- 18 Aralık 2017

Sütçü Zeki'nin 40 yıllık bisikletli mesaisi...

mask

Körfez'de yaşayan 63 yaşındaki Zeki Oktan, 40 yıldır ineklerden elde ettiği sütü bisikletiyle evlere servis ederek, ailesinin geçimini sağlıyor. Memleketi Erzurum'dan 50 yıl önce geldiği Kocaeli'de uzun yıllar inşaatlarda çalışarak ekmeğini kazanan Oktan, ev sahibinin desteğiyle evinin bahçesinde hayvancılık yapmaya başladı. İneklerden elde ettiği sütü bisikletinin sepetine yerleştirerek akşam saatlerinde dağıtıma çıkan Oktan, ilerleyen yaşından dolayı bisiklet sürmekte güçlük çekse de işini büyük bir mutlulukla yapmaya devam ediyor. Ahırının yanındaki tek odalı evde, eşi ve oğluyla yaşayan Oktan'ın tek isteği, zor şartlarda çalışarak elde ettiği arsasının tapusunu alabilmek.

Bisikletle süt dağıtırken 3 trafik kazası geçirdi

Oktan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvancılığın zor, gelirinin de düşük olduğunu belirterek, uzun yıllar çalıştığını ancak emekli olamadığını söyledi. Kocaeli'ye geldiğinde inşaatlarda çalışarak para kazandığını anlatan Oktan, daha sonra 2 buzağı alarak hayvancılık yapmaya başladığını kaydetti. Oktan, eşinin rahatsız olması nedeniyle hayvanlarla kendisinin ilgilendiğini anlatarak, şunları kaydetti: "Yem, saman alamıyorum, pahalı. Hayvanlara da yarı buçuk ot yolarak veriyorum, öyle idare ediyorum. Biraz sütümüz oluyor. Müşterilerim var, birazını onlara veriyorum. İnekleri makine ile sağıyorum. Müşterilerime bisiklet ile götürüyorum. Sütü dağıtıyorum. Şu an 20 litreye yakın süt elde ediyorum. O da geçimim için yetmiyor."

"Bisikletle taşımak zor tabii"

Müşterilerinin isteği üzerine sütleri akşam dağıttığını anlatan Oktan, "Bisikletle sütleri taşımak zor tabii. Soğuk havada daha da zor oluyor. Çok soğuk havalarda sütü bisiklete koyarak, yaya giderek sütleri dağıtıyorum. Müşterilerimin bana itimatları var, 40 yıldır bu işi yapıyorum." diye konuştu. Oktan, 12 yıl önce bisikletiyle süt dağıtırken bir aracın kendisine çarptığını anlatarak, "Hastaneye gitmedim, 3 ay sıkıntı çektim. Ondan sonra 1-2 ay sonra felç geçirdim. Bisikletle süt dağıtırken 3 kere trafik kazası geçirdim. Hamdolsun 3'ünü de atlattım." ifadesini kullandı. Hala emekli olamadığını aktaran Oktan, "Çoluk çocuğumun nafakası için hayvanlarım için mücadeleye devam ediyorum, devam etmek zorundayım." dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz