• BIST 108.489
  • Altın 151,165
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 18 °C
  • Sakarya : 9 °C

Yaşar Doğan, sorunları Cumhurbaşkanı’na iletti

Yaşar Doğan, sorunları Cumhurbaşkanı’na iletti
Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Yaşar Doğan, muhtarlar ve muhtarlıkların sorunlarını Cumhurbaşkanı’na iletti.

Röportaj:Bülent EKİNCİ

İzmit’in en bilindik mahallelerinden Mehmet Ali Paşa Muhtarı Yaşar Doğan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirerek ağzından görev süresince yaptıklarını ve mahallesinin sorunlarını dinledik. Doğan, aynı zamanda geçtiğimiz hafta katıldığı Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın muhtarlar toplantısında yaşadıklarını da bizlere aktardı. Yaşan Doğar, sorumluluğu içerisinde olan Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nin öncelikli sorunlarından bahsederek çözüm önerileri sundu.

 

Bize mahalleniz ve çalışma gruplarıyla ilgili yaptıklarınızdan bahseder misiniz?

Mehmet Ali Paşa mahallemizde 4’ü asil, 4’ü yedek olmak üzere 8 azamız var. 3 bin 750 hanemiz bulunuyor ve 13 bin nüfus 9 bin seçmene sahibiz. Azalarımızla 15 günde bir toplanır durum değerlendirmesi yaparız. Nerede ne sıkıntı var diye bakıyoruz. Cadde ve sokak temsilcilerimiz var. Yaklaşık 77 kişilik bir grup bu. Onlarla da toplantı yapıyoruz. Bölgelerindeki eksiklikleri ve yapılmasını istediklerini bize bildiriyorlar ve bizim oradaki gözümüz kulağımız oluyorlar. Bunun dışında da 100 kişilik bir danışma meclisimiz var. Mehmet Ali Paşa’yı dev bir kadroyla yönetiyoruz.

 

“DANIŞMA MECLİSİNDE BİRÇOK İSİM VAR”

Danışma meclisimiz içerisinde azalarımızın dışında eski muhtarlarımız var. 2 milletvekilimiz var.  Mehmet Ali Yılmaz ve halen mahallemizde ikamet eden Fatma Kaplan Hürriyet, okul müdürlerimiz, aile birliği başkanları, her okulun öğrenci birliği başkanı, mahallemizdeki dernek ve vakıfların, spor kulüplerinin başkanları var. Mevcut meclis üyeleri, eski meclis üyeleri, imamlar, cami dernek başkanları, mahallemizin eski esnafları var. İki profesörümüz ve bir doçentimiz var. Geniş katılımlı bir organizasyon bu.

 

Mahalle meclisinde gündeme gelen konuların çözümü noktasında başarı kaydedebiliyor musunuz?

Bölge milletvekillerinin de katıldığı mahalle meclisimizde gündeme gelen Üçyol’daki direklerin çevreye verdiği zarar, bir rapor haline getirildi. O toplantıda gündeme getirilen konu daha sonra İzmit Belediyesi tarafından da ele alındı ve direkler yıkıldı. Bizim meclisimizin o direklerin kaldırılmasındaki rolü son derece büyüktür.

 

“GAYEMİZ HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK”

bina-007.jpg

6 ayda bir yapılan mahalle meclisi toplantılarının 5’incisini haziran ayında yapacağız. Bizim gayemiz daha mutlu, daha huzurlu bir Mehmet Ali Paşa Mahallesi oluşturmak. Güven ve huzur içerisinde yaşamak. Yılda ortalama 50 kişi vefat ediyor. Yani bu haftada bir kişiye denk geliyor. Nüfusumuz 13 bin ve 9 bin seçmenimiz bulunuyor.

 

Belediyelerle müşterek çalışıyorsunuz. Yerel yöneticilerden genelde ne tip konularda destek bekliyorsunuz?

Zaman zaman yerel yöneticilerle yaptığımız toplantılarımızda önerilerde bulunuyoruz. Mesela elektrik tellerinin yer altına alınması çok arzuladığımız bir husus. Bunun dışında göreve ilk geldiğimiz dönemde çöp konteynırlarının yer altına alınmasını istemiştik. Bu uygulama şimdi İzmit Belediyesi tarafından merkezde uygulanmaya başladı. Ancak burada halen yok.

 

İki yılı geçkin bir süredir görevdesiniz neler yaptınız?

Ramazan ayında 8 ayrı noktada sokak iftarları düzenlendi. Bazı sokaklarda bir kişi üstlendi, bazı sokaklarda ise mahalleli evinde hazırladıklarıyla kurdu iftar masalarını. Masaları, sandalyeleri belediyeden temin ettik ve bu organizasyonlara yardımcı olduk. Bu da insani ilişkilerin düzelmesinde son derece önem arz ediyor.  Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nin olumsuz çizgisi yok oluyor. Şuan mahallemiz huzurlu bir mahalle. Gençlerimize sahip çıktık, sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdik ve huzurlu bir mahalle haline geldik.

 

“BİRÇOK GEZİ DÜZENLEDİK”

Geçtiğimiz yıl birçok gezi düzenledik bu yıl da devam edeceğiz. İkinci el giysiler geliyor ve vatandaş muhtarlığımıza gelerek bu giysileri alabiliyorlar. Suriyeli vatandaşlar da bu yardımdan faydalanan ihtiyaç sahipleri arasındaydı. Bunun dışında mahallemde yardım sever vatandaşlar muhtarlığa alışveriş çeki ya da nakdi yardım bırakarak ihtiyaç sahiplerine verilmesini istiyor.

 

Peki, öncelikli sorunlarınız neler?

Kadıköy Mahallesi’nde yer altı çalışmaları yapıldı. Yağmur suyu kolektörü yapıldı. Yenişehir Mahallesi’nde de bu çalışma devam ediyor. Ancak bu iki mahallenin arasında bulunan Mehmet Ali Paşa Mahallesi es geçildi. Bu bizim öncelikli sorunlarımızdan biri. Bunun giderilmesini istiyoruz. Yağmursuyu kanalımız yok ve ızgaralarda kanalizasyona bağlı olduğu için çok koku yapıyor. 2016 yılında programa aldırdık. İnşallah bu yıl bu iş bitecek.

 

“UTANÇ DUYUYORUM”

Bölgemizdeki raylı sistem çalışması bizi olumsuz etkiliyor. Zaten trafik sıkıntımız var, bir de bu eklenince daha kötü bir hal aldı. Üçyol’da, o direkler yıkıldı ama gidin bakın yol halen dar. Bunun genişletilmesi gerekiyor. Atatürk Bulvarı gelip Doğu Kışla Parkı’na dayanıyor. Atatürk Bulvarı’nın mutlaka Demokrasi Bulvarına bağlanması lazım. İlk göreve geldiğimde bunu İbrahim Başkan’a söylemiştim. Daha önceden bağlı olan bu iki bulvar Doğu Kışla Parkı yüzünden ayrıldı. Şimdi Atatürk Bulvarı’ndan gelen araçlar bizim mahallemizin içinden geçmek zorunda kalıyor ve trafiği olumsuz etkiliyor. Ben utanç duyuyorum. İzmit’in en eski bulvarı geliyor Doğu Kışla’da bitiyor. Bunun çözülmesi lazım.

 

“REFORM BİR ÇALIŞMA YAPILMALI”

Ben 20 yıl önce Anadolu şehirlerini belediyeci gözüyle gezip gördüm. Oralarda ta o zamanlarda bile elektrik telleri yolun altından geçiyordu. Ben bazen utanıyorum İzmitliyim demeye. Geçtiğimiz yıl yapılan bir toplantıda Sayın Zeki Aygün’e durumu anlattım. SEDAŞ ile ilgili sıkıntılarımız devam ediyor. Trafo binalarından da şikayetçiyiz. Mahallenin en güzel noktalarında trafo binaları var. Mahallemizin imarla ilgili sıkıntıları var. Dar sokaklarımız var. Bahçe duvarlarının yıkılıp genişletilmesi gereken bölgelerimiz var. En önemli sorunlarımızdan biri bu. Bununla ilgili reform yaşatacak bir çalışma yapılmalı.

 

“YENİSİ YAPILMADAN MEVCUT CAMİ YIKILMAMALI”

Mehmet Ali Paşamızın simgesi haline gelen ve mahallemizin tek camisi ile ilgili yıkım düşüncesi beni rahatsız etmiştir. Eğer bu cami yıkılarak yerine park yapılması isteniyorsa, önce yenisi yapılsın, ibadete açılsın. Ondan sonra camimiz yıkılsın. 13 bin nüfuslu bir mahallenin tek camisi burası. Ben mahallenin muhtarıyım, bu camiyle ilgili benim düşüncem hiç sorulmadı. Benim teklifim şu, zemini 1500-2000 metrekareden oluşan merkezi bir cami yapılsın. Trafik pazar yeri yüzünden felç oluyor. Pazar kaldırılacakken 2 yıl daha beklesin dendi ve aradan 6 yıl geçti. Artık kaldırılsın bu pazar buradan. Kapalı Pazar alanına taşınsın. Zaten herkes kalkmasını istiyor.

 

Mahallenizi tanıtabiliyor musunuz?

Mahallemizin bazı kazanımları var. Mahallemizin tanıtımına büyük katkısı olan Mehmet Ali Paşa Halk Oyunları ve Kültür Derneği (MAPHOYTAG) var. Bunların yanı sıra Kavaklı, Bağdat Spor ve Şener Spor kulüplerimiz bulunuyor. Mahallemizden yayın yapan Selam TV var. Bu kuruluşlar bizim için önem arz ediyor. Bu saydıklarım mahallemizin tanıtımında büyük etken. 18 Mayıs’ta aza arkadaşlarımızla birlikte vekillerimizi ziyaret edeceğiz. Hem gecikmeli bir hayırlı olsun ziyareti, hem de mahallemizin sıkıntıları ile ilgili görüşmeler yapmayı planlıyoruz.

 

“HATIRI SAYILIR KAMU GÖREVLİLERİ OLDUK”

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Ankara’ya gittiniz ve Cumhurbaşkanıyla birebir görüşme fırsatı buldunuz. Bu ziyaretten bahsedebilir misiniz?

Daha önce muhtarları takan yoktu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara verdiği önem sayesinde bizler de hatırı sayılır kamu görevlileri statüsüne girmiş olduk. Bu yüzden kendisine teşekkür ediyorum. Muhtar ödenekleri de iyileştirildi. Bu da önemli bir detay. Şuanda bile asgari ücret seviyesinde. Oysaki Cumhurbaşkanı bize yaptığı konuşmada, ‘Siz muhtarlarımız, bulunduğunuz mahallenin ve köyün Cumhurbaşkanısınız’ dedi. Öyle dedi ama ne yetkimiz var, ne imkanımız. Çalışmak için, işlerin halledilmesi için belediyeye, ya da diğer kamu kuruluşlarına gitmemiz gerekiyor. Peki, muhtarlığı bırakıp nasıl gideceğiz. Vatandaş muhtarı yerinde bulmak istiyor.

 

Ziyaretten memnun kaldınız mı? Cumhurbaşkanımıza hangi sorunları anlattınız?

Sabah saat 10.00’da Ankara’daydık. Toplantıya katıldık gayet güzel geçti. Toplantının sonunda yemek yedik. Cumhurbaşkanımız da bize eşlik etti. Elimde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı yaptığı döneme ait ve birlikte çekildiğimiz fotoğraflar vardı ve onları kendisine imzalattım. Yerinde yönetimle ilgili önerilerde bulundum. Mesela SEDAŞ, TELEKOM gibi kurumların Büyükşehir’e bağlanmasını teklif ettik. Alt yapıda büyük sorunlar var. Bu sorunların çözümü noktasında Büyükşehir, önemli bir artı katacaktır. Nasıl Köy Hizmetleri Büyükşehir’e bağlandı ve köyler rahat etti, benzer bir uygulama da SEDAŞ, TELEKOM ve İZGAZ’da yaşanabilir.

 

“KAMU PERSONELİ İHTİYACI SORUNUNU İLETTİM”

Bir diğer ilettiğim husus ise kamu personeli ihtiyacıyla ilgili. Bir konuyla ilgili hangi kuruma giderseniz gidin bir dert yanma var. Milli eğitim, emniyet, nüfus müdürlüğü gibi birçok birimlerde personelsizlik sıkıntısı var. Kime gitsek personelimiz yok, yetkimiz yok gibi dert yanmalar dinliyoruz. Biz sorun çözülsün diye gidiyoruz maalesef şikayet dinliyoruz. Şimdi yeni kimliklere geçilecek, nüfus müdürlüğü bu personelle bu işin altından kalkmamıza imkan yok diyor.

 

“KALİTE GELMELİ”

Muhtar adaylarının da seçim sürecinde bir takvime bağlanması gerekiyor. Sabah erken kalkan muhtar adayı olmamalı. Bir sandık konuluyor, pusulasını oraya koyan seçime giriyor. Böyle bir şey olmaz. Muhtarlar içinde son müracaat tarihi konmalı. Okuryazar olmak muhtar olmaya yetiyor. Ama en azından merkez mahallelerinde ilkokul mezunu olması gerekiyor. Bilgisayar kullanamayan muhtarlarımız var. Okuduğunu anlayamayan muhtarlarımız var. Bir kalite gelmeli bu duruma.

 

“PUSULALAR YSK TARAFINDAN BASILMALI”

Kesinlikle ve kesinlikle muhtar seçimlerinde pusulalar YSK tarafından basılmalı. Seçimlerde görüyoruz bir standardı yoktur, oy pusulaları çalınır, hırgür çıkar. Ve önümüzdeki seçimlerde muhtarlık adaylıklarına ilgi çok daha fazla olacak. Muhtarlıkların ödenekleri yüzünden rağbet göreceğini düşünüyorum. O yüzden bu meseleyi seçim yaklaşmadan çözmek bir kanuna bağlamak gerekiyor. Bunu da Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettim.

 

“MEMUR KADAR DEĞERİMİZ YOK MU?”

birlikte-009.jpg

Bu dönemde muhtar ödenekleri asgari ücrete bağlandı. Ancak yeterli gelmiyor. Muhtarlıkların artık hiçbir geliri kalmadı ve büyük olan mahallelerde personel istihdam edilmesi gerekiyor. Anadolu’nun ücra bir köyünde de muhtar 1300 TL alıyor, bir belde nüfusuna sahip muhtar da. Buna bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Muhtar ödeneği en azından en düşük memur maaşıyla bir tutulmalı. Bir memur kadar değerimiz yok mu? Madem biz Cumhurbaşkanını temsil ediyoruz, en azından bu olmalı. Ödenekler nüfusa göre olmalı. Bence azalar da ödenek almalı. Cumhurbaşkanımıza ilettiğim notlar arasında, nüfusu 5 binden fazla olan muhtarlıklara bir personel verilmesini talep ettim.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
paşalı
07 Eylül 2016 Çarşamba 13:49
13:49
muhtarlık gönüllülüğe esas bir kurumdur. MEMUR KADAR DEĞERİMİZ YOK MU? derken yanlış bir cümle sarfettiğinizi düşünüyorum
AYDIN
09 Haziran 2016 Perşembe 08:15
08:15
MUHTAR BEY DAHA MAHALLENİZDE HANGİ ADRESTE KİMLERİN OTURDUĞUNU BİLMİYORSUNUZ. MUHTAR OLMAK İÇİN OKUMA YAZMA YETERLİ OLMAMASI LAZIM DİYORSUNUZ. SİZDEN ÖNCEKİ MUHTARIMIZ HANGİ ADRESTE KİMLERİN OTURDUĞUNU VEYA İSMİNİ SÖYLEDİĞİNİZ ZAMAN ADRESİNİ SÖYLEYEBİLİYORDU. SİZ BUNLARI BİLEMİYORSUNUZ. MAHALLEMDE SEÇİMLERDEN SONRA SİZİ 1 KEZ GÖRMEDİR. MEHMET ALİ PANININ SORUNLARINDAN BAHSEDİYORSUNUZ. EN BÜYÜK SORUN SİZSİNİZ BENCE.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim