• BIST 106.872
  • Altın 151,903
  • Dolar 3,6611
  • Euro 4,3075
  • Kocaeli : 9 °C
  • İstanbul : 17 °C
  • Sakarya : 9 °C

Yunanistan’ın jeopolitik öngörüsü nedir?- 1

Tarık Bağdat

Bu hafta ve haftaya kendi yazımı yazmayacağım. Ancak Yunanistan’ın kıta sahanlığı ve Ege adaları üzerindeki ciddi emellerini araştıran ve yine Karamürsel’in evladı Adil beyin makalesini sebep ve sonuçlarına hiç yorum katmadan size aktaracağım.
“ Etniki Eterya’nın kurulduğu 16 ocak 1814 tarihinden günümüze kadar geçen 200 yıllık bir süreçte coğrafya ve güç temelinde uyguladığı siyaseti ve esaslarını bu makalemizde inceleyeceğiz… Ancak konuyu daha iyi anlayabilmek için bu yazıda geçecek bazı terimlerin tanımını yapmakta fayda görmekteyim…
YAYINDA GEÇEN BAZI TERİMLER
JEOPOLİTİK: “coğrafya gerçeklerine dayanarak politika yapma sanatı olarak tanımlanmaktadır. JEOSTRATEJİ: “coğrafyayı güce dönüştürme veya güç olarak kullanma sanatı” olarak ifade edilmektedir…
STRATEJİ: elde edilmek istenen belirli bir amaç veya belirli bir hedef doğrultusunda; belirli bir güç, kaynak veya gayret bütününün kullanılma ve güdümüne yön, esas ve şekil veren görüş, düşünce ve hareket tarzıdır…
YUNAN POLİTİKASININ ESASLARI
1. Yunanistan’ın kurulduğu tarihten bugüne kadar taviz vermeden uyguladığı stratejisi; milli hedef olarak kabul ettiği “Megali idea” diye adlandırdığı Etniki Eterya’nın faaliyet programıdır.
2. Yunanistan bu hedefe ulaşmak için daima bir veya birkaç Hristiyan devletin desteğini arkasına almıştır. İlk aşamada Rusya, 93 harbinden sonra da İngiltere ve Fransa, 1. Dünya savaşından sonra da bunlara İtalya katılmıştır. Halen de Avrupa birliğinin koruması altındadır.
3. Jeopolitik esasları göz önüne alarak güvenlik politikalarını uygulamış ve halen de uygulamaktadır. Örnek olarak “Lozan antlaşmasını delerek adaların silahlandırılması” ve “Ege ile Akdeniz’de 16 Türk adasının işgalini” gösterebiliriz.
TARİHİMİZDE BİLİNMESİ GEREKLİ BAZI KESİTLER
Rusya’nın desteği ile 1914 senesinde kurulan ve örgütlenen etniki eterya, mora vilayetinde isyan çıkararak yunan devletinin kurulmasını 1929 senesinde gerçekleştirdi.
Rusları bize karşı kışkırtarak harbe soktular ve Rusya’nın koruması altına girdiler. Bu arada şu tavizleri aldılar. Osmanlı hükümeti; topraklarında yaşayan Rumları yerlerini terke zorlamayacak ve sınırları içinde hareket özgürlüğü verecekti. Bundan sonra sıra “ege adaları ve ege kıyılarında” yerleşmeye geldi. Bu fırsatı da 1839 tarihinde ilan edilen “Tanzimat fermanı” ile kazandılar. Tanzimat’ın getirdiği yerleşme özgürlüğü, imtiyazlar ve kapitülasyonlar; başta ege adaları ve kıyılarında olmak üzere Rum ailelerin yerleşmesiyle sonuçlandı. Sinsice gerçekleşen yerleşme Ayvalık ile Muğla arasındaki sahil şeridini kapsıyordu. Teknolojinin davetini, demiryolu inşasını bu bölgede kurdurdular. Nüfus yoğunluğunu sağlamak ve isyan çıkarmak için geliştirilen bu sistem padişah 1.abdülmecit’e kadar uygulandı. Bu sinsi plan; Londra elçiliği de yapmış olan hariciye nazırı Mustafa Reşit Paşa’nın dikkatinden kaçmadı. Padişaha tavsiyesi ile Mısır Hidivi Kavalalı Mehmet Ali paşa saraya davet edildi. 19.07.1846 yılında İstanbul’a gelen Hidiv 79 yaşında, padişah ise 23 yaşında idi. Dokuz defa padişahla görüşen hidiv; “yunan ırkının özelliklerini, Rumları ve onların süzmeleri olan papazları ve onların kurduğu Etniki Etrya’yı” anlattı… Kırım harbinde; Ruslara karşı Osmanlı ile beraber İngiliz ve Fransız kuvvetleri çarpışırken dönemin hariciye nazırı ali paşa padişah 1. Abdülmecit’e “Yunanlıların da bizimle beraber olmaya mecbur kalacağını” söylediği zaman padişah şu cevabı vermişti. “zannetmiyorum paşa! Çünkü merhum Kavalalı paşa bana melanet, vefasızlık ve nankörlük nerede ise Rum ve Yunan oradadır demişti…”
Bölümün sonu.

Bu yazı toplam 943 defa okunmuştur.
Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Kocaeli Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : (0 262) 323 39 17-18-19 | Faks : (0 262) 322 75 55 | Haber Yazılımı: CM Bilişim