- 09 Aralık 2017

Miting gibi kongre!

mask

CHP İzmit İlçe Örgütü’nün 4’ncü olağan kongresi Hasan Gemici Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Mehmet Ümit Küçükkaya, tek liste ile seçime girdi. 417 delegenin oy kullanma hakkı bulunan kongrede ayrıca 17 ilçe yöneticisi ve 159 il delegesi belirlendi. İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün divan başkanlığını üstlendi.

MİTİNG HAVASINDA KONGRE

Salonun girişinde “Yerelde ve Genelde İktidar Kongresi” yazılı büyük bir pankart asılan kongrede Üniversite Komisyonu Öğrencileri “Hak, Hukuk, Adalet” sloganları ile salonu giriş yaptı. Miting havasında gerçekleşen kongrede salon Mustafa Kemal Atatürk, 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Genel Başkan Deniz Baykal, DSP merhum Genel Başkanı Bülent Ecevit, eski İzmit Belediye Başkanı merhum Leyla Atakan’ın posterleri ve CHP bayrakları ile süslendi. Ayrıca kongrede Dinay Koçak mini konser vererek katılımcıları coşturdu.

GENİŞ KATILIM

Büyük bir coşkuyla gerçekleşen kongreye CHP Mililetvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar, Tahsin Tarhan, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç, İzmit İlçe eski Başkanı Selman Yıldırım, eski Milletvekiller Sefa Sirmen, Erol Köse, Mehmet Hilal Kaplan, Hurşit Güneş, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, Türk Ocakları Başkanı Yücel Alpay Demir, Türk Eğitim Sen Başkanı Yaşar Şanlı, Eğitim İş Sendikası Başkanı Emine Çalık, eski Bekirpaşa Belediye Başkanı Fikret Toker, ADD Yahyakaptan Şube Başkanı Yakup Gökçe, ilçe başkanları ve çok sayıda partili katılım gösterdi

“2019’A HAZIR OLARAK GİRECEĞİZ”

Kongrede açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Milletvekili Haydar Akar, “İlk kez kongrelerimiz zamanında yapılıyor. Bunun bir nedeni var. Nedeni 2019’a hazır olarak gireceğiz. Bu kongreleri yapmadan önce mahallelerde delege seçimleri yaptık. Partimiz demokrasi ile kucaklaşmış durumda. Daha önce ön seçim yapılamasa da bu süreçte ön seçim yapılacak. 2019 bizim için ve Türkiye için çok önemli. Çünkü faşizmin ayak sesleri kulaklarımızı tırmalamaya başladı” dedi.

“REFERANDUMDA UMUTLARIMIZ YEŞERDİ”

Adalet Yürüyüşü’nü bıçak kemiğe dayandığı için yaptık diyen Akar, “2019 da seçimi almak için bireysel önceliklerimizi bir kenara koyup STK’lar ile birlikte tek adam diyenlere karşı hak hukuk adalet diyerek birleşmemiz gerekiyor. Ancak bu şekilde yerelde ve genelde başarılı oluruz. İzmit çok önemli. Referandumda başarılı bir sonuç aldık. Bu bizim umutlarımızı yeşertti. Bu kongre onun için çok önemli. Demokrasiyi tekrar inşa edeceğiz” diye konuştu.

“CHP’NİN MEHMETÇİĞİYİM”

Akar’ın ardından konuşan mevcut başkan Mehmet Ümit Küçükkaya, “Ben 11 yaşında seçim bürosu açan bir genç coşkusu ile selamlıyorum. Bugün burada bulunan ve seçimi kaybettiği için ağlayan kardeşlerim için buradayım. Ben burada Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen’in İzmit’teki taşıyıcısı olarak bulunuyorum. Ben burada Hurşit Güneş, Mehmet Hilal Kaplan, Tahsin Tarhan, Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akar’ın yol arkadaşları olarak bulunuyorum. Kısaca ben burada Cumhuriyet Halk Partisi’nin Mehmetçiği olarak bulunuyorum” şeklinde konuştu.

“AKP’Yİ KARİKATÜR İLE KAVGA ETTİRDİK”

Konuşmasına devam eden Küçükkaya, “CHP bu yeni sistemde yeni bir tavır ve siyaset anlayışında olmak zorunda. Artık herkesi kucaklamak zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. Düzenin bozulması korkusu, seçmeni AKP’ye yönlendirmektedir. İzmir, Kadıköy, Aydın, Beşiktaş gibi kentler solcu geçmişleri ile değil demokrasi ile öne çıkan kentlerdir. Referandum sürecinde solun tüm renklerinin katılımıyla ilçe binasında yol haritası çıkarttık. Referandum’da İzmit parladı. Parti arasında burun kıvıranlar olsada Hayrettin İbrahim Bulut’un desteği ile sosyal medya fenomeni oldu. AKP’yi bir karikatür karakteriyle kavga ettirdik” ifadelerini kullandı.

SALON AYAKTA ALKIŞLADI

İzmit ile ilgili bir sorun yok hedefimiz seçimde Büyükşehir’i almak olmalıdır diyen Küçükkaya, “Altını çize çize iddia edeceğimiz iddia bu olmalı. Biz kim aday olacak konusuna takılmayıp seçimlerin alt yapısına göre çalışmalıyız. Eğer kendimizi överken cömert, yererken ciddi olmazsak inanın hedefe ulaşamayız. AKP’den kurtulmak için inanın bir mevsim kadar yakın. Ayağa kalk Kocaeli, ayağa kalk İzmit, en çok size güveniyorum gençler ayağa kalkın” diyerek sözlerini sonlandırdı. Küçükkaya’nın konuşmasının ardından salon Küçükkaya’yı ayakta alkışladı.

“FETÖ’YÜ SİZ PALAZLANDIRDINIZ”

Küçükkaya’nın ardından konuşan İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise, “Daha önce görev yapan ve beraber çalışanlardan mutlu olduğum kardeşlerime teşekkür ediyorum başarılar diliyorum. Ülkenin durumu iyi değil. Daha önce FETÖ olayı vardı, Reza olayı vardı şimdi de Kudüs olayı çıktı. Biz daha önce FETÖ için F tipi yapılanma derken, FETÖ elimi tuttu bir hafta elimi yıkamam diyen kişi bugün Kocaeli Milletvekili. FETÖ’yü siz palazlandırdınız bunun sorumlusu sizsiniz. Reza Sarraf hilebazından rüşvet alan 4 bakanı aklayan AKP oldu. En son aşama Kudüs olayı oldu. Müslümanlar arasına nifak sokuyorlar. Biz Kudüs’ün başkent olmasına karşıyız” dedi.

“EĞER TEKRAR ADAY OLURSAM İZİN VERMEYECEĞİM”

Sarıbay, “Hedefimiz 50+1 almak. Eğer alamazsak ne kendimi ne partimi başarılı saymam. Kendi evimizde dargınlığı, husumeti ortadan kaldırmak, birbirimizi sevmek ve saymak gerekiyor. Bazı zamanlar parti içinde anlaşamayabiliriz bunlar olabilir. Parti içinde hiç kimsenin kimseye husumet beslememeli, dedikodu yapmamalı, sosyal medyada CHP’nin kötü haberlerini paylaşmamalı. Eğer aday olursam başkan seçilirsem bir daha bunları yaptırmayacağıma söz veriyorum” açıklamalarında bulundu.Selin BECER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz