• BIST 107.303
  • Altın 153,156
  • Dolar 3,7141
  • Euro 4,3624
  • Kocaeli : 12 °C
  • İstanbul : 19 °C
  • Sakarya : 13 °C

Vergi incelemelerinde usul adı altında cezalandırma

Fikret Gökmen

Son aylarda ilimizde incelemeler oldukça yoğunlaştı. Bu incelemelerin adına da “USUL İNCELEMESİ” denilmektedir. Bu konuda İstanbul SMMM Oda Başkanı Sayın Yahya ARIKAN’IN bir yazısını paylaşmak istiyorum. Sayın Arıkan ilgi yazısında konuya çok doğru yerden baktığı kanaatindeyiz.

Son yıllarda bu kavramı çok duymaya başladık: “Usul İncelemesi”. 
Biz “vergi incelemesi” kavramını bilirdik. Vergi Usul Kanunu’nda da vergi tarhiyatını hazırlayıcı işlemler arasında vergi incelemesi tanımlanır. Artık sık sık usul incelemeleri ile karşılaşıyoruz. Adı üzerinde, usul hükümlerine ilişkin incelemeler yapılıyor. 
Peki, öteden beri yapılan vergi incelemelerinde usule ilişkin hükümlere bakılmaz mıydı? Elbette bakılırdı. Çünkü vergi incelemesi bir bütündü. Vergi incelemesini, usul veya esas incelemesi olarak ayırmak mümkün değildir.


MÜFETTİŞ SAYISININ ETKİSİ

O halde nereden çıktı bu usul incelemeleri? Usul incelemesi diye bir inceleme türünün ortaya çıkmasının tek sebebi vergi müfettişi sayısında yaşanan büyük artıştır. Aslında usul incelemesi teorik olarak eğitilmesi mümkün olmayan vergi müfettişlerini pratik olarak eğitmek amacıyla yaptırılan incelemelerdir. 


Vergi Denetim Kurulu 2014 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, 31 Aralık 2014 tarihi itibarıyla toplam vergi müfettişi sayısı 9 bin 214. Aynı tarih itibarıyla teorik eğitimi devam eden müfettiş yardımcısı sayısı 1159. Düşünün 1159 kişiye vergi mevzuatı, muhasebe ve finansal tablolar üzerine eğitim veriliyor.

Bu rakamlar teorik eğitimin ne kadar zor olduğunu ortaya koyuyor. Vergi müfettişi sayısındaki bu artış, 10 Temmuz 2011 tarihinde 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Vergi Denetim Kurulu’nun kurulmasıyla birlikte görülüyor. Bu tarihten sonra yaklaşık 6 bin civarında vergi müfettişi istihdam edilmiş. Ortalama yılda 3 bin kişi.
İncelemelerin usul incelemesi ya da esas incelemesi olarak ayrıştırılmadığı eski dönemlerde, bir yılda alınan vergi müfettişi sayısı 100’ü geçmezdi.

Yaklaşık bir yıllık bir teorik eğitim sonunda, meslekte kıdemli üstatların yanında refakat çalışması yaparlar ve ikinci yılın sonunda girdikleri yetki sınavında başarılı olurlarsa vergi incelemesi yapmaya hak kazanırlardı. Yaptıkları incelemelerde usul ya da esas ayrımı olmazdı. 


Oysa Aralık 2014 itibarıyla vergi başmüfettişi sayısı 295, vergi müfettiş yardımcısı sayısı ise 5 bin 796. Yani kıdemli üstatların genç vergi müfettişleri ile birlikte çalışabilme imkânı neredeyse yok. İşte bu noktada çözüm olarak “usul incelemeleri” devreye giriyor. Yani aslında usul incelemeleri bir eğitim yöntemi olarak uygulanmaya başlıyor.

 

AMACIN DIŞINA ÇIKMAK

Buna da itirazımız yok, vergi denetiminin geleceği olan binlerce vergi müfettişinin eğitimi bu yolla sağlanabilir. Ama bu incelemeler yapılırken mükelleflerin ve meslek mensuplarının cezai müeyyideler altında ezdirilmemesi gerekir. Usul incelemelerinin eğitim fonksiyonunun mükellefler ve meslek mensupları açısından da geçerli olması sağlanmalıdır. Vergi kayıp ve kaçağının tespit edilmediği, kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin temel hedef olmadığı usul incelemelerinde amaç cezalandırma olmamalı.

İSMMMO tarafından bu yönde girişimler ve çalışmalar başlatıldı. İlk olarak mükellefler ve meslek mensuplarının bilgilendirilmesi amacıyla 6 Ekim tarihinde bir seminer düzenlenecek. 


Eğer usul incelemeleri cezalandırmayı amaç edinmeye devam edecekse, olan yine mükellefe ve meslek mensubuna olacak. İncelemeden incelemeye koşturmaktan kimse enerjisini asıl işine yönlendiremeyecek.

Bu yazı toplam 1421 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İzmitli
10 Ekim 2015 Cumartesi 21:47
21:47
Adalet karşında herkes eşit olmalı
Devleti soyanlar,yağmalayanlar,devlet Millet malını,Kurumlarını,Fabrikalarını satıp yağmalayanlar peşkeş çekenler…neden yakalanmıyor,yargılanmıyor?..
Adalet birine lolipop şekeri,birine lolo olmamalı.Adalet önünde herkes eşit olmalı!..
AK’parti iktidarı yandaşları tırlar dolusu parayı çaldılar devlet millet mallarını yağmaladılar.Ülke zenginleri daha zengin oldu fakirler halk dahada fakirleşti.
Belediyelerde bile kıçı kırık müdürlerin servet yaptıkları,daire ve dükkan tapularını üst üste dizdikleri,Lüks yaşantı yaşadıkları bilinmekte ve konuşulmakta…
Bir zamnalar Numan KURTULMUŞ’un dediği gibi;Harundular Karun gibi oldular!..
Halkı çok ezdiniz…İşçiyi emekçiyi çok ezdiniz…Esnafı,Küçük işletmelei,Kobileri çok ezdiniz…
Vergi adaletsizliğini düzeltmediniz;Emek,Esnaf,Küçük işletmeler,Kobiler vergiden inim,inim inliyor duymadınız!..
Ülkeyi yağmaladınız;Fabrikaları,Kurumları iyileştirme yapacağınıza satıp yağmaladınız,peşkeş çektiniz…çalışan insanlar ya işten çıkarıldı yada Holding gibi büyük işletmelerde asgari ücrete modern köleler olarak çalıştırılmaya mahküm edildi!..
Sanayi üretiminden geçtik;Tarım ve Hayvancılık bitme noktasında…İsrailden ve dışarıdan tohum ve buğday,mısır vb.alıyoruz.
Büyük baş hayvan bile ithal edildi!..İnsanlara sağlıksız gıda tükettiriliyor hastalıklar artacak tabiki…
Zaten sağlık sektörü sayenizde ticaret anlayışına döndü sağlam insanlara bile sırf para almak için ameliyat veya operasyon yapıyorlar insanlar ALLAH’emanet…
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim