• BIST 106.926
  • Altın 151,266
  • Dolar 3,6716
  • Euro 4,3392
  • Kocaeli : 11 °C
  • İstanbul : 16 °C
  • Sakarya : 4 °C

Yılın İşadamı Ruhi Karaalp: AKMİS, Türkiye markası olacak

Yılın İşadamı Ruhi Karaalp: AKMİS, Türkiye markası olacak
Kurduğu AKMİS Seyahat firması ile, Kocaeli ve çevre kentlerden Sabiha Gökçen Havaalanı’na yolcu taşımacılığı yapan Ruhi Karaalp, yeni yılda büyük hedefleri olduğunu söyledi.

Röportaj: Bülent EKİNCİ

2016 yılında Kocaeli’nin en çok dikkat çeken isimlerinden biri olan ve AKMİS Seyahat firması öncülüğünde hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken Ruhi Karaalp, gazetemiz tarafından düzenlenen ‘Doruktakiler 2016’ değerlendirmelerinde ‘Yılın İşadamı’ ödülüne layık görüldü.

Başarı hikayesini, firmasını, yapılan çalışmaları ve yeni dönem hedeflerini gazetemizle paylaşan Karaalp’in bilinen önemli özelliklerinden biri de Abhazya Ticaret temsilcisi olması. Bu özelliğini Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi döneminde fazlasıyla kullanmış. Üsteli bu dönemdeki en büyük desteğini ise bir süre önce uğradığı suikast sonucu öldürülen Rus Büyükelçi Karlov’dan almış.

Kurduğu AKMİS Seyahat ile yeni dönem hedeflerinden söz eden Ruhi Karaalp, havaalanı taşımacılığının sadece Kocaeli ile sınırlı olmadığını, birçok kenti de içinde barındırdığını söyledi. Karaalp, diğer kentlerde de benzer çalışmalar yapmak istediklerini, AKMİS’in bir Kocaeli’den doğan bir Türkiye markası haline getirmeyi istediklerini ifade etti.

 

Havaalanı taşımacılığına nasıl başladınız? Bu fikir aklınızda nasıl oluştu?

AKMİS’i, Sabiha Gökçen’e bir misafirimizi götürürken aklımıza gelen bir fikirle kurduk. O gün aldığımız kararı uygulamak için bir araştırma yaptık ve yapılabilir olduğunu gördük. Ancak ekonomimiz çok zayıftı. 3-5 arkadaşla bir araya gelerek bu projeye girdik. Bizden öncede yapmak isteyenler olmuş, ancak istedikleri sonucu alamamışlardı.

Bu işe girdik, sonra sürekli yatırım yapmamız gerekiyordu. Pegasus Havayolları; Sakarya ve Bursa’nın da böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Hatta şu an farklı illerle ilgili olarak da talepleri var. İyi bir ekip oluşturduk, yolumuza başarıyla devam ediyoruz. Kocaeli, Sakarya ve Bursa’dan hemen hemen her saat Sabiha Gökçen’e seferlerimiz var. 200 geçkin personelimiz ve yaklaşık 40 aracımız bulunuyor.

 

Farklı illerde de aynı işi yapmayı denediniz mi?

Önümüzdeki süreçte Ege, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de bu sistemi yaymaya başlayacağız. Bize böyle bir şans verilirse oralarda da bu işi yapabilecek deneyimimiz ve kabiliyetimiz var. Artık Kocaeli’nin değil, Kocaeli’den doğmuş Türkiye markası olacağız.

kara-015.jpg

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de aynı güzergaha otobüs seferleri başlattı. Bu durumu ılımlı karşılaştığınızı biliyorum…

Ben her şeyden önce belediyelerin bu işleri yaparken bilinçli bir şekilde yapmalarını, tecrübeli kadrolarla şehre hizmet etmesinden yanayım. Yani bu tarz hizmetleri destekliyorum. Neticede belediyemiz daha ekonomik olması ve hizmet kalitesini çeşitlendirme adına önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bunların olmasını doğal karşılıyorum. Kaldı ki Sabiha Gökçen Havaalanı sadece İstanbul’un değil Marmara bölgesinin en önemli havaalanlarından biri. 10-15 milyonluk bir hava alanı yapılmış, fakat sivil havacılığın gelişmesi ve büyük firmaların da “Burada bizde varız” demesi ile birlikte çok yoğun bir trafik oluştu. Yanılmıyorsam yıllık 30-35 milyon kişi buradan istifade ediyor. Burası Kocaeli, Bolu, Zonguldak, Sakarya, Düzce, Yalova ve hatta Bursa gibi şehirlerinin havaalanı alanı oldu.

 

“BİZİM İÇİN DAHA İYİ OLDU”

Buralardan havaalanına gidenleri 1 ya da daha fazla firmanın taşıması mümkün değil. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetinin bize bir sıkıntısı olmaz. Hatta bu tür taşımaların bize yansıması daha iyi olur. O bölgede çalışan, havaalanında çalışan pek çok kişi var. Onlar da her gün havaalanına gidip geliyorlar. Neticede belediyenin bu imkanından faydalanma şansları bulunuyor. Dolayısıyla bizde yolcumuza hizmet etme fırsatı buluyoruz.

 

Belediye otobüslerinin daha ucuza taşımasını nasıl yorumluyorsunuz?

Büyükşehir Belediyesi’nde Belediyede UKMOME kararlarında kendi içerisinde bir fiyat politikası uygulaya biliyor. Belediyeler, UKOME kararları gerekçesiyle ilden ile 100 km arasındaki taşımacılıklara iki ilin UKOME kararı ile taşıma yapabilirler. Fakat havaalanları taşımacılığının kendi içerisinde ayrı bir mevzuatı vardır. Keşke bu konuda yetkililer biraz daha hassas davranarak hizmet üretmiş olsalardı. Tabi ki ben yine de bu hizmeti olumlu karşılıyorum, çünkü bize de artıları oldu.

 

“OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’NÜ KULLANIYORUZ”

2017’de AKMİS’te zam olacak mı?

Biz fiyatı kendimiz belirleyemiyoruz. Ulaşım Bakanlığı’nın belirlediği bir fiyat tarifesi var ve biz o tarifeye uymak zorundayız. Bunun ne üstünü ne de altını uygulayamayız. Belirli indirimler vardır sadece, onu uygulayabiliriz. Zaman zaman eleştirilere neden olan fiyat tarifesinin belirleyicisi biz değiliz.

Yarın sabah 20 lira yapalım, öbür gün 30 lira yapalım deme şansımız yok. Ücretlendirmem, yani Kara Ulaşım Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu fiyat tarifesi tamamen bakanlıktan alınan rakamlardır. Zaman zaman artışlar oluyor. Biz mümkün mertebe fiyatlarımızı artırmamak gayretindeyiz. Mesela bizim Bursa’dan yolcu taşıyan araçlarımız Osman Gazi Köprüsü açıldığı günden beri o köprüyü kullanıyor. Köprü fiyatları yüksek olmasına rağmen biz hizmet kalitesinde güvenli taşımacılığı ön planda tuttuğumuz için köprüyü tercih ediyoruz. Ciddi bir kaybımız var, ama biz bu duruma maddiyat olarak bakmıyoruz. Güvenli ve kısa sürede ulaşımı amaçlıyoruz. Şu an için bir zam yok…

 

Biraz da üstlendiğiniz görevle ilgili konuşalım. Abhazya ile Türkiye arasındaki köprüyü kuran kişisiniz. Bu görevinizden de bahseder misiniz?

Ben aynı zamanda Abhazya’nın Türkiye’deki Ticari Temsilcisiyim. Abhazya, Türkiye tarafından tanınmış olsaydı, yaptığım bu görevin adı ticari ataşelik olacaktı. Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Raul Hacimba bana bu görevi vermişti. Türkiye ve Türkiye’de yaşayan Abazaların ticareti daha sağlıklı yapabilmelerine yardımcı olmam açısından bana verilen bu görevi layıkıyla yerine getirmeye çalışıyorum. Fakat öyle bir döneme denk geldi ki, ticari temsilcilikten çok diplomatik temsilci noktasında görev yaptım.

 

“TÜRKİYE-RUSYA KRİZİ”

Geçenlerde katledilen Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ile kişisel bir dostluğum vardı. Sağ olsun çok büyük hizmetleri vardı. Defalarca bir araya geldik. Özellikle Türkiye ve Rusya arasında ne gibi bir diyalog kurarak geçmişte yaşanan uçak krizini en az yarayla atlatabileceğimizi konuştuk. Hatta iki ülke arasındaki bir grubu da Abhazya’da görüştürme fırsatı bulduk.

ruhi-007.jpg

Uçak krizinin yaşandığı dönemde neler yaptınız?

Türkiye’de yatırımları olan insanların ürünlerini Rusya’ya satamadıklarını gördük. Allah rahmet eylesin, sevgili Büyükelçi Karlov o dönemde de bizlere yardımcı oldu. Oradaki Türk firmalarına ulaşıp sorunlarının halledebilme yoluna girdik. Abhazya’ya yatırımcıları götürdük, bazıları bölgede tesislerini kurdu. Abhazya’da üretilen bir ürün, Rusya ile Abhazya arasındaki anlaşmayla gümrüksüz satılabiliyor. Bu çok önemli bir detaydı ve bu detayı değerlendirdik. Yarı mamul ürünlerinde de yine vergi indirimleri bulunuyor. Yine iki ülke arasındaki kriz döneminde, Türkiye’den üretim yapan çiftinin Abhazya üzerinden Rusya’ya ürün satmasına yardımcı olduk. Hem Abhaza hem Türk vatandaşlarımızdan uluslararası dolaşım pasaportu bulunanlara vize almadan Rusya’ya gitmesini sağladık.

Barış görüşmeleri için pek çok girişimimiz oldu. Rus tarafıyla yaptığım görüşmelerin sonuçlarını başdanışmanı Yalcın Topçu aracılığı ile Cumhurbaşkanımıza iletme imkanımız oldu. Muhakkak bu gayretlerimizin bir faydasının olduğunu düşünüyorum.

 

Karlov ile bir dostluğunuz vardı. Kendisini anma adına bir anınızı anlatabilir misiniz?

Yine bir resim sergisinde birlikte oturuyorduk. Ben burada, biz bize olduğumuzu görüyorum, ama son zamanda yaşanan ilişkilerin çok iyi olmasını istemeyenlerin var olduğunu biliyoruz. ‘Sayın Büyükelçi neden yanına koruma almıyor’ diye sormuştum. Rahmetli de ayağıma vurarak, “Siz varsınız. Türkler var, beni korursunuz” demişti. Önemli bir kayıp kendisi, tam bir devlet adamıydı. Türk dostuydu, Türkiye için de büyük kayıp.

 

AKMİS’in adını hemen her platformda duymaya başladık. Sosyal sorumluluğa verdiğiniz önem sizin de bilinilirliğinizi artırdı. 2016’da en önemli projeniz neydi?

Ben buranın çocuğuyum, burada doğdum ve burada öleceğim. Kocaeli’nin yaşamsal açıdan cazibe merkezi olmasını istiyorum. Geçtiğimiz günlerde bir spor organizasyonuna imza attık. Kick Boks şampiyonasını burada yaptık. 220 ülkede canlı yayınlandı ve ciddi bir reyting aldı. Önemli bir organizasyondu.

 

“TV PROGRAMI OLACAK”

Bur televizyon programı gerçekleşecek. Bununla ilgili ulusal bir kanalla görüşme halindeyiz. Bu organizasyonu 2017 yılı içerisinde devam ettireceğiz. 13 bölümlük bir dizi gibi “Biri Bizi Gözetliyor” tarzı bir program olacak bu. Her hafta elemeleri olacak. Anlaşma aşamasındayız. Projenin yayın hakkı sahibiyiz. Sponsorluk anlaşmalarımıza başladık bile. Elemelerimizde kentimizdeki otelleri de kullanacağız. Yeni bir soluğu AKMİS olarak başlatacağız.

 

Son olarak Doruktakiler 2016…

Bize bu ödülü layık gören Büyük Jüri üyelerine, öneren arkadaşlara çok teşekkür ederim. Bu şehirde farklı olduğunu gösteren Kocaeli Gazetesi, önemli bir çalışmaya ön ayak oluyor. Bu anlamda en büyük teşekkürü de size etmek isterim. Sizleri tebrik ediyorum.

 

Ruhi Karaalp kimdir?

1973 İzmit Fethiye Köyü’nde dünyaya geldi. 15 yaşından bu yana iş hayatının içinde ve ticaretle uğraşıyor. Kentimizde havaalanı taşımacılığının öncü isimlerinden. Kurduğu AKMİS Seyahat ile Kocaeli ve çevre kentlerden Sabiha Gökçen Havaalanı’na yolcu taşımacılığı yapıyor. Karaalp, evli ve iki çocuk babası.

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim