- 09 Nisan 2019

ESSÜT’e Avrupa Birliği onayı!

Akmeşe Mecidiye Köyü’nde 60 dönümlük arazi üzerine kurulan ESSÜT, Tarım Bakanlığı tarafından “AB Onaylı Süt Çiftliği” sertifikasını alma başarısı gösterdi. Firmanın sahibi Ender Kayan ve kızı Işıl Kayan, elde edilen başarının gururunu yaşadıklarını söyledi.

mask

Es İnşaat Otomotiv Tarım ve Hayvancılık firmasına ait olan ve İzmit Akmeşe bölgesinde 60 dönümlük arazilik alanda süt üreten ESSÜT, Tarım Bakanlığı tarafından “AB Onaylı Süt Çiftliği” sertifikasına layık görüldü. Kocaeli’de bir ilk olan Avrupa Birliği normlarında üretim yapan çiftlik statüsüyle kalitesini bir kez daha kanıtlayan ESSÜT, Simental ve Holstein ırkları karışık olarak binin üzerinde büyükbaş hayvanıyla bölgenin en büyük çiğ süt üretim tesisi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

SAĞLIK SERTİFİKALI HAYVANLAR

ESSÜT çiftliklerinde bulunan tüm hayvanlar tüberküloz ve brucella mikroplarıyla ilgili tek tek incelendikten sonra 8 Temmuz 2018’de Ari İşletmeler Sağlık Sertifikası alarak sütün sağlığını garanti altına alındı. Şu anda da yine Tarım Bakanlığı tarafından yılda iki kez tüm hayvanlardan kan alınarak, hayvanların sağlık kontrolleri yapılıyor.

AB STANDARTLARINDA ÇİĞ SÜT

Sadece hastalıktan ari işletmelerin başvurabildiği Avrupa Birliği’ne ihracat amaçlı alınan süt çiftliği sertifikasına sahip ESSÜT, bu sertifika sayesinde sütü alıp işleyen fabrikaların ihracata açık satış yapabilmesini sağlıyor. Avrupa Birliği standartlarındaki süt çiftliğinde ari işletmelerdeki hastalık taramalarının yanı sıra çiğ süt kalite ve özellikleri için de ayrıca bir tarama yapılıyor.

ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞINA ÖZEL İLGİ

İçindeki bakteri sayısı, somatik hücre sayıları, yağ, protein ve kuru madde oranları, donma noktası, aflatoksin ve antibiyotik kalıntıları ayda iki kez onaylı laboratuvarlarda teste tabi tutuluyor. Çiftlik bünyesi altında çalışan personeline eğitim veren ESSÜT firması, bünyesinde çalışan herkesin hijyen ve sağlık taraması yaptırarak sertifikalarını alıyor. Bu sayede üretimin her aşamasına önem veren markanın sütü de diğerlerine göre öne çıkıyor. Öte yandan değerlerinde sorun çıkan veya antibiyotikli olan sütler tutanak tutularak hemen imha ediliyor. Hayvanlarda kullanılan yemler de devamlı kontrol edilerek üretimin en sağlıklı şekilde tüketiciye ulaşmasını sağlıyor.

KAYAN AİLESİ GURURLU

Tarım Bakanlığı tarafından “AB Onaylı Süt Çiftliği”, Tarım Bakanlığı’ndan da “AB Onaylı Süt Çiftliği” sertifikasını alan ESSÜT markasının sahibi Ender Kayan ve kızı Işıl Kayan, “Aldığımız bu sertifika, başarımızı onaylamıştır. AB onaylı sütümüzle kalitemizi güvence altına aldık. AB onaylı sütün üretimini yapıyoruz. Bu sebeple mutluyuz, gururluyuz” diye konuşarak emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade etti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Ayka - 6 aydır bu sütü kullanıyorum çok memnunum, yoğurdu çok lezzetli tebrik ediyorum

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 09:50
02

Arda**** - İşini layıkıyla yapan herkesin Allah yar ve yardımcısı olsun

Allah utandırmasın

Tebrikler Hayırlı işler

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 08:42
01

Erol Demirbek - tebrikler satış ağı yaygınlaşsın alır içeriz

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 15:15