• BIST 102.270
  • Altın 149,533
  • Dolar 3,5485
  • Euro 4,2033
  • Kocaeli : 19 °C
  • İstanbul : 22 °C
  • Sakarya : 19 °C

Yılın Profesyonel Yöneticisi Yavuz Erkut: Benzini sudan ucuza satıyoruz

Yılın Profesyonel Yöneticisi Yavuz Erkut: Benzini sudan ucuza satıyoruz
‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ seçilen TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut; “Benzinin rafineri çıkış fiyatı 90 kuruş civarında. Su ise 1 liraya alınamıyor. Biz benzini sudan ucuza satıyoruz” dedi.

Gazetemizin düzenlediği Doruktakiler 2014 organizasyonunda ‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ seçilen TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut ile özel bir söyleşi gerçekleştirdik. ‘Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ ile ilgili yaptığımız sohbetimiz sırasında özel hayatından da söz etti Yavuz Bey. Özellikle tenis oynamayı çok sevdiğini, motivasyonunu bu şekilde sağladığını belirten Erkut, petrol fiyatları ve rafinerilerinin stratejileri konusunda bilgiler verdi. Başarılı yönetici, pompa üzerindeki fiyatın düşmesi sadece petrolün varil fiyatının düşmesiyle belirlenmediğini döviz kurunun da fiyatlandırmada etkin rol oynadığını söyledi.

 

Doruktakiler 2014’de ‘Yılın Profesyonel Yöneticisi’ seçildiniz. Bu organizasyonla ilgili ne hissettiniz?

Haberim yoktu, sonuç farklı bir kanaldan ulaştı bana. Şaşırmadım desem yalan olur. Buradaki yapılan işlerin büyüklüğünün değerlendirilip böyle bir teveccühte bulunulması gerçekten gurur verici bir olay. Neticede tüm arkadaşlarımızın adına temsilen aldığımız bir ödül. Gururlandık.

 

“9 YILDA 5.2 MİLYAR DOLAR YATIRIM”

Özelleştirildiği günden bu yana büyük ivme kazanan bir kuruluş olan TÜPRAŞ’ın özel sektöre devrinden sonra neler yaşadınız, ne yatırımlar yapıldı?

Ekip çalışması çok önemli... Çalıştığınız ekip kadar yönetiminiz de başarıyı etkiliyor. TÜPRAŞ, 2006 yılında Koç Holding tarafından devralınan bir sistem. Bu aslında Koç Grubu’nun Türk rafinericiliğine sahip çıkmasıdır. Çünkü ilk özelleştirildiğinde büyük tereddütler oluşmuştu.

“Yatırım yapılmazsa Türkiye’nin bu göz bebeği yıpranabilir. Büyük bir kayıp olabilir” düşüncesi vardı. Benim de içinde bulunduğum bir dönemdi. Özelleştirme öncesi kamu döneminde 15 yılda yapılan yatırım oranı 1.9 milyar dolar. O zamanda doların alım gücü daha yüksek olabilir, ama Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlarda yapılabileceğin en iyisini yapmış durumdaydılar. Şimdi ise özel sektördeki 9’uncu yıl bitiyor, 10’uncu yıla giriyoruz. Gerçekleştirilen yatırım 5.2 milyar dolar. Neredeyse 2.5 katı.

Bu tabi Koç Grubu’nun da endüstriye, sanayiye bakışını da yansıtıyor. Yenilikçi teknolojiye yakınlığıyla lider olmaya odaklanmış bir yapı. O yüzden büyük destek gördük. Yatırımın en büyük kısmı olan Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin kararı 2008’de alındı. Krizin tam göbeğiydi. Birçok ülke ve şirket yatırımlarını durdurdu, ama biz devam ettik. Bu çok önemli bir noktaydı. En az onun kadar önemli olanda ekibinizin yeterli bilgi deneyim ve tecrübesinin olması ve birbirimize güvenmemizdi.

Bizim endüstrimiz biraz farklı. Türkiye’de 4 rafineri var, hepsi de TÜPRAŞ’ın bünyesinde.  Bir başka yapıdan sistemi beslemek mümkün değil. Kendi içinizde yetişmeniz lazım, bu da TÜPRAŞ’ın geçmişten bu yana gelen yetişmiş eleman, insan kaynağı kalitesinden geliyor. Dolayısıyla tam bir vücut olarak çalışabilmek iddialı bir hedefti. Bunun için Koç ailesine, holding yönetimine müteşekkir borçluyum.

Yönetim kurulumuz İzmir’de yapıldı ve yatırım kararı da orada alınmıştı. Hepimizin katkısı ve becerisi var. Ama bir uyum içerisinde değilse iyi neticeler almanız mümkün değil. Bu sadece endüstriyel iş tecrübesi değil, sosyal yaşam acısından da öyle… Yani bugün 4 rafineride 24 kulüp var. 4 bin küsur kişilik şirketimizin 2 bin 500’ü bu kulüplere üye. Futbolundan Türk sanat müziğine kadar farklı kulüpler var. Batman’da bir ara Sualtı Dalış Kulübü vardı. Arka tarafta sosyal bir hareket var.

 

TÜPRAŞ’ta bir gününüz nasıl geçiyor?

Gün içinde neler yapıyorum, mesela kalktığınız gibi eliniz akıllı telefonlara gidiyor ve günün akışını takip ediyorum. Onun akabinde günlük parametrelerimiz ülkede ve dünyadaki gelişmelere bakıyoruz. TÜPRAŞ, akaryakıt sektöründe Türkiye’nin dışa dönen yüzü. Biz bir yandan da uluslararası piyasada nefes alıp veriyoruz.

 

Kendinize ve ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?

Eve fazla zaman ayıramıyorsunuz, bu bir gerçek. Trafikten de uzaklaşmak için işinize daha yakın durmak zorundasınız. Daha çok hafta sonlarını aileye ayırmak durumunda kalabiliyorduk. Konuya espriyle yaklaşmak gerekirse, baskıları azaltmak için daha çok çalıştığımız dönemler oldu.

Kendimi motive etmek için tenis oynarım. Tenisi severim ve iyi bir de kulübümüz var. 50-60 kişinin oynadığı bir kulüp. Hocamız da çok iyi. Haftanın 2-3 günü tenis oynuyoruz. Baya bir terapi oluyor. Çünkü en ufak bir konsantre bozukluğunda oyundan düşüyorsunuz. Hem bedenen hem zihnen katkısı olduğunu düşünüyorum şahsım adına.

 

Petrolün düşmesi ya da yükselmesinin, ülke ve TÜPRAŞ açısından etkileri nelerdir? Olumsuz etkilenmelere nasıl bir set kuruyorsunuz?

Düşük petrol fiyatı ülkenin cari acısına direk etkisi var. Her 10 dolarlık düşüş aşağı yukarı en az 3 milyar dolar pozitif katkı sağlıyor. Ama TÜPRAŞ açısından baktığımızda bizim için stabil piyasa önemli. Biz petrol fiyatından ziyade, ürünlerin Akdeniz’deki fiyatıyla piyasadaki makası önemsiyoruz. Bu yüksekte de alçakta da ters olabilir. 100 dolardayken ürünleriniz çok para yapmıyorsa zarar edebilirsiniz. Ya da petrolün fiyatı düşükken ürüne olan yüksek taleple, ürün fiyatlarının yüksekte seyretmesi size rafinaj marjını verebilir. Bu yüzden bizim için stabil fiyat önemli.

Piyasa yukarı giderken stok artısı yazabilirsiniz, ama aşağı giderken de bu negatif yazar.  Onları yönetmek önemli. Hiçbir zaman spekülatif bir pozisyon almayız. Bizim işimiz rafinaj işi, dolayısıyla bu tür alınımlardan uzak kalabilmek için minimum stokla operasyonu yürütüyoruz. Bu da 2008’den sonra geliştirdiğimiz en önemli dinamik, TÜPRAŞ açısından. Ve oldukça da başarılı geçtiğini düşünüyorum. Baktığınız zaman birçok rafineri şirketlerine, bizim operasyonlarımızın örnek alındığını görüyoruz.

 

Petrol fiyatları artacak mı?

Petrol fiyatlarında yaşanan düşmesiyle ilgili bir geri dönüş olacaktır. Tabi bu yüzde yüz böyledir diyemeyiz. Daha aşağıya gidebilir mi, evet gidebilir. Önümüzdeki dönem de bu talebi karşılamak için üretimin sürmesi bu üretimin içinde de nispeten yüksek maliyetli üretimlerinde yer alması, fiyatın yukarı taşınacağı beklentisini veriyor. İran ambargosu gevşerse, o da piyasayı aşağıya sürükleye bilir. Irak’ta sükunet sağlanırsa, o da düşmeye sebep olur. Bunların her biri faktör… 15 -20 yıllık süreçte fosil yakıt dışında alternatif ekonomik yakıt bugünkü teknolojiyle gözükmemesi nedeniyle önümüzdeki dönemde orta vadede yine yukarı doğru dönme ihtimalleri ağırlıklı bir tahmin.

 

“BENZİNİ SUDAN UCUZA SATIYORUZ”

Petrol fiyat yukarı giderken kur düşerse, pompa fiyatı nötrleşebilir. Fiyat aşağıya giderken kur yukarı giderse yine fiyat nötrleşebilir. Bu yüzden Petrol fiyatı düşerken pompada bunun yansıması görünmez. Şuanda Benzinin rafineriden çıkış fiyatı, 1 liranın altında, 90 kuruşlar arasında. Siz pompada 4 liradan alıyorsunuz. Birçok yerde suyu 1 liraya alamıyorsunuz. Komik olacak ama biz benzini sudan ucuza satıyoruz.

 

YENİ TESİSİN FAYDALARI

Tesis, kendi başına 4.5 milyon ton siyah ürünü yüksek Sıçaklık ve basınçla yaklaşık 2,9 milyon -3 milyon ton jet motorin dediğimiz orta distilat, 500 bin ton civarında benzin, 100 bin ton  civarında LPG ve 700 bin ton civarında petrol kokuna dönüştürecek. Tek başına Tüpraş’a katkısı bu değil. 2008 ‘de bu yana piyasalar sıkıştığı için kendimizi optimum noktada tutmaya çalışıyoruz. Maksimum düzeyde olmak bazen zarara sürükleye biliyor. Çünkü ürettiğiniz her ürünün katma değeri farklı. Bu tesisle birlikte yüzde 70-80’de olan kapasitemizi 28miliyon tona taşıyacağız. Yani maksimum yüzde yüz kapasiteye taşıyacağız.  Asıl Tüpraşa’a ve ülkeye olan etkisi bu.

 

Toplam motorin üretimimsimizi ikiye katlayacak. Bugün 17-18 milyon ton Türkiye’nin motorin kullanımı var. Bizim üretimimsimiz 5- 5,5 milyon ton civarında. Yani 3’te 1’iniden azını üretebiliyoruz.  Vergi politikaları yüzünden maalesef motorin tüketimi artmış vaziyette. Bu ünitenin devreye girmesi ve kapasitemizin artması halinde bu 17 milyonun 11 milyonunu 12 milyon tonunu üreteceğiz. Bu iki türlü önemli, birincisi katma değeri yüksek ürüne dönüştürmüş oluyoruz ki 1 milyar doların üzerinde bir cari açık düşecek. İkincisi, aslında gözükmeyen 12 milyon tonluk bir ithalat için Akdeniz piyasasına çıkıyoruz. Arz fazlası olan bir bölge değil Akdeniz, o yüzden baz talep yükseliyor. Biz bunu düşürdüğümüzde bir cari açıkta oradan kapanacak. Tüketici içinde fiyat azalacak” dedi.

 

Yeni yıl ve hedeflerinizle ilgili mesajınız var mı?

2015’ten beklentilerimiz yüksek. Yeni tesisin üretime geçmesi, rafinerimizin maksimum düzeye çıkacak olması, ki tüm birimlerde aynı anda maksimum düzey bu güne kadar hiç kullanılmamıştı. Bunun getirmiş olduğu bir lojistik var. Yaklaşık 5 milyon ton ürünü İzmit ve Kırıkkale rafinerisinden deniz yolu ve demir yoluyla taşıyacağız. Devlet Demir Yollarından sonra en büyük taşıyıcı biz olacağız. Ona göre yatırımımızı yaptık vagonlarımızı aldık. Bizim başarılı olmamızın iki parametresi var. Kendi içimizde bir numara iş güvenliği, ticari olarak da karlılık. 2015’te bu kapasite kullanımlarıyla orda da önemli gelişmeler olacağına inanıyoruz.

rop2.jpg

Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
erol
04 Şubat 2015 Çarşamba 10:46
10:46
9 yılda 5,2 milyon dolar değil 5,2 milyar dolar olmasın o.düzeltilmesi gerekiyor galiba.tebrikler TÜPRAŞ.birde bu kadar yatırımın üzerine emekçilere hakettikleri kadar zam verseler daha iyi olacak ama.hayırlısı artık


Editörün Notu: Uyarınız için teşekkür ederiz. Haberde yer alan hata düzeltilmiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim