• BIST 106.474
  • Altın 151,840
  • Dolar 3,6440
  • Euro 4,3033
  • Kocaeli : 7 °C
  • İstanbul : 14 °C
  • Sakarya : 9 °C

TTK’ DA YAPILAN SON DEĞİŞİKLİKLER

Fikret Gökmen

BMD’ sinde 26.06.2012 tarihinde kabul edilen 6335 sayılı yasa ile TTK’ da bir çok madde uygulamaya girmeden yok oldular. Getirilen yeni düzenlemeleri özetle şöyle sıralamak mümkün;

- Ticari defterlerin açık ve firmanın ticari işleri ile ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, BORÇ VE ALACAK İLİŞKİLERİNİ, ve her dönemi içinde elde edilen neticeleri görülebilir bir şekilde ortaya koyma zorunluluğu getirilmiştir. Bu madde düzenlemesi özellikle mali müşavirler açısından son derece önemlidir. Zira firmanın cari hesaplarının 120 veya 320 şeklinde ana hesaplarda takibinin yapılmasının önü kesilmiştir. Zira yasanın 64. Maddesinde yapılan düzenleme ile ticari defterlerde işletmelerin borç ve alacak ilişkilerinin inceleyenler tarafından açıkça anlaşılabilir olması gerektiği belirtilmiştir. Bu hükme uymayanların 4.000,00 TL idari para cezası verileceği de yasanın 562. Maddesinde belirtilmiştir.

- İşlem Denetçiliği Kaldırılmıştır.
Şirketlerin kuruluşlarında, sermaye artırımı veya azaltılmasında, birleşme bölünme ve devir işlemlerinde yapılan işlemlerin doğruluğunun ve uygunluğunun denetlenmesi ve bu konularda raporlar tutularak işlemlerin doğruluğunun sağlanmasında önemli işlevi olacağını düşündüğümüz işlem denetçiliği yasadan tamamen çıkarılmıştır. Bizce önemli bir hata yapılmıştır. Zira şirketlerin kuruluşunda sermaye taahhütlerinde aynı sermayelerin değerlerinin tespitinde, sermaye artışları işlemlerinde çok sayıda muvazaalı işlemler yapıldığı bilinmektedir. Bu aşamalarda yapılan işlemlerin bağımsız denetimden geçirilmiş olması bu muvazaalı işlemlerin önünün kesilmesinde son derece faydalı olabilirdi. Bu nedenle işlem denetçiliğinin kaldırılması bizce yanlış bir irade olmuştur.

- Hapis cezaları büyük oranda kaldırıldı sadece, belgeleri sahte düzenleyenler (madde 549), sermaye taahhütleri ile ilgili yanlış bilgi verenler (madde 550) yanlış değer bildiriminde bulunanlar (madde 551) ve halktan para toplamaya kalkanlar (madde 552) hakkında üç aydan üç yıla kadar değişen hapis cezaları ile cezalandırılmaları gerekecektir. Diğer işlemler para cezası ile cezalandıracaktır. Örneğin defterleri denetime vermemek, internet sitesi ile ilgili düzenlemeler v.s. ilgili olan cezalarda hapis cezaları kaldırılmıştır.

- Ortaklar Şirkete Yine Borçlanabilecek.
Önce yapılan yasal düzenlemede ortakların şirketten borç almasının suç olduğu ve hapis cezasına varan cezalarla cezalandırılacağına ilişkin düzenlemeler bulunmaktaydı. Bu konu kamuoyunda çok tartışıldı. İşverenler şirket benim değil mi istediğim gibi davranırım şeklinde açıklamalar yaptılar. Oysa bize göre bu düzenleme çok yerinde bir düzenlemeydi. Zira şirket sadece hakim ortakların değil o şirket aynı zamanda SPK’ ya tabi şirketlerde diğer ortaklarında payı var. Diğer taraftan devlette bir şekilde o şirketin ortağı. Hakim ortakların dilediği gibi şirketi kullanmasının bir şekilde önünün kesilmesi gerekir. Eğer ortak şirketin kaynaklarını kendi cebi gibi kullanacaksa o zaman şirket kurmasın. Ferdi işletmeyle ticari faaliyetini sürdürsün. Hem şirket olmanın avantajını kullanıp, hem de şirketi kendi cebi gibi algılamak mümkün değildir.

Ancak son yapılan düzenleme ile, şirket ortaklarının şirkete borçlanabilmeleri bazı şartlara bağlı olarak devam edecek. O şartlarda, ortaklar ödenmemiş sermaye paylarını ödemeden ve şirketin yedekleri ile karları toplamı zararları karşılayacak düzeyde olmadıkça ortaklar şirkete borçlanmayacak.

- Yönetim kurulu üyelerinin ¼’ ünün yüksek okul mezunu olması şartı kaldırıldı. Önceki düzenlemede ortaklardan en az ¼ ünün yüksek öğrenim görmüş olması koşulu mevcuttu. Bu durumda şirket yöneticileri tarafından çok eleştirildi. Bizce bunun kaldırılması da doğru olmamıştır. Veya en azından ¼ yerine yönetim kurulu üyelerinden en az birinin yüksek öğrenim görmüş olması şartı yasa hükmünde bırakılsa daha iti olurdu kanaatindeyiz.

Bu yazı toplam 1313 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim