- 27 Nisan 2019

Yeni dünya teknoloji ile şekillenecek

Günümüzde hayatımızı ciddi şekilde kolaylaştıran teknoloji hızla farklı boyutlara ilerlemeye devam ediyor. Peki, teknoloji ilerleyen yıllarda hangi alanlarda hayatımıza girecek? Cevabı haberimizde…

mask

Teknolojik aletler hızla hayatımıza girerken, dünya insanları da bu aletlerin ve icatların nimetlerinden faydalanmaya devam ediyor. Gelecek bilimcilerin ve teknoloji alanında çalışan mühendislerin öngörülerine göre, teknolojinin ilerleyen yıllarda yaşamın birçok alanında insan hayatını kolaylaştıracak. Öyleyse insanın hayatta en çok sorun yaşadığı alanlar neler ve teknoloji bunlara nasıl çözüm getirecek hep birlikte bakalım.

2/7
mask

Drone Taksiler

Dronelerin hayatımıza hızla girdiği ve artık bizlerden bir parça olmaya başladıklarını varsayarsak, Drone Taksilerin piyasaya çıkmaları da çok uzun sürmeyecek gibi gözüküyor. Dikey olarak kalkabilen, şehir içinde trafiği hızlıca atlatma becerisine sahip olacak elektrikli ve otonom uçan taksiler artık hayal değil. Bugün Dubai semalarında, Çin üretimi “Ehang 184” aracıyla insanlı uçuş testleri gerçekleşiyor. Uber, Boeing, Airbus gibi dünya devi şirketler önümüzdeki 10 yıl içinde uçan taksi filolarını hizmete sokmayı planlıyor.

3/7
mask

Akıllı Gözlükler

Bilgisayar başında çalışan ve kitap okumayı seven insanların gözlük kullanmaya daha yatkın olduğunu ve en çok bu insanların gözlük kullandığını biliyoruz. Hatta inek diye dalga da geçildiği oluyor… İşte bu icat, gözlük hakkındaki toplumsal algıyı tamamen yıkacak Facebook kurucusu Mark Zuckerberg 2017 yılında yıllık düzenledikleri F8 konferansında sahneye çıktı ve şöyle dedi; “Önümüzdeki 10 yılda yatırım yapacağımız en büyük teknolojilerden biri artırılmış gerçeklik olacak. Bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte hepimiz akıllı telefonlar yerine havalı akıllı gözlükler kullanacağız”

4/7
mask

Üç Boyutlu Yazıcılar

Çok uzun yıllardır farklı endüstrilerde kullanılan üç boyutlu baskı teknolojisi, yazıcı boyutlarının küçülmesi, baskı malzemelerinin basitleşmesi ve maker kültürünün yaygınlaşmasıyla artık evlerimize girecek noktaya ulaştı. Daha çok prototip üretmek için kullanılan üç boyutlu yazıcılarla bugün artık neredeyse her türlü malzeme ile (plastik, ahşap, metal, grafen) her türlü ürünü üretmek mümkün.

5/7
mask

Robot Yardımcılar

İnsanların yerini robotlar alacak kehanetleri doğru mudur bilmiyoruz ama robotların yakın zamanda hayatımıza dâhil olacakları kesin. Robot asistanlar, robot arkadaşlar fikri bilimkurgu filmlerinden çıkmış gibi dursa da bugün dünyanın dört bir yanında robot hastabakıcılar, garsonlar, hostesler, güvenlik görevlileri aktif olarak kullanılıyor. Bugün Türkiye’de dahi bir mağazaya gittiğinizde Pepper benzeri bir robot size asistanlık edebilir. Nao robotlar özellikle okullarda robotik eğitimlerinde çok sık kullanılıyor. Teknolojinin istenilen seviyeye gelmesi ve maliyetlerin düşmesiyle yakın gelecekte hepimizin, evlerimizde birer robot asistana sahip olması içten bile değil.

6/7
mask

Yeni nesil protezler

Gelecek bilimcilerin ön görülerinde, bazı hastalıkların tedavisinde teknolojik aletlerin önemli yer tutacağı belirtiliyor. Öyle ki, gerçeği ile aynı şekilde tasarlanan ve tüm işlevsel özellikleri aynı şekilde olan organlar hastalıklı organların yerine nakledilecek ve böylece birçok kanser hastalığı, kalp hastalığı, organ yetmezliğine bağlı hastalıklar ile ortopedik sorunlar ortadan kaldırılmış olacak.

7/7
mask

Sürücüsüz Otomobiller

Sürücüsüz otomobillerin çok uzakta olmadığını söylesek yanlış olmaz herhalde. Tesla Motors kurucusu Elon Musk 2015 yılında San Jose, California’da düzenlenen GPU Teknoloji Konferansında Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’la konuşurken şöyle  dedi; “Sürücüsüz araçlar yakında sıradan bir teknoloji haline gelecek. Tıpkı asansörler gibi. Eskiden asansörleri kullanan operatörler vardı. Daha sonra geliştirilen basit bir sistemle asansörün otomatik olarak katlar arasında ilerlemesini sağladık. Size sadece bir düğmeye basmak kaldı. Otomobillerimiz de benzer şekilde otonom hale gelecek.”


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.