- 06 Nisan 2019

İzmit Tren Garı Sanat Galerisi’nde iki sergi bir arada

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği, 5-13 Nisan tarihi arasında İzmit Tarihi Tren Garı Sanat Galerisi’nde 2 sergiyi birden ziyaretçilere açtı.

mask

Kocaeli Valiliği’nin destekleri ve Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği’nin iş birliği ile ressam Feryal Taneri ve ressam Özlem Kalkan Erenus’un danışmanlığında açılan 21. Peron isimli sergide 20 ülkeden 23 sanatçının resimleri, 18 değerli Türk ressamın yapıtlarıyla birlikte sergilendi. Serginin diğer kısmındaysa Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan’ın kızı Duygu İrem Can’ın doğal boyama ve baskı tekniklerini kullandığı, geri dönüştürülmüş 14 parçalık tasarım ürünleri yer aldı. Serginin açılışına Vali Yardımcıları Ekrem Erdoğan, Suat Yıldız ve Beyazıt Tanç, İl Kültür Turizm Müdürü Ercan Yamen ve çok sayıda sanat dostu katıldı.

SANATTA BULUŞAN ULUSLAR

Birçok ülkeden sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan 21. Peron, Erenus ve Taneri’nin 2003-2005 yılları arasında Antalya - Kemer, Kapadokya - Uçhisar ve Urla - Karantina Adası’nda düzenledikleri uluslararası sanat sempozyumlarında oluşturdukları seçkiyi sanatseverlerle buluşturdu. Yurdun doğal ve kültürel zenginliklerini tanıtırken, farklı kültürlerde yetişmiş sanatçılar arasında bilgi, deneyim ve fikir alışverişini teşvik etmeyi amaçlayarak yola çıkan Erenus ve Taneri, bu organizasyonla birlikte katılımcı ülkelerin sanatçıları arasında kurulan dostluk bağlarıyla, kültür ve sanatın toplumları birleştiren etkisine dikkat çekti.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ DOĞAL ESERLER

Kocaeli Valiliği’nin destekleri ve Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği’nin iş birliği ile eşzamanlı olarak açık kalacak serginin ikinci bölümündeyse doğa dostu moda tasarım eserleri yer aldı. Eskişehir Teknik Üniversitesi Moda ve Tekstil Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan’ın kızı olan Duygu İrem Can'ın giyilebilir sanatta kullanılan doğal materyaller ile birlikte doğal boyama yöntemlerini de kullandığı Kintsugi - Doğal Boyama-Baskı Sergisi de 13 Nisan’a kadar kapıları ziyaretçilerine açık kalacak. Ekin EKEN

21.Peron Uluslararası Resim Sergisinde Yer Alan Sanatçılar:

Thuraya Al-Baqsami (Kuveyt)

Sırma Akkün (Türkiye)

Duygu Aksoy (Türkiye)

Artan Balaj (Kosova)

Istvan Balog (Romanya)

Tommy Barr (Kuzey İrlanda)

Ayşegül Bayraktar (Türkiye)

Ralph Brancaccio (Fransa)

Linda Buller (Avustralya)

Safa Büte (Türkiye)

Mountassir Chemao (Fas)

Igor Cvacho (Slovakya)

Tülay Mamur Çelik (Türkiye)

Zerrin Çiğdemli Aner (Türkiye)

Uğur Demirbaş (Türkiye)

Lona Dioszegi (Macaristan)

Fatma Meriç Erçetin (Türkiye)

Özlem Kalkan Erenus (Türkiye)

Dorothea Fleiss (Almanya)

Maria Fulöp (Romanya)

Elena Garstea (Moldova)

Aynur Güner Görmüş (Türkiye)

Pirjo Heino (Finlandiya)

Hilda Hiary (Ürdün)

Türksal İnce (KKTC)

Lojze Kalinsek (Slovenya)

Gyöngyver Kleh (Romanya)

Nilhan Madenci Koçer (Türkiye)

Vijay Kumar (Hindistan)

Hayriye Kuran (Türkiye)

Milagros Melendez (ABD)

Oleh Nedoshytko (Ukrayna)

Elmaz Osmanova-Dönmezer (Ukrayna)

Burçak Özberk (Türkiye)

Feryal Taneri (Türkiye)

Cahide Topaloğlu (Türkiye)

Dimitar Velichkov (Bulgaristan)

Hülya Yalçın (Türkiye)

Reha Yalnızcık (Türkiye)

Franck Yannick (Belçika)

Efser Yıldız (Türkiye)


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.