- 10 Nisan 2019

Kocaeli seni unutmadı; Sakıp Ağa

Renkli ve enerjik kişiliğiyle de tanınan ve halkın sevgisini "Sakıp Ağa" diyerek gösterdiği Sakıp Sabancı’nın vefatının üzerinden 15 yıl geçti. İlimizde birçok yatırımı bulunan Sabancı, deprem döneminde de şehrin yaralarının sarılmasına büyük katkı sunmuştu.

mask

Çok yönlü kişiliği ve başarılı bir iş adamı olmasının yanı sıra tevazusu, samimiyeti ve insan sevgisiyle Türk halkının gönlünü fetheden, halkın, sevgisini “Sakıp Ağa” diyerek gösterdiği Sakıp Sabancı, 15 yıl önce hayata veda ederken, geride kendisini özlemle anan bir aile, onlarca dost, binlerce çalışan ve seven milyonlarca insan bıraktı. Renkli ve enerjik kişiliğiyle de tanınan Sabancı, 7 Nisan 1933'te Kayseri'nin Akçakaya köyünde, altı çocuklu Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.

TÜRKAN HANIMLA EVLENDİ VE 3 ÇOCUĞU OLDU

Ailesinin Adana'ya göç etmesiyle çocukluğu bu ilde geçen Sabancı, Adana Erkek Lisesi'nden 3 yıl boyunca yakasını bırakmayan zatürre hastalığı nedeniyle ayrılarak, Akbank’ta stajyer memur olarak erken yaşta iş hayatına atıldı. Ardından sırasıyla Bossa Un Fabrikası'nda veznedarlık, Çiftlik Müdürlüğü ve Bossa Tekstil İşletmesi Müdürlüğü yaptı. 1957’de Bossa Tekstil Fabrikası’nda Genel Müdür Yardımcılığı’nı üstlenen Sakıp Sabancı, aynı yıl teyzesinin kızı Türkan Civelek ile evlendi. Çiftin, 1964 yılında Dilek, 1970 yılında Metin ve 1973'te Sevil olmak üzere üç çocuğu dünyaya geldi.

YARI YARIYA ORTAK ŞİRKETLERİ

Babası Hacı Ömer Sabancı'nın vefatından bir yıl sonra, 1967'de kardeşleriyle birlikte Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ’yi kurdu ve 38 yıl boyunca yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. 1974'te Sabancı Holding'i İstanbul'a taşıdı. Bu dönemde Sabancı Topluluğu, çoğunlukla yüzde 50-50 ortaklık kurduğu, aralarında Bridgestone, DuPont, Toyota, Philip Morris, Kraft Foods International, Danone, IBM, Carrefour gibi dünya devlerinin bulunduğu şirketlerle ismini birleştirerek Sabancı logosunu dünyaya tanıttı.

KSO’DA VE KOTO’DA GÖREV ALDI

Kocaeli Sanayi Odası başkanlığı ve Kocaeli Ticaret Odası’nın da bir dönem meclis başkanlığını yapan Sabancı, 1987-1990 yılları arasında derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı'nı yaptı. Sakıp Sabancı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı'nın kurucuları arasındaydı. Eğitime büyük önem veren Sakıp Sabancı, bu yıl 20. akademik yılını kutlayan Sabancı Üniversitesi'nin Onursal Mütevelli Heyeti Başkanlığı'nı da yaptı.

ATLI KÖŞK’TE YAŞIYORDU

Konutu olarak kullandığı Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı'nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırarak, 1998 yılında da Sabancı Ailesi tarafından içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi'ne bağışlandı. 2002 yılında da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi olarak kapılarını ziyarete açtı.

KİTAPLARI DİLLERE ÇEVRİLDİ

Sakıp Sabancı'nın; İşte Hayatım (1985), Para Başarının Mükafatıdır (1985), Gönül Galerimden (1988), Rusya'dan Amerika'ya Gezdiklerim Gördüklerim (1989), Ücret Pazarlığı mı Koyun Pazarlığı mı? (1990), Değişen ve Gelişen Türkiye (1991), Daha Fazla İş Daha Fazla Aş (1993), Başarı Şimdi Aslanın Ağzında (1998), Hayat Bazen Tatlıdır (2001), Bıraktığım Yerden Hayatım (2004) adlı kitapları yayımlandı. İşte Hayatım kitabı İngilizce ve Japonca’ya, Değişen ve Gelişen Türkiye kitabı İngilizce’ye çevrildi.

BELÇİKA VE FRANSA’DAN NİŞAN

Birçok üniversiteden “Fahri Doktorluk” unvanı verilen Sakıp Sabancı, 1987 yılında “Belçika Kraliyet Nişanı” ve 1992'de Japon Hükümeti tarafından verilen “Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı” ile 2000 yılında Sabancı Üniversitesi Müzesi'ne bağışladığı ve “Altın Harfler” adı altında Türk hat eserlerinin ve tablolarının ilk defa Louvre Müzesi'nde sergilenmesini sağlayarak Fransa'da Türk kültürünü tanıtmadaki başarılı katkılarından dolayı Fransız hükümeti tarafından “Legion d'honneur” Şeref Nişanı ile onurlandırıldı.

YATIRIMLARI KOCAELİ’DE

Sakıp Sabancı'ya 1997 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından "Devlet Üstün Hizmet Madalyası", İsviçre'nin Zürih kentindeki Avrupa Ekonomi Enstitüsü tarafından "Avrupa Kristal Dünya Ödülü" ve Hukukun Egemenliği Derneği tarafından da "Kaliteli İnsan Onur Ödülü" verildi. Kocaeli’de birçok yatırımı bulunan ve kentimizi çok sevdiği bilinen Sabancı, yaklaşık 20 yıl önce yaşanan büyük afette de şehrimize yardım etmeyi görev bilmişti.

BÜYÜK DEPREMDE YANIMIZDAYDI

Bu dönemde sık sık ilimizi ziyaret eden Sabancı, kurduğu tesislerin yanı sıra Kocaeli’ye dönemin miktarı ile, 500 milyar, Sakarya’ya 500 milyar, Yalova’ya da 400 milyar yardımda bulunmuştu. Ayrıca Derince’de bulunan “Sabancı Ortakları ve Çalışanları” adlı okulun da yapımını üstlenmişti. Sakıp Sabancı, 10 Nisan 2004'te 71 yaşındayken hayata gözlerini yumdu ve düzenlenen devlet töreninin ardından yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı cenaze töreniyle Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Sabancı, vefat ettiğinde, Amerikan iş dergisi Forbes'un milyarderler listesinde 147'inci sırada yer aldı.

2/14
mask

ANILDI

Ölümünün üzerinden 15 yıl geçen Sakıp Sabancı, dün ailesi ve sevenleri tarafından mezarı başında anıldı.

3/14
mask

RENKLİ KİŞİLİĞİ

Renkli kişiliği ile tanınan Sabancı, 7 Şubat 2002'de 7. Compex Dıjıtal Ev ve İş Yaşam Teknolojileri Fuarı'nın açılışına katıldı.

4/14
mask

DANS...

24 Mayıs 2003'te düzenlenen Sabancı Üniversitesi 3. Bahar Şenliği'ne katılan iş adamı Sabancı, üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Güler Sabancı ile dans etti.

5/14
mask

EBRU ŞALLI İLE...

EBRU: Merhum Sabancı, 6 Mayıs 2000'de "Yapı 2000 Fuarı"nda açılan Winsa standını ziyaret etti. Manken Ebru Şallı stantta tanıtımda bulundu.

6/14
mask

FAHRİ DOKTORA

Sabancı'ya 5 Kasım 1999'da Çukurova Üniversitesi'nce fahri doktora unvanı verildi.

7/14
mask

İSTANBUL

Sakıp Ağa, 10 Haziran 2003'te Yıldız Kışla köprülü kavşak inşaatının temelini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile birlikte attı.

8/14
mask

UEFA KUPASI

18 Mayıs 2000'de UEFA Kupasını kazanan Galatasaray takımı uçakla İstanbul'a geldi. Sabancı ve Romen futbolcu Hagi, kupayı birlikte kucakladılar.

9/14
mask

"Legıon D'Honneur" ŞEREF NİŞANI

Sabancı 17 Kasım 2001'de Fransa Cumhurbaşkanı tarafından "Legıon D'Honneur" şeref nişanı ile ödüllendirildi.

10/14
mask

YIL 2001

Sabancı, 24 Ağustos 2001'de Antalya'da düzenlenecek olan Dünya Büyükler Halter Şampiyonası öncesinde basın toplantısı düzenledi.

11/14
mask

GENÇ SABANCI'LARI TANITTI

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sakıp Sabancı, 31 Temmuz 1984’de genç Sabancı’ları basına tanıttı.

12/14
mask

1 NİSAN 1976

1 Nisan 1976'da düzenlenen Türkiye İşveren Sendikası Genel Kurulu'na Sakıp Sabancı’nın yanı sıra, Devlet Bakanı Seyfi Öztürk, Milli Eğitim Bakanı Ali Naili Erdem, Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan, TBMM Başkanı Sabit Osman Avcı ve Kocaeli Milletvekili Şevket Kazan ile birlikte katıldı.

13/14
mask

SAKIP AĞA...

Sakıp Ağa, 23 Kasım 1993'te Sabancı Spastik Çocuklar Merkezi'nin temel atma töreninde konuşma yaparken.

14/14
mask

"EN BAŞARILI İŞ ADAMI"

Pertevniyal Lisesi'nde yapılan ankette Sabancı 11 Mart 1999'da "en başarılı iş adamı" seçildi. Sabancı'ya ödülü düzenlenen törenle verildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Muazzez - Bu ulkede kazandigini bu ulkede yatirima dönüştüren halki calisani ile butunlesmis mukemmel bir insandi ruhu şad mekanı cennet olsun yokluğu ulkem için büyük kayiptir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 09:28
02

Amele - Bütün samimiyetimle söylüyorum,gerçekten bir değerdi,Allah gani gani rahmet eylesin.bende onun ekmeğini yedim.ekmeği yenecek nadir adamlardan birisiydi.mekânı cennet olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 21:09
01

Rambo - İŞÇİLERİYLE BERABER AYNI MASADA YEMEK YİYEN BEN BU GÜNLERİME İŞÇİLERİMİN SAYESİNDE GELDİM DİYEN İŞÇİLERİNE BU KADAR DEĞER VEREN BİR ADAM DÜNYAYA BİR DAHA BÖYLE PATRONLAR GELMEZ TOPRAĞIN BOL MEKANIN CENNET OLSUN SAKIP AĞA

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 10 Nisan 18:40