• BIST 102.270
  • Altın 149,533
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • Sakarya : 19 °C

Tıp Bayramı kutlu olsun!

Tarık Bağdat

14 Mart, çağdaş tıp eğitiminin başlangıcı olan, Tıphane-i Amire'nin açılışı nedeniyle Tıp Bayramı olarak kabul edilir. Ama asıl önemlisi İstanbul işgal altındayken, bir direnişin sembolü olarak tıp öğrencileri tarafından,1919 yılında protesto amacıyla ilk kez kutlanmıştır. O tarihten bu yana gelenek halinde devam etmektedir. 14 Mart’ı içine alan hafta da 'Sağlık Haftası' olarak değerlendirilmektedir. Dünyada benzer kutlamalar farklı günlerde yapılıyor. Örneğin Amerika'da 1842 yılında, genel anestezinin ilk uygulandığı gün esas alınarak Tıp Bayramı 30 Mart tarihinde kutlanır.
M.Ö 4 ve 5. yüzyıllarda yaşayan Hipokrat, koyduğu ilkeler nedeniyle tıbbın kurucusu ve babası sayılır. Onun “Hastanın en iyi hekimi doğadır” deyişleri bu gün de geçerlidir. Hipokrat, ısıyla enfeksiyonu azaltmaya yönelik dağlama işleminden sıkça söz etmiştir. “İlacın iyi edemediğini bıçak, bıçağın iyi edemediğini ateş iyi eder, ateş iyi edemiyorsa da tedavisi yoktur” der.
Tıp, o günün düşünce sistemlerini yansıtan uygulamalar yapar. Ortaçağ'da da hekimin yaptığı iş, teşhis ve tedaviydi. Yapılış tarzı günün bilgileri ve kabul edilen doğrulara göre hastalıkları tanımlarken, tecrübelerden oluşturulan birikimle de tedaviler yapılmaktaydı. Birçok kültürde tıbbın ilk hali, bitkilerin ve hayvansal ürünlerin şifa amacıyla kullanılmasına dayanır. Bir meslek olarak gelişen tıp, Mısır, Hindistan, Çin, Yunanistan ve İran olmak üzere farklı yerlerde ortaya çıkmıştır. Cerrahlık 12. yüzyılda tıptan ayrılmış, tıp akademik bir özellik kazanırken, cerrahlık 'zanaat' olarak devem etmiştir. Tıbbın geçmişinde dinin, büyünün ve bazı boş inançların etkili olduğunu biliyoruz. Bu nedenle de ilk hekimler büyücüler ve din adamları olmuştur.
1827 yılı ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulunun açıldığı tarihtir. Avrupa'da ilk üniversite, 1088 yılında açıldığı söylenen Bologna Üniversitesidir. Tıp Fakültesi için bilinen tarih ise 1156. Bu kadar geç başlamamıza karşın bugün ülkemizde tıp alanında yapılanlar, kat ettiğimiz yolun önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
19.yüzyıla geldiğimizde ülkemizde yeterli sayıda hekim olmadığı gibi yetiştirecek okul da yoktu. Bu eksikliği gören III. Selim bir tıp okulu açılması gerektiğini nazamname yazarak belirtmiş ancak anatomi ve otopsi konularındaki önyargılardan çekinerek, bu düşüncesini uygulama şansı bulamamıştır. Batılılaşma çabalarıyla tanıdığımız 2.Mahmut ordunun hekim eksiğini gidermek için 14 Mart 1827 tarihinde İstanbul'da ilk tıp okulunu açtı. Bu olayın gerçekleşmesinde dönemin hekimbaşının katkıları da unutulmamalıdır. Bu kişi Mustafa Behçet Efendi'dir. Osmanlıda hekimbaşı, bu günün sağlık bakanı eşdeğerinde, sarayın ve ülkenin sağlık işlerinden sorumlu üst düzey görevliydi.
Gasset'ye göre “Tıp bir bilim değildir, bir meslek, uygulamalı bir etkinliktir. O nedenle bilimden farklı bir bakış açısı gerektirir. Hedefi doğrultusunda uygun gördüğü her şeye el atar, tıbbın çözümlerinin bilimsel olması şart değildir. Bilimin henüz açıklayamadığı, bin yıllık deneyimin ürünü de olabilir” der.
Yılan, Eski Yunan uygarlığından bu yana tıbbın simgesi kabul edilir. İnsanların korktuğu yılan, bazı toplumlarda bereketin, uğurun, sağlık ve mutluluğun sembolü olarak görülmüştür. Her yıl deri değiştirmesi de sonsuz yeniden doğuşun ve yenilenmenin ifadesidir. Türk uygarlıklarında da yılan önemli bir figürdür. Farsçada yılan anlamına gelen 'mar' sözcüğünden türetilen 'bimar' ve 'bimaristan' sözcükleri, hasta ve hastane anlamında kullanılmıştır.
Hekimlik mesleğini seçerken basit bir tercih yapılmaz. İnsan sevgisi ve hizmet etme duyguları etkilidir. Bu haslet, toplum ve bireyler için binlerce yıldan bu yana çok önemli görevlerin yapılmasına öncülük etmiştir. Bundan sonra da aynı şevkle devam edeceğimizden kuşku duymuyorum.
Tıp Bayramınız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 793 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim