• BIST 78.844
  • Altın 125,625
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli : 14 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 14 °C

Ünlü: Birlik olmazsak kontenjan gelir

Ünlü: Birlik olmazsak kontenjan gelir
MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, gazetemize verdiği röportajında teşkilatlara yönelik önemli bir ikazda bulundu.

Kongre sürecinde partideki birlik ve beraberliğin sağlanması gerektiğini kaydeden Ünlü, “Eğer güçlü olamazsak genel merkez Kocaeli’ne kontenjan verebilir” dedi.

 

MHP’de 2015 yılının şubat ayında yapılacak olan il başkanlığı kongresi öncesinde mevcut il başkanı olan Aydın Ünlü ile yaşanan süreci değerlendirdik. Yapılan ve yapılacak olan ilçe kongrelerinin yanı sıra partisinin içindeki gelişmeleri değerlendiren Ünlü, yaklaşan genel seçimler öncesinde milletvekili adaylığını düşünmediğini dile getirdi. İşte Ünlü’nün çarpıcı açıklamaları…

 

“BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDEYİZ”

İlçe kongrelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

MHP’de olağan kongre sürecinde 600 delegenin 423’ü seçilmiş durumda. 7 ilçemizde kongrelerimizi tamamladık. Önümüzdeki iki haftalık sürede de kalan 5 ilçemizde genel kurullarımız yapılacak. Şubat ayında da il kongremiz olacak. Bugün ülkücü irade demokrasi anlamında çok örnek tavır ortaya koymuştur. İki adaylı kongrelerde örnek bir duruş sergilenmiştir. Çok adaylı ilçelerimizde göreve talip olan kişiler salona kol kola girmişlerdir. Ellerini birlikte kaldırarak partilileri selamladılar. Onurlu duruşlarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Bugün Genel Başkanımız Devlet Bahçeli, 2015 seçimlerinin MHP için devlet meselesi olduğunu söyledi. Kongre yarışı da bir devlet meselesidir bizim için. MHP bu yaşanan kongre sürecinden başarılı çıkmak zorundadır. Bu kongre sürecinden birlik ve beraberlik içerisinde çıkmak zorundadır. Bugüne kadar da bir sorun yaşanmamıştır.

MHP’de zaten bölünme ya da kavga yaşanmaz. Kimse böyle bir beklenti içinde olmasın. 2015 genel seçimleri bu ülkenin kader seçimidir. Tüm ülkücüler böyle düşünüyor. Adımlarımızı da bu yönde atıyoruz. Ülkemizin geleceğini gösteren bir seçim olduğundan ülkücüler gereğini yapmalıdır. Evlerinde oturan sessiz çoğunluğun umudu ülkücülerdir. İnsanlar değişik partilere oy verebilirler. Ancak MHP olarak bu seçimlerden çok ümitliyiz. 2015 yılının yıldızı MHP olacaktır.

 

İl kongresi için siz de adaysınız. Bu konudaki gelişmeler nasıl?

Bir kere şunu söylemek lazım. İl kongresinde kazanan kişi bizim il başkanımız olacaktır. Ülkücüler birlik ve beraberlik içerisinde kongreden çıkacaktır, bunda kuşku yok. Bu tür söylemler her zaman kullanılır. Fakat bugün çok farklı bir durum var. Ülkücüler bunu samimi olarak söylüyor. Ben ne kadar samimiysem bütün ülkücüler aynı şekilde samimidir. Yarın ülkücüler neler olacağını biliyor, ondan dolayı gereğini yapacaktır.

 

Gebze kongresinde kıyasıya mücadele oldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkücüler sahaya inmiştir. İl delegasyonuna bakıldığında son 15 yılın en mantıklı delegasyonu oluştu. Ülkücüler iktidar istiyor. Bunun içinde zemin hazırlıyorlar. Yok sayılan, ötekileştirilmiş arkadaşlarımızla bir şekilde diyalog kurarak sahaya çıkmalarını sağlıyoruz. Bu kişiler kongreye kadar geliyorlarsa onları artık uzaklaştırmamak gerek. Kartepe bizim siyaseten zayıf olduğumuz bir yer. Eskisiyle yenisiyle bir yönetim kuruldu. Tüm ilçelerde güzel bir ortam oluştu. Bu durum 2015’te başarıyı getirecektir.

 

Kendinizi başarılı buluyor musunuz?

İl kongresinde delegeler Aydın Ünlü’yü masaya yatıracak. Kongreler bunu için yapılıyor. Yapılan bir hata varsa sorumlusu bir şekilde bedelini öder. Ben ekibim bunun farkındayız. Bugün MHP toparlanma sürecini tamamlamıştır. Bugün asıl olan teşkilattır. Bir teşkilatın görevi delegesine, üyesine sahip çıkmaktır. MHP teşkilatları il başkanlığı olarak partisinin bütün değerlerine sahip çıkmıştır.

Bizim dönemimizde kimse ötekileştirilmemiştir. Toparlanma diye süreç yoktur. Herkesin ev ödevi vardır. Milletvekili adaylarını sahaya davet ettik. Aday olacak kimse sahaya çıkacak. İl başkan adayı olacak herkesi sahaya davet ettik. Herkesin gönlünden il başkanlığı geçebilir. Saha burada, çıkıp aday olabilirler. Delegasyon sahada kimin olup olmadığını biliyor.

Öz eleştiri yaptığımız zaman kasım ayında yapılan kurultay sonrasında MHP İl teşkilatında, meclis üyeleriyle ilgili, basın üzerinden ve kapatmayla ilgili operasyonlara rağmen il yönetimimiz dik durmuştur.

 

“ANA MUHALEFET BİZİZ”

Türkiye ve Kocaeli’deki siyaseti düşündüğümüzde muhalefeti nasıl değerlendiriyorsunuz?

İl yönetimimiz şu an için yedeklerle mücadele ediyor. Bugün MHP kent gündeminde önemli bir yer aldık. Hatta işin ötesinde ana muhalefet partisi görevini üstlenmiş durumdayız diyebilirim. AKP İl başkanlığı ile kıyasıya mücadele eden bir yönetimiz. Saha çalışması olarak 40x40 programını ortaya koymuştur. Etkili Sandık Gönüllüsü (ESG) özel bir proje uygulanmıştır.

AKP’nin sandık kurullarına karşın ESG hayata geçirilmiştir. ESG ülkücü hareketin başarı formülüdür. Belki bu çalışmayı tam manası ile uygulayamamak benim için başarısızlık olarak görülebilir. Belediye başkan adaylarını en iyi şekilde ortaya çıkardık. Türkiye’de marka bir isim olan Saffet Sancaklı’yı Büyükşehir için aday gösterdik. Eksiğimizi biliyoruz. Tek eksiğimiz ise ESG’yi başarıyla uygulayamamaktır.

 

Geride kalan yerel seçim sonuçlarını düşündüğünüzde kendinizi yeterli görüyor musunuz?

Kendi sistemimizde eksik kaldık diyebilirim. Bizi sevindiren nokta ise 48 bin sandık görevlisiyle 500 bin oy alan AKP’ye karşı 4-5 bin ESG ile 150 bin oy almamızdır. Bunu da planlı programlı şekilde 10 bin ESG ile 350 bin oy almak benim için hayal değildir. AKP’liler için 600 bin oy hayaldir. Benim 350’nin hayal değildir. Buna inanan bir il başkanıyım.

Son 2.5 yıllık süreçte en çok saha programı yapan, AKP ile mücadele eden bir yapıya geldik. Kocaeli’de yaşanan bütün sorunları MHP dile getirmiştir. TC’lerin tabelalara takılmasını sağlayan yine MHP olmuştur. 6 yıldır bu mücadele devam etmektedir.

Bunları masaya yatırdığımız zaman ülkücü hareket 2015 yılında başarısını taçlandırmak istemektedir. Taban da bu söylemi dillendiriyor. MHP’ye oy veren 150 bin kişi bunu söylüyor.

 

Yaklaşan genel seçimlerle ilgili bir hedefiniz var mı?

Açıkça belirtmek istiyorum, ben milletvekili olmayı istemiyorum. 5-6 milletvekili olan bir ilin il başkanı olmak daha heyecan verici bir durumdur. Bu şekilde ülkücü harekete, Kocaeli’ye hizmet etmek istiyorum. AKP’nin 7 milletvekiliyle, bakanıyla, elinde 13-0 gibi bir durum varken kente hizmet gelmiyor. Havaalanını çalıştıramayan, ulaşımı sorununu çözemeyen AKP’nin karşısında başarılı olabiliriz. Özel projelerle Kocaeli’de MHP’nin 100 yılını planlamak, bu temellerin bize nasip olmasını istiyorum. Milletvekili olmak benim için büyük anlam ifade etmiyor.

 

Milletvekilleri sizce nasıl belirlenmeli?

Bir kere yeri yüzler bulmak önemlidir. Yeni yüzler dediğimiz, milletimizi kucaklayan isimlerle alana çıkmak istiyorum. Ortaya sandık koyarak milletvekili sıralamasını belirlemek isteyen bir il başkanı olmak istiyorum. Ben yaptım oldu değil. Taban ne istiyorsa o olmalı. Milletvekili sıralaması yapılması bize başarıyı getirecektir. Bunun yapılması için elimden geleni yapacağım.

Bu konuda ülkücülerin düşüncelerini bilmek gerekiyor. Taban yeni il başkanı aramıyor. Belki yönetim eksik kalmış olabilir. Bu kongrede de bunu tamamlayabiliriz. Tabanın il başkanıyla sorunu yoktur. Yaşanan o kadar sıkıntıya rağmen bu kentteki oyumuzu 150 bine çıkardık. Biz gücümüzün farkındayız. Bir araya geldiğimiz zaman neler yapacağımızın farkındayız. 8 Şubat’taki kongre ile projelerin hepsi hayata geçecek. Planlı çalışma ile neler yapıldığını herkes görecek. MHP’yi izlemeye devam edin.

 

Diğer il başkan adaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

4 adayın çıkması zenginliktir. Eğer basın açıklamalarında, kongre salonlarında adaylarla ilgili seviyeli söylemler olduğu sürece sorun yok. Her adayımız bizim değerimizdir. Kendileri de değer olduklarını bilerek siyaset yaptıkları sürece sorun çıkmaz. Zenginliği saha çalışmalarında görmeliyiz. Kongrede kaybettiklerinde ben küstüm kimse diyemeyecek. İl kongresi teşkilatlarının sözünün geçtiği yer olmalı.

 

Milletvekili Lütfü Türkkan, MYK Üyesi Saffet Sancaklı, eski milletvekilleri Cumali Durmuş ve Kemal Köse’nin durumlarını nasıl sizce?

Kongreler seviyeli derken, isimleri gündeme gelen o değerlerin de söylemleri ön plana çıkıyor. Kongrelerin hepsinde bu isimlere söz hakkı verilmiştir. Teşkilatı kucaklayıcı birleştirici söylemlerde bulundular. 2015 genel seçimlerinin ve kongrelerin önemini bilen mantıkla söylemlerine devam edeceklerdir. Bugün ülkenin dönüm noktasında olduğunu herkes biliyor. Yarın neler olacağını bilen bir durumda kimsenin hata yapma şansı yok.

Başaramadığımız zaman yaşayacağımız gündemi biliyoruz. MHP iktidar olmak zorunda. Arkadaşlarımızın kafasında birinci sıra vardır. Ancak bunun kararını ülkücüler verecek. Taban kararını verince de kimsenin yorum yapma hakkı olmayacak.

 

“TAKINTI ARTIK BİTECEK”

MHP’nin bir takıntısı var mıdır?

MHP’de yaşanan kongreler de bunu yıkmak istiyoruz. Biz bu ‘bir’ takıntısını yıkacağız. Yapılacak kongreler sonunda bu takıntıdan kurtulmuş olacağız. Yarın göreceksiniz, milletvekili listesinin 3 ve 4’ncü sırasına aday olan arkadaşlarımız olacak. Potansiyelimiz vardır.

Siyaset bir matematiktir. 50 bin ile çalışan 500 bin alıyorsa 4 bin ile çalışan 150 bin alıyorsa, 4 bini 10 bin yap 400 bini al. Bu kadar basittir. Plan da bellidir. Kocaeli’de bugün 3 bin 225 sandığa göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 3 ay kala her sandıkta 3 ülkücü bulduğumuz zaman teşkilatlar başarıyı yakalayacaklardır.

 

Ön seçim istiyorsunuz. Kontenjan gelebilir mi?

Kocaeli teşkilatları il başkanı, 12 ilçe başkanı MHP genel merkezine gittiği zaman dik duruşunu, birlik ve beraberliği gösterirse kontenjan sıkıntısı yaşanmaz. Ama birlik ve beraberliği sağlayamazsak bir kaos ortamı oluşursa bu mutlaka kullanılır. Onun için biz kongrelerde taraf oluyoruz. Tek yumruk olmalıyız. Yarın kongreler bitince 12 ilçe başkanı, ülkü ocakları, kadın kolları, il başkanı evraklarımızı imzalayalım genel merkezimize gidip ne istiyorsak onu yaptıralım. Hedef budur, bunun cevabını 12 ilçe kongresi bitince göreceğiz.

 

“27 KİŞİ İSTİFA ETTİ”

Kurumsal yapının olmadığı eleştirileri hakkında ne diyeceksiniz?

Kurumsal yapı olmadığı doğru değil. İl başkanlığı bünyesinde uzun süre ikinci adamlık yaptım. Mevcut adaylarımızın hepsi burada görev yaptılar. Kurumsal yapıdan mantık nedir? Kurumsal yapı söylemiyle arkadaşlarımız neyi anlatmak istiyorlar. MHP’nin bugünkü durumu neyse partimin iktidar olduğu zaman da aynıydı. Hedef evet kurumsal yapıyı kurmaktır.

Toplam 27 kişinin istifa ettiği bir il yönetimi var. Hepsinin bir sebebi vardı mutlaka. Kongreler bu durumun değişmesi için vardır. Şubat ayında yapılacak olan kongre ile yeni, sorunsuz ve çok konuşulan bir il yönetimi oluşacak. Herkes MHP’yi anlatacak.

 

Eski il başkanlarından Ruhi Çavdar’ın iş yerinin önüne bırakılan mezar taşları hakkında ne söyleyeceksiniz?

Arkadaşlar çok Kurtlar Vadisi’ni seyrediyor anlaşılan. Bugün MHP İl Başkanı da Kocaeli’nin çocuğu, diğer arkadaşlarımızda buranın çocuğudur. Herkes yöneticilerin nerede yaşadıklarını biliyor. Biz bilinen insanlarız. Kurtlar Vadisi modeliyle, CIA, MOSSAD kimse kimseye mesaj veremez. Bu nedenle şikayette dahi bulunmadım. İlgili arkadaşları da uyardım, vurun tekmeyi atın.

MHP’de siyaset yapmanın nasıl olduğunu biliyoruz. Nelerle mücadele ettiğimizi biliyoruz. 10 sene önceki gibi kravatımı takarım havamı atarım döneminde değiliz. MHP’de siyaset yapan herkes ülkenin bölünmez bütünlüğüne sahip çıktıkta her türlü tehlikeye açıktır. Her şeyi göze almışız. Onu bilerek siyaset yapıyoruz. Röportaj: Serkan BORLAK

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim