- 22 Şubat 2018

Trabzon, Kocaeli’ye geldi

mask

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Trabzonlular Derneği ortaklığında yapılan Trabzon Tanıtım Günleri etkinliği Uluslararası Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. 22-25 Şubat tarihleri arasında açık olacak Trabzon Tanıtım Günleri etkinliği açılış programına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katıldı.

YOĞUN KATILIM

Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Durmuşoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eşi Hamdiye Soylu’nun yanı sıra Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ve eşi Hülya Aksoy, AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Orman eski Bakanı Osman Pepe, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, AKP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Uzunoğlu, Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Sezer Komsuoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, ilçe kaymakamlar, Trabzon ilçe Belediye Başkanları ve Kaymakamlar katıldı.

TRABZONLULAR KOCAELİ’YE YAYILDI

Gerçekleştirilen programda konuşan Kocaeli Trabzonlular Derneği Başkanı Sami Durmuşoğlu, “Ben bu kadar hemşerimin olduğu yerde çok heyecanlıyım. İnşallah Trabzon’u yaşarız. Hepinize hoş geldiniz diyorum” dedi. Durmuşoğlu’nun ardından Kocaeli Üniversitesi eski Rektörü Sezer Komsuoğlu ise, “Buraya geldiğimde plakamı değiştirmemeye karar vermiştim. İstanbul’a arabamı park ettiğimde bir adam plakamı görünce plakan olayım ablam demişti. Trabzon çok özel bir kent. Trabzon şehzadeler şehri. Trabzon’un anlat anlat bitmeyecek özellikleri var. Böyle güçlü bir kentin insanları nerede olursa yayıldıkça yayılıyorlar. Kocaeli’de de yayıldılar. Trabzonlu olmaktan dolayı onurluyum. Hemşerilerimin arasında olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

KOCAELİ ANADOLU’NUN ÇİÇEK BAHÇESİ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Trabzon tanıtım günlerinin bereketli olmasını diliyorum. Kocaeli en büyük sanayi kenti, tarih kenti ve turizm kenti. Kocaeli’nin en büyük zenginliği de Anadolu’nun bütün renklerini barındırıyor. Bütün kültürlerini kendinde toplanmıştır. Kocaeli Anadolu’nun çiçek bahçesidir. Karadeniz insanı çalıştan ülkesini seven insanlar. Sizlere hizmet etmekten onur duyuyoruz. Bizim de emeğimiz geçti ama derneğimizin de katkıları oldu çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’DE 61 BİN 858 HEMŞERİMİZ YAŞIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, “Kocaeli, Türkiye’nin önemli şehirlerinden biridir. Nüfus olarak 10’ncu sırada olmasına rağmen ekonomik anlamda ilk 3 sıraya giriyor. Kocaeli vergi ödemesinde Türkiye’de ikinci sırada. Kocaeli’nin ekonomisini bu boyuta getiren burada yaşayan insanlar. Bölgemizde Trabzonlu olup Kocaeli’de yaşayan insanlarımız var. İstanbul’dan sonra en fazla Trabzonlu Kocaeli’ dedir. Ben de Trabzonluyum. Kocaeli’de 61 bin 858 hemşerimiz yaşamakta. Kocaeli’nin ekonomisini yükselmek konusunda Trabzonluların katkısı büyük. Tanıtım günlerine çok önem veriyorum. Biz Anadoluyuz projesi kapsamında Ağrı’dan 20 grup halinde öğrenci geldi. Bugünde 50 arkadaşımız burada. Doğu ve batının birleşmesi adına örnek bir çalışma. Bu konuda da sizlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHİRLERİN RUHU VARDIR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Trabzon şehrinin yaşam standartlarını, oradaki mutluluğunu arttırmak noktasında büyük sorumluluğumuz var. Bu etkinliklerin 3’ncüsünü Kocaeli gibi ülkemizin en önemli şehrinde gerçekleşiyor olması benim için apayrı bir gururdur. Bu önemli bir destek. İlerlemenin en önemli şartı birlik içinde hareket etmektir. Hemşehri derneklerimin gayreti bize önemli motivasyon sağlamaktadır. Geçmişte hemşeri derneklerine bakış ile şimdiki bakış arasında büyük fark var. Şehirlerin ruhu vardır, tarihleri ile canlanır. Burada büyük bir birliktelik yaşıyoruz” dedi.

KİMSE BİZİ KÜLTÜRÜMÜZDEN AYIRAMAYACAK

Konuşmasına devam eden Soylu, “Tanıtım günleri birçok noktada prensipli ve disiplinli gerçekleştiriliyor. Kendi vilayetimizin en güzel ürünleri el emekleri burada sergilensin, kültürümüz yaşasın, yeni nesillere aktarılsın. Kocaeli Trabzon Dernekleri’nin yapmış olduğu tanıtım günlerinde bu hassasiyetlerine çok teşekkür ediyorum. Kimse bizi kültürümüzden ayıramayacak, başkalaştıramayacak” açıklamalarında bulundu. Selin BECER


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Rizeli - trabzon kocaeli uçak seferlerinin haftalık 3 olan sayısı artırılsın. istediğimiz günlerde uçak yok, olan günlerde de yer bulamıyoruz.

Yanıtla . 0Beğen 22 Şubat 16:02