• BIST 83.067
  • Altın 146,627
  • Dolar 3,7912
  • Euro 4,0490
  • Kocaeli : 2 °C
  • İstanbul : 3 °C
  • Sakarya : 2 °C

Yönetim kurulu üyeliği sona eren vergi borçlarından sorumlu mu?

Fikret Gökmen

 

Yönetim kurulu üyeliği sona eren,

ancak ticaret siciline tescil edilmeyen kişi

vergi borçlarından sorumlu mu?

 

 

Bilindiği üzere anonim şirketlerde, şirket varlıkları ile ödemeyen vergi ve SSK borçlarından yönetim kurulu üyeleri sorumludur.

Bu durumda borçların doğduğu dönemde şirket yönetim kurulunda kimlerin bulunduğu önem arz etmektedir.

Hangi tarihte kimlerin yönetim kurulu üyesi olduğunun tespiti de ticaret sicil kayıtları ile ispat edilmektedir.

Anonim şirketler her yıl yaptığı genel kurul sonrası yönetim kurulu üyeleri ile bu üyelerin görevleri ve yetkilerini belirleyen kararlar ticaret siciline tescil ettirilir.

Dolayısıyla tescil işlemini tamamlamış bir anonim şirkette hangi dönemde kimlerin yetkili olduğu hususunda bir sorun bulunmamaktadır.

**

Ancak kişinin yönetim kurulu üyeliği yapılan genel kurul sonrası sona erdiği halde genel kurul kararları tescil ettirilmemiş ise durum ne olacaktır.

Bu gibi bir durum oluştuğunda yönetim kurulu görevi sona eren kişinin bir dilekçe ile bağlı bulunulan vergi dairesine durumu bildirmesinde büyük fayda vardır.

Çünkü genel kurul kararları ticaret siciline tescil edilmediği için yasal olarak kişi yönetim kurulu üyesi olarak görünmektedir.

Vergi dairesine vereceği dilekçe ile yönetim kurulu üyesi olmadığı bilgisini vermiş ve vergi dairesinin de bu bilgiyi biliyor olması son derece önemlidir.

**

Zira Yeni TTK’nın 36/4. maddesi hükmü şöyledir; ‘’…Tescili zorunlu olduğu halde tescil edilmemiş veya tescil edilip de ilan zorunlu iken ilan olunmamış bir husus, ancak bunu bildikleri veya bilmeleri gerektiği ispat edildiği takdirde, üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilir…’’ denilmektedir.

Görüldüğü üzere vergi dairesine durum dilekçe ile bildirildiğinde, kişinin yönetim kurulu üyesi olmadığı bilgisi vergi dairesince bilinmektedir.

Yasa hükmü gereği vergi dairesi, karar ticaret sicilinde tescil edilmemiştir, o nedenle sizde vergi borçlarından görevli olmadığınızı belirttiğiniz dönemde de sorumlusunuz diyemez.

**

Demesi durumunda da yüksek yargı kararlarının aksine hareket etmiş olur. Zira Danıştay 3. Dairesinin Esas 2010/2335, Karar 2012/3569 sayılı kararında ‘’…Yönetim kurulu üyeliğinden ayrıldığı, üçüncü kişi konumundaki vergi dairesinin ödeme emri düzenlenmesinden önceki tarihli dilekçe ile bilgisine giren yönetim kurulu üyesinin kanuni temsilcilik sıfatının, dilekçe tarihi itibariyle sona ereceği ve söz konusu tarihten sonraki dönemlere ait vergi borçlarının tahsili amacıyla düzenlenen ödeme emrinin iptali gerektiği…’’ yönünde kararı bulunmaktadır.

**

Bu karar Yeni TTK’nın 36/4 maddesi ile de uyumlu bir karardır.

Bu nedenle yönetim kurulu üyeliğinden ayrılmış olmanız halinde, tescil ettirilmemiş olması durumlarında dilekçe ile vergi dairesine bilgi vermenin doğru olacağı görülmektedir.

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim