ihtiyacı olduğunu düşündüğümden dolayı aday oldum. Her şey nasip kısmet. Kısmetten öte bir şey olmaz.

Ben partimin emrimdeyim, çalışmalarımda asla gurur, nefis, küsme, kırılma yapmam. Kaldı ki ben siyasette yıllarca insan kazandırma yolunu tercih ettim. Ben ilimizi köylerimizi yıllarca dolaşıp hizmet ettim. Avucumun içi gibi bilirim, çünkü eski adı köy hizmetleri olan bu kurumda yıllarca başkan olmadan her gün köy yollarındaydım. Ben Kocaeli halkını, halkımız da beni tanır. Benim görevim yerel yönetimler, yani belediyeler, halka hizmet etmek. Yeni açtığımız web sitesini bir yılda tam 27 bin kişi ziyaret etmiş. Bu bir alışveriş sitesi değil, sadece Esat Muratoğlu’nu anlatan bir site. Siz gerek çalışma hayatı, gerek sendikal hayat, gerek sivil toplum önderliği, gerekse sosyal hayatta halkımızla iç içeyseniz toplum sizi çoktan bağrına basmıştır. Burada şimdi sorsam 5216 sayılı yasayı kaç kişi bilir, buna mevcut belediye başkanları dâhil üçü beşi geçmez. İşte ben bu yasalarla yatıp yerel yönetimlerle kalktım. Bu benim işim. Bakın köyler kalktı, mahalle oldu. Şu an İzmit’te ne olduğunu kaç kişi bilir. Ben söyleyeyim; köy muhtarları merkezde oturan vatandaşlarını köylerine kayıt yaptırıyorlar. Nedeni malum, bulundukları köyün muhtarlığı kapanmasın diye. Yani 250 sayısını altında olacaklar seçime kadar birleşip kapanacaklar diye herkesi telaş almış. Ne yapsınlar, ‘Ben neden başka köye gideyim’ diyorlar. Tekrar konumuza dönersek bize nasip olursa İzmit Belediye Meclisi’ni daha iyi yönetmeyi taahhüt ediyoruz. Şimdi burada bu yazıyı okuyanların arasında imkânsız diyenler olabilir ama unutmayın ki bu parti AKP sıfırdan geldi, sıfırı tüketti.

Neden belediye meclis üyesi oldunuz?
Ülkemiz yeni bir yerel seçim sandığına gidiyor. Bir tarafta biz adaylar ve partilerimiz, diğer tarafta ise üç beş yılda bir önüne gelen fırsatı kullanacak olan seçmenlerimiz. Biliyorum ki seçimler bazılarımız için yalnızca seçilmektir, bazılarımız için partiyi iktidar yapmaktır. Bir kısmımız için, çocuğuna iş, evine aş veya istikbaldir. Diğer bir kısmımız için bir dostumuzun, akrabamızın, hısmımızın veya hemşerimizin seçilmesidir. Belki de çok azımız için tamamıdır. Tarihin cilvesi bu yerel seçimi diğer seçimlerden daha farklı bir noktaya taşıdı. Seçeceğiniz yeni yerel yöneticiler bugüne kadar olduğu gibi yalnızca rutin işleri yapan yerel yöneticiler olmayacak. Siz bu seçimde geleceği seçerken geçmişi ödüllendirecek veya cezalandıracaksınız. Bu seçimde sizler, “Onurlu bir geleceği”de seçecek, aynı zamanda Türkiye’nin bütünlüğünün gelecekte korunup korunamayacağını belirleyeceksiniz.

Belediyelerin temel sorumluluk alanlarından birisi, şehirlerin fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması ve planlı şehirleşmenin sağlanmasıdır. Planlama, herhangi bir ülke, bölge veya şehrin verilerine göre gelecekte oluşması gereken iskan, çalışma, dinlenme, eğitim, sağlık ve eğlence gibi sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanmasını sağlayacak bir düzenlemedir. Bu düzenlemede ifade edilen faaliyetler birbirleriyle olan ilişkisini minimize ederek kurulmalıdır. Yine planlama, eski tarihi dokuyu koruyup yeni yerleşme alanları ile ilişkilendirerek çağdaş yerleşim alanlarını oluşturan arazinin kullanımından birini ve uyulması mecburi olan yerleşme, koruma ve değiştirme hususlarındaki hukuki düzenlemeleri gerektiren kararlardır.

Yapılaşmaya sahne olan kentimizde kentin kaynakları ve yatırımlarını karşılamakta zorlanan bir belediye alacaksınız. Kentimizin ihtiyacı olan sosyal, kültürel, eğitim, sağlık, gibi donatıların da yetersizliği yapı stokları arasında sıkışan kentte özellikle sosyal ve kültürel gelişim olumsuz olarak etkilenmekte, bu da orta ve uzun vadede ekonomik gelişimi de olumsuz etkilemektedir. Kentimizde yaşanan ulaşım problemi kentsel gelişimin en önemli engelleyicilerindendir. İnsanların hareket kabiliyetlerinin düşük olduğu kentimizde ekonomik hareketliliğinde düşük olması kaçınılmazdır. Ulaşım problemi çözüldüğünde sağlık, güvenlik, konfor ve genel toplumsal atmosfer üzerindeki etkileriyle sosyal refah düzeyini artırır.

Belediyeler, şehirlerin kalkınmalarında üzerine düşen sorumlulukları yerine getirebilmek amacıyla, öncelikle fiziksel alanda akılcı, etkin, kentin sağlıklı gelişimini temin edecek hizmetlerini planlamalı ve sunmalıdırlar. Özellikle merkeze sıkışmış bir gelişimin tabii sonucu olarak başta ulaşım olmak üzere her alanda sorunlar yaşanması kaçınılmazdır.
Çevrenin giderek tahrip edilmesi ve yeni yerleşimlerde çevresel gelişime yeterli önemin verilmemesi sağlıksız şehirlerin doğmasına sebep olmaktadır. Kentimiz doğadan ve doğal olandan tamamen kopuk bir şekilde betonlaşmış yerleşimlere dönüşmektedir. Yeşil alanların yetersizliği çevrenin sonunu gösteren önemli belirtilerdendir. Yine kullanılan ortak mekânların, açık alanların ve doğal ortamların azalması da çevreye verilen önemin azlığını göstermektedir. Tek dileğim, ilimizin ve yurdun her tarafındaki kentlerimizin, bu ilke ve özelliklere sahip MHP’li belediye başkanları ve meclis üyeleri tarafından yönetilmesidir.

MHP olarak ilimizdeki yerel seçimlerde nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
Yerel yönetimler, vatan ve millet sevgisinin doğrudan ve en güzel şekilde gösterebileceği hizmet ve fırsat zeminleri olarak değerlendiren partimizin, yerelde iktidar olması, bütün teşkilatın birlik, beraberlik halinde, kolektif bir anlayışla çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Merkezi idarede iktidar olma yolunun, yerel yönetimlerde iktidar olmaktan geçtiği gerçeğini göz ardı etmeden, güçlü bir irade ve iddiayı ortaya koyabilmekle mümkündür. MHP Kocaeli’nin 12 ilçesinde ve Büyükşehir’de seçim alma iddiasında taraftır. Büyükşehir’de Kocaeli’ye yapılan hizmetleri ve çalışmaları kıyasladığınız zaman göz doyurucu, insanların hayatlarını ve işlerini kolaylaştırıcı bir şey olmadığını görüyoruz. MHP Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ni hiç yönetmemiştir. MHP bu özlemle yanıp tutuşmakta, Kocaeli’ni olduğundan daha ileri götürmeye ısrarcı ve isteklidir. Biz seçimi kazanmak için her türlü çalışmayı imkânı seferber edip insanlarımızın gönlünde taht kurup oylarını almak için mücadele edeceğiz. Kocaelilerin takdiri ile ve Allah’ın da izni ile MHP’nin belediyeler ve yerel yönetimler noktasında bütün Kocaeli ve ilçelerinin hizmeti eşit bir şekilde alması için elbirliği ile bu seçimden zaferle ayrılmayı yüce Rabbimizin izni ve milletimizin takdiri ile bekliyoruz.

Partinizde sürekli bir çekişme, gruplaşma var. Siz ne söylemek istersiniz?
Ben yıllardır bu davanın içerisindeyim. Gruplaşma ve çekişme var derken neye göre ve nasıl baktığınıza bağlı. İsterseniz biraz konuyu açalım. Yıllarca makamlarda görev yapanlar görev bittikten sonra Allah muhafaza hemen çalışma arkadaşlarına nedense cephe alıyor. O zaman adamcılık mantığı ortaya atılıyor. Şu şunun adamı bu bunun adamı diye partide çekişmeler başlıyor. Aslına balarsanız kimse kimsenin adamı değil, herkes kendisine partide birer ekip seçip onunla birlikte ülke ve memleket için çalışmaya başlıyor. Eğer ekip seçmek adamcılıksa o zaman buna hiçbir şey yapamayız ama bir gerçek var ki gerek parti çalışmaları gerekse seçim çalışmaları görev dağıtılarak ve gruplar halinde yapılır. Bunu herkes bilir. Şahsım için söylüyorum, ben partimin ve halkın adamıyım. Nedenine gelince, hangi ekiple çalışma programı önüme gelirse o ekiple çalışırım. Ancak kişilerin seçme hakkı vardır. Buna kafa uyumu diyelim. Aslına bakarsanız dönem dönem değişiklik olabiliyor siyasette bu normaldir.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Nuh Çimento İÖO velileri isyanlarda30 Aralık 2013 Pazartesi 16:27
 • Battalgazi ihmal kurbanı mı?30 Aralık 2013 Pazartesi 16:26
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Şükrü Karabalık “Zübük Davası”ndan beraat etti30 Aralık 2013 Pazartesi 16:24
 • Sevda’nın rüyası ailesini hayata bağladı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:20
 • Ünlü,“2014 yılı Kocaeli’nin yılı olacak”30 Aralık 2013 Pazartesi 16:13
 • Engelliler tiyatro oynadı30 Aralık 2013 Pazartesi 16:11
 • Kocaelispor artık meclis gündeminde30 Aralık 2013 Pazartesi 16:09
 • Muhtarlar SEDAŞ’tan memnun30 Aralık 2013 Pazartesi 15:57
 • Bakan Işık, esnafla buluştu30 Aralık 2013 Pazartesi 15:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim