- 27 Nisan 2019

Kocaeli Kitap Fuarı 11. kez açıldı

Türkiye’nin ziyaretçi sayısı, etkinlik ve katılımcı açısından en büyük kitap fuarı olan Kocaeli Kitap Fuarı, bu yıl 11’inci kez kapılarını kitapseverlere açtı. Yoğun katılımla gerçekleşen açılış programının ardından kitap stantlarına akın yaşandı.

mask

Yüzlerce kitap evine ev sahipliği yapan Kocaeli Kitap Fuarı, bu sene de oldukça yoğun etkinlik programıyla ziyaretçilerine kapısını açtı. Kocaeli’ye kitap kokusunun hakim olacağı 27 Nisan-5 Mayıs tarihleri arası, Uluslararası Fuar Merkezi’nde bulunan Kitap Fuarı 10.30-21.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.

SİYASİLERİN İLGİSİ YOĞUN OLDU

Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen fuara Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, AKP Milletvekilleri Fikri Işık, İlyas Şeker, Mehmet Akif Yılmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Belediyesi önceki dönem Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Akbulut, AKP İlçe Başkanı Ali Güney ve çok sayıda ziyaretçi katılım sağladı. Ana teması hikaye ve roman olan fuarın onur konuğu ise büyük yazar Ayşe Kulin oldu.

490 YAYINEVİNE EV SAHİPLİĞİ

490 yayınevi ve 80 STK’nin katılımıyla düzenlenecek fuarda 800’ün üzerinde etkinlik planlandı. Rutin kitap fuarı söyleşilerinin dışında bu yıl her gün için ‘’Anlatsam Roman Olur” temalı söyleşi ve panellerle yaklaşan Ramazan ayına özel ‘’Ramazan’a Selam’’ söyleşileri yapılacak. Bu yılın bir başka sürprizi ise ‘’Arabada Sinema’’ etkinliği olacak. Kocaeli’den ve çevre illerden kitap kurtlarını ağırlayacak fuar 5 Mayıs’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

ŞEHİT ÖĞRETMEN KUYUCU UNUTULMADI

Bu yıl fuar alanında bulunan kitap kumbarasına ziyaretçiler tarafından atılacak kitaplar, Gebze’de öğrencisi tarafından şehit edilen öğretmen Necmettin Kuyucu adına toplanacak. “Gençler, Elinizden Gelen Kitap Olsun” kampanyasıyla kumbarada birikecek kitaplar, şehit öğretmen Kuyucu’nun okulunda yapılacak kütüphaneye verilecek. Kumbaraya ilk kitabı ise şehit öğretmen Kuyucu’nun ailesi ve mesai arkadaşları atacak. Öğretmenler topluca kumbaraya kitap bırakarak, farkındalık oluşturacaklar. Memur-Sen işbirliği ile yürütülecek olan kitap bağış kampanyasına yoğun bir katılım bekleniyor.

“İYİ OLMAK İÇİN OKUMAK LAZIM”

Onur konuğu olarak katılan Ayşe Kulin, “Çok büyük bir onur burada bulunmak. Ben her sene buraya imzaya geliyorum. Kitap hayatımızın olmazsa olmazıdır. Daha iyi bir insan olmak için mutlaka edebiyat okumak lazım. Şiir okumazsak kendi başımıza kalırız ve başkalarını anlayamayız. Ufkumuzu genişletmek ve daha iyi bir insan olmak için mutlaka edebiyat okumalıyız. İnsanı tanımak için kitap okumaya devam etmeliyiz. Umarım yıllarca devam eder kitap fuarımız” şeklinde konuştu.

BÜYÜKAKIN’IN SELAMINI GETİRDİ

Görevi devralan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ınşehir dışında olması sebebiyle programa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak katıldı. Büyükakın’In selamını ileten Çakmak, “Büyükşehir Başkanı Tahir Büyükakın’ın selamlarını getirdim. Fuarımızın sadece şehrimize değil ülkemize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“10 YILDA SAYISIZ REKOR”

“Geçen 10 yıl içinde sayısız rekorlara imza atıldı” diyen Çakmak, konuşmasını, “Toplam 5 milyon kitapseverle buluştuk. Bu rekorların artacağını umuyoruz. Tüm bu başarılar şehrimiz için gurur vesilesi. Bunların hepsi daha mutlu Kocaeli için. Bu yıl ki ana temamız Roman ve insan. Hikayelerin peşinden gideceğiz. Fuarımızda birçok etkinlik gerçekleştireceğiz. Çağımızın en popüler etkinliği olan sinema da fuarımızda gösterime sunacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“GELENEKLER İÇİN MÜCADELE İÇİNDEYİZ”

AKP Milletvekili Fikri Işık, “Toplumlar gelenekleriyle yaşar” diyerek şu ifadeleri kullandı: “İngiltere’de yazılı bir yasa olmamasına rağmen güçlü durmasının sebebi gelenekleridir. Kocaeli’de bazı geleneklerin yaşatılması için ciddi mücadele içindeyiz. Bu fuar alanında birçok etkinlik oluyor ama en anlamlı ve en sıcak olanı Kitap Fuarı. Ben bu etkinliğin başlamasını sağlayan ve görevi devreden İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Ben görevi teslim alan ve aramızda olmayan Tahir Büyükakın ile ekibine teşekkür ediyorum. Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan yatırımdır. Eğitimin başı okumaktan gelir.”

“KOCAELİ EĞİTİM ŞEHRİ”

İlimizin sadece sanayi değil aynı zamanda eğitim açısından da önemli bir yeri olduğunu kaydeden Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli bir sanayi şehri olarak biliniyor, ekonomiye katkısıyla biliniyor. Kocaeli aynı zamanda bir eğitim şehri. 2 üniversitesinde 80 bini aşan öğrencileriyle eğitim için önemli bir yeri var. Kültürel anlamda gelişme sağlayacak bu fuar da çok önemli. Ülke olarak kitapla ilgili sıkıntılarımız var. Henüz arzu ettiğimiz noktada değiliz. Bu fuar eksiklerimizi kapatma açısından fırsat olacak. Bunu başlatan ve buraya getiren bir önceki başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkür ediyorum, katkısı olan ve buraya gelerek anlamlı kılan herkese çok teşekkür ediyorum. İlimize hayırlı olsun” diye konuştu. Vali Aksoy’un ardından protokolün kurdele kesimiyle fuarın resmi açılışı gerçekleşti.

KOTO ÜYELERİNE İNDİRİM

Kocaeli Ticaret Odasının, kitap fuarı kapsamında düzenlediği ‘’Alışveriş Senden Kitabın Benden’’  kampanyası için 10 TL indirim kuponu çarşıdaki mağazalarda dağıtılmaya başlandı. 1 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında KOTO üyesi iş yerlerinden 75 TL alışveriş yapıp indirim kuponu alanlar, Kitap Fuarından indirimli kitap alabilecek.

SEVİLEN YAZARLAR BU FUARDA

11. Kocaeli Kitap Fuarı’na aralarında İlber Ortaylı, Ercan Kesal, Beyazıt Akman, Pelin Çift-Erhan Altunay, Canan Karatay, Hatice Kübra Tongar, Nevzat Tarhan, Serdar Tuncer, Nurullah Genç, Erol Erdoğan, Sinan Yağmur, Sultan Tarlacı, Mete Yarar, Ataol Behramoğlu, Melih Tuğtağ, Mustafa Özel, Şermin Yaşar, Hayati İnanç, Bahadır Yenişehirlioğlu, Ahmet Şimşirligil, Kahraman Tazeoğlu, Ahmet Ümit, Kelam Sayar/Erol Göka, Nedim Saban, Erhan Afyoncu, Ahmet Şerif İzgören,  AretVartanyan, Yusuf Kaplan, Cem Seymen, Nedim Şener/Ferhat Ünlü, Tarık Tufan, Abdullah Ağar, Erem Şentürk, Semih Kaplanoğlu, Ayşe Böhürler, Enver Aysever/Eran Aysan, Hakan Çelik, Canan Tan, Cem Kınay, Cansu Canan, Leyla İpekçi, Veyis Ateş gibi tanınmış yazar, gazeteci, akademisyen ve düşünür katılacak. Ekin EKEN


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.