- 23 Kas 2017 - 12:44 G: 23 Kas 2017 - 16:36

Bilişim Fuarı'nda SANBOT sürprizi

23 – 26 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kocaeli Bilişim Fuarı’nın açılışı Uluslararası Fuar Merkezi’nde Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

mask

Türkiye’nin büyüme potansiyeline sahip bilişim ve iletişim teknolojileri, Uluslararası Fuar Merkezi’ndeki Kocaeli Bilişim Fuarı’nda görücüye çıktı.Açılışta Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu , AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Hasan Ayaz, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, EDOK Komutanı Kazım Dalkıran, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Başkanı Serhat Duyar, DP İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ile bilişim tutkunları katılım gösterdi. Başbakan Yardımcısı Işık, “Hızlı bir çağa dolu dizgin gidiyoruz. Dijital çağı iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Öyle bir çağdayız ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üretim büyük oranda insandan bağımsız olacak” dedi.

SANBOT SÜRPRİZ YAPTI

Türkiye'nin ilk ve tek Bilişim Festivali niteliğindeki Kocaeli Bilişim Fuarı’nda dev teknoloji firmalarının yanı sıra bilişimin dahi isimleri bir araya geliyor. Sektöründe bir adım öne geçmek isteyen firma sahipleri, Kocaeli Bilişim Fuarı’nda dijital çözüm ortaklarıyla buluşuyor; bilişim tutkunları gelişen dijital dünyayı, öncü teknolojileri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfediyor. Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi’nde saat 11.00’de yapılan törende katılımcılara tatlı robot Sanbot bir sürpriz yaptı. Sahnede katılımcıları selamlayan Sanbot, Kocaeli’de böyle bir fuarda buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. LED dans gösterisiyle devam eden törende Başkan Karaosmanoğlu, Vali Aksoy ve Başbakan Yardımcısı Işık’ı konuşmaları yapmaları için sahneye yine insansı robot Sanbot davet etti.

ANA TEMA ARTTIRILMIŞ GERÇEKLİK”

Programda İlk olarak konuşan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Türkiye’nin ilk Bilişim Festivali’ni düzenlemekten büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. Festivalin bu yıl ana teması; Sanal ve Artırılmış Gerçeklik. Festivalimizde; sanal ve artırılmış gerçeklik alanında Türkiye’de ve dünyada gelinen son nokta uzmanlar tarafından değerlendirilecek. Bilişim devlerinin uygulamaya aldığı son yenilikler, uçuş simülatörleri, akıllı şehir sistemleri, inovatif ürünler, robotik uygulamalar tanıtılacak. Ülkemizin bilişimde, özellikle savunma alanında geldiği düzey, gözler önüne serilecek. Sektörün önemli aktörleri, deneyimlerini aktaracak. Yeni dünyanın kodlarını bizimle ve meraklılarıyla paylaşacak’’ dedi.

AMACIMIZ SANAYİ 4.0’A ÖNCÜLÜK ETMEK”

Otomasyon sistemleri ve üretim teknolojilerinde oyunun kurallarının yeniden tanımlandığını, dengelerin tamamen değiştiğini aktaran Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Bu yeni dönemin en önemli unsuru bana kalırsa eşyanın ve insanlığın birbirine adapte olması, çevrimiçi olarak yaşamasıdır. Artık nesnelerin internetiyle eşyaların akıllanmasından, birbiriyle ilişki içinde olmasından bahsediyoruz. Evlerimiz akıllanıyor. Çoktandır akıllı cep telefonları hayatımızın olmazsa olmaz bir unsuru haline geldi. 3 boyutlu yazıcılarla çok yakın bir sürede adeta her evde tek kişilik fabrikalar kurulacak. Kocaeli, Türkiye’nin sanayi başkentidir. Şehrimiz yeşille barışık sanayisiyle birlikte dünyanın teknolojik gelişimine uygun bir ritimle yenilenmekte ve gelişmeye devam etmektedir. Hedefimiz bu büyük birikimi bilişim ve teknolojiye evirmek, ülkemizin ve insanlığın yükselişine daha fazla katkı sunmaktır. Amacımız Kocaeli’yi bilişim ve teknolojide de dünyanın odak şehirlerinden biri haline getirmek, ülkemizin Sanayi 4.0’a geçişine öncülük etmektir’’ şeklinde konuştu.

KOCAELİ’DE 76 AR-GE MERKEZİ BULUNUYOR”

Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Dünya hızla değişiyor. Bundan geri kalmamak bakımından teknolojinin takip edilmesi büyük önem taşımakta. Kocaeli önemli kuruluşların olduğu bir il. Böyle bir ilin daha iyi bir noktada olması için çalışacağız. 76’a ulaşan AR-GE Merkeziyle Türkiye’ye öncü bir il. Bilişim Vadimizin ilk bölümü tamamlanmak üzere. Bilişim fuarı sadece bir fuarın ötesinde düzenlenen yarışmalarla gençlerin becerilerini ortaya koyma fırsatı sunuyor. Bu tür organizasyonları çok değerli buluyorum. Fuarın gerçekleşmesine emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YAPAY ZEKA ÜRETİM YAPACAK

Vali Aksoy’un ardından kürsüye gelen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Bilişim çağına en uygun olan Kocaeli’de bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. 20. Yüzyıl dünya tarihinin en buhranlı yüzyılı oldu. Bir taraftan da pek çok gelişmenin art arda yaşandığı bir yüzyıl oldu. İnternetle Televizyonla bu yüzyılda tanıştık. Hızlı bir çağa dolu dizgin gidiyoruz. Dijital çağı iliklerimize kadar hissetmeye başladık. Öyle bir çağdayız ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Üretim büyük oranda insandan bağımsız olacak. Artık nesneler birbiriyle iletişime geçerek üretim yapacak. Yapay zeka üretim planlamasını kendi yapacak” dedi.

SİBER GÜVENLİK ÖNEM KAZANACAK

“Vasıfsız iş gücünün yerini robotlar alıyor” diyen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Ama o robotları programlayan insanlara ihtiyaç olacak. İleri de 660 vasıfsız eleman işini kaybederken bin tane vasıflı elamana ihtiyaç duyulacak. Siber güvenlik konusu da önem kazanacak. Sanal gerçeklik çok daha ileri noktalara gelecek. Bu teknolojileri bu çağda her geçen gün daha fazla kullanmaya başlayacağız. Hayatın her alanını değiştiren bir dönem yaşıyoruz. Şu anda 7 milyardan 3. 8 milyar insan internet kullanıyor. Dünya’nın 10 en değerli firmadan 6’sı bilişim firması” şeklinde konuştu.

KODLAMA SEFERBERLİĞİ BAŞLATMALIYIZ”

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Siber güvenlik milli güvenlik meselesi haline geldi. Almanya’da siber kuvvetler en üst seviyede orduda. Siber güvenlik yurt savunmasının ayrılmaz bir parçası. 86 milyar doları buldu siber güvenliğe harcanan para. TÜBİTAK’ta siber güvenlik merkezinde çalışmalar sürüyor. Yerli ve milli yazılımlar gerçekleştiriliyor. Kocaeli’de kodlama seferberliğini başlatmak durumundayız. Gelin bu seferberliği hep beraber başlatalım. Öncü şehir Kocaeli kodlama eğitimine önem vermeli. Hepimizin bu hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. Kocaeli’nin altyapısı yeni açın merkezi olmak için yeterli. Tasarım ofislerimiz, 2 üniversitemiz var” diyerek sözlerini tamamladı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, fuar kapsamında düzenlediği ’’Kocaeli Kodluyor Yarışması’’ ve ‘’Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’’nın ödül törenleri de fuarın açılışı kapsamında yapıldı.

TASARIMLAR YARIŞMASI’NDA DERECEYE GİRENLER

Fuar bünyesinde Marmara Bölgesi’ndeki liseler arasında düzenlenen Mehmet Ali Kağıtçı Yenilikçi Tasarımlar Proje Yarışması’nda birinciliği ‘’Zihin Kontrolü’’ projesiyle Gölcük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Vokan Ak, öğrenciler Murat Kaya, Batuhan Sarı, Furkan Yavuz’dan oluşan ekip elde etti. İkinciliği ‘’Kendi Evini Kendin Akıllandır’’ projesiyle Pirelli Anadolu Lisesi’nin öğretmen İsmet Kılıç, öğrenciler Alper Taş, Ömer Kutay Irmak, Mehmet Ali Tunçyürek’ten oluşan ekip kazandı. Üçüncülük ise ‘’Sağlık İçin Teknoloji’’ projesiyle Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin öğretmen Hakan Öztürk, öğrenciler Ahmet Eren Alpay, Osman Can Koçak, Oray Kaplan’dan oluşan ekibin oldu.

BİRİNCİ OLAN EKİP CERN YOLCUSU

Birinciliği elde eden ekip Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Gezisine katılacak. Birinci olan takımın okuluna da 3D Yazıcı hediye edildi. İkinciliği elde edecek takımın öğrencileri kişi başına 2.000 TL, danışman öğretmen ise 1.000 TL ödül kazandı. İkinci olan takımın okuluna Biolid Robot Eğitim Seti verildi. Üçüncülüğü elde eden takımın öğrencileri kişi başı 1.500 TL, danışman öğretmen 1.000 TL ödül elde etti. Okuluna ise Elektronik Eğitim Seti hediye edildi.

BÜYÜKŞEHİR ÖZEL ÖDÜLÜ VE TEŞVİK ÖDÜLLERİ

Yarışmada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülü’nü ‘’Dil Makinesi’’ projesiyle İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nin öğretmen Erdinç Türkeli ve öğrenci Nur Beyza Sönmez elde etti. Teşvik ödüllerini se ‘’Biyobilyoner’’ projesiyle Kocaeli Fen Lisesi'nde’ öğretmen Şadiye Öztürk ve öğrenci Efe Simav, ‘’Yazıcıda Boyut Değişti’’ projesiyle yine Kocaeli Fen Lisesi’nden öğretmen Şadiye Öztürk ile öğrenci Yaman Yılmaz, ‘’Bulut Tabanlı Akıllı Okul’’ projesiyle Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Taner Ünlüer ve öğrenciler Nur Sema Kuvancı, Ayşenur Ayça Merttürk, Emine Acar, ‘’Aytep’’ projesiyle Özel İzmit Uğur Lisesi’nden öğretmen Erman Koçak ve öğrenci Semih Ufuk Güler, ‘’KOTO 3D Sigma’’ projesiyle ‘’Özel Kocaeli Ticaret Odası Arslanbey Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden öğretmen Ömer Buğra Demiröz ve öğrenciler Emre Erin, Yusuf Cemil Kor, Onur Bek elde etti. Büyükşehir Özel Ödülü’nü alan takımın öğrencileri kişi başı 1.000 TL, danışman öğretmeni 500 TL kazandı. Okullarına ise plaket takdim edildi. Yarışmada teşvik ödülü almaya hak kazanan takımların öğrencileri ile danışman öğretmeni kişi başı 500 TL kazandı. Beş okula da plaket takdim edildi.

SERGİLENMEYE DEĞER BULUNAN ESERLER

Yarışmada sergilenmeye değer görülen proje, okulu, öğretmen ve öğrencileri ise şöyle; ‘’Su Geri Dönüşümlü Araba Yıkama Otomasyonu Projesi’’-Gebze Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Mesut Bölme-öğrenciler Sefa Durmaz, Yusuf Özdemir, Samet Kılıç; ‘’Kendi Robotunu Tasarla Projesi’’-Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Hakan Öztürk-öğrenciler Mert Ali Özer, Berkay Hızal, Bedirhan İsmail Çelik; ‘’G-Cam Projesi’’-Tekirdağ Gülerçin Koleji-öğretmen Yağız Okuyan, Koray Akbaba, Yusuf Samet Kandırmaz; ‘’Mini CNC Projesi’’-Özel Kocaeli Ticaret Odası Arslanbey Organize Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi-öğretmen Sefa Doğanlı-öğrenciler M. Emirhan Halıcı, Hasan Koçak, Ahmet Faruk Misket; ‘’Bilgilendirici Su Akış Sistemi Projesi’’-İstanbul Fatih Gelenbeyi Lisesi-öğretmen Esra Gürbüz, öğrenciler Rahime Nur Deniz, Özge Türksoy.

YARIŞMADA 4 KATEGORİDE EĞİTİM İMKANI SAĞLANACAK

Bu yılın haziran ayında başvuruların alındığı yarışmaya katılanlar, alanında uzman kişiler tarafından iki aşamalı bir eğitim sürecine tabi tutuldu. Kocaeli Bilim Merkezinde gerçekleştirilen eğitimlerin sonucunda finale gitmeye hak kazanacak 20 proje belirlenecek. Yarışmada eğitimi verilecek alanlar;

•AR1: Tablet veya Akıllı Telefon Tabanlı AR Uygulamaları

•AR2: AR Gözlük Tabanlı Uygulamalar

•VR1: Akıllı Telefon Tabanlı Mobil VR Uygulamaları

•VR2: Sabit İstasyon VR Gözlük Uygulamaları olarak belirlendi.

ÖDÜLLER VE FİNAL SERGİSİ

Projeleri başarılı bulunan 3 uygulama ödüllendirilecek. Buna göre yarışmada birinciliği elde eden proje sahibine MS HoloLens, ikinciye HTC Vive Gözlük, üçüncülüğü kazanana ise Android Telefon hediye edilecek. Projesi sergilenen tüm katılımcılara başarı belgesi verilecek. Yarışma takvimi halen devam ediyor. İlk ve ikinci etap eğitimlerin tamamlanmasının ardından, kasım ayında sonuçlar açıklanacak. Dereceye girenler ise ödüllerini Kocaeli Bilişim Fuarı’nda alacak.

KOCAELİ KODLUYOR YARIŞMASI

Fuarın sac ayaklarından birisini Kocaeli’ndeki ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ‘’Kocaeli Kodluyor Yarışması’’ oluşturuyor. Kocaeli’ndeki tüm ortaokullardan öğrencilerin, 3’er kişilik takımlar halinde yarışmaya katılım sağlaması istendi. Her takımın başında bir bilişim öğretmeni yer aldı. Okullardaki bilişim öğretmenleri, 3’er kişiden oluşan birden fazla takımla yarışmaya katılabiliyor. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmada Büyükşehir’e bağlı Bilgi Evleri ve Bilim Merkezinde bulunan bilişim öğretmenleri de öğrencilerinden takımlar oluşturdu.

KOCAELİ BİLİŞİM FUARI

Artırılmış sanal gerçeklik ana temalı Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak. Ana teması ‘’Sanal ve Artırılmış Gerçeklik’’ olarak belirlenen fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle tanıştırmak amaçlanıyor. Fuar kapsamında; sanal ve artırılmış gerçeklik, bilişim, yazılım geliştirme, bilgi yönetimi, siber güvenlik sistemleri, mobil yazılım teknolojileri, tüketici elektroniği ürünleri, endüstriyel otomasyon, 3D, simülasyon, sanal gerçeklik, yeni nesil eğitim setleri, robotik, maker, akıllı ev teknolojileri, akıllı şehirler, GSM sektörü, endüstri 4.0, interaktif eğitim yazılımları, web, network ve bireysel veri güvenliği, yapay zeka alanlarında Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Ayrıca özellikle savunma alanındaki milli kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.

23-26 KASIM TARİHLERİ ARASINDA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bilişim sektörünün 88 dev firmasını Kocaeli’nde bir araya getirdi. 23-26 Kasım tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen Kocaeli Bilişim Fuarı’nda bilişim devleri, hayata geçirdikleri en son teknolojik yenilikler, VR ve AR teknolojileri, bilişim şovları, ödüllü yarışmalar ve sektördeki en yeni gelişmelerle bilişim sevdalılarıyla bir araya gelecek. Kocaeli Bilişim Fuarı, 23 Kasım Perşembe günü saat 11.00’de düzenlenecek gösterişli bir törenle kapılarını açacak. Fuar dört gün boyunca 10.00-18.00 saatleri arasında açık kalacak.

BİLİŞİMİN DEV FİRMALARI ALANDA

Turkcell, Microsoft, Samsung, Türk Telekom, Vestel, General Mobile, Havelsan, THY, Casper ve Canon gibi sektörün lokomotif firmalarının yanı sıra Kocaeli’den de bilişim firmaları fuarda açacakları stantlarda ürünlerini sergileyecek. Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Doğa Koleji, Teknoloji ve İnsan Koleji gibi eğitim kurumları da fuarda yer alacak.

ÇOCUKLAR BİLGİSAYARLARINA KAVUŞUYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yılda 219 bin 233 öğrenciye dağıttığı tablet bilgisayarlarla Kocaeli bilişim kentine dönüşüyor. Büyükşehir, bu yılda 6. Sınıf öğrencilerini bilgisayarlarıyla buluşturuyor. Öğrencilerle beraber bu kez Bilişim Öğretmenleri de bilgisayar sahibi oluyor. Toplamda 40 bin 761 bilgisayar dağıtılıyor. Bilgisayar dağıtım töreni fuarın 2. günü olan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bu günün anlamına uygun şekilde yapılacak. Saat 14.00’te başlayacak törende çocuklar ilk olarak milyonlarca takipçisi olan youtuber Ruhi Çenet ile bir araya gelecek. Çocuklara youtuber olmanın püf noktalarını anlatacak olan Ruhi Çenet’in ardından bilgisayar dağıtım törenine geçilecek.

23 Kas 2017 - 12:44 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.