- 05 Mayıs 2019

Kertiltekke’de 13. Hıdırellez etkinliği

Kertiltekke’de 13. Hıdırellez etkinliği İzmit Hacı Hızır ve Veli Ahmet Mahallesi Muhtarlıkları ile İzmit Belediyesi sponsorluğunda bu yıl 13.’sü düzenlenen Kertiltekke Meydanı Hıdırellez Etkinliği vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Etkinlik kapsamında planlanan halk oyunları gösterisi ve konser ise Suriye’nin Azez bölgesi ile Hakkari’de yaşanan terör saldırılarında 4 askerin şehit olması üzerine iptal edildi.

mask

İzmit’in en eski mahallelerinden olan Veli Ahmet Mahallesi ile Hacı Hızır Mahallesinin birleştiği bölgede bulunan Kertiltekke Meydanında geleneksel hale gelen Hıdırellez Etkinliği düzenlendi. İzmit Belediyesi ve mahalle muhtarlıkları sponsorluğunda düzenlenen Hıdırellez Etkinliğine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, Veli Ahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Lütfü Bodur, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Hepimizin bütün güzel duaları kabul olsun

Ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ise seçim çalışmaları kapsamında yoğunluk nedeniyle bu bölgeyi ziyaret edemediğini belirterek, "Bunun için hepinizin affına sığınıyorum. Seçim çalışmaları sırasında gelemediğim için bugün özellikle gelmek istedim. Hıdırellez, hem baharı karşılamak, hem de biz Martın sonu bahar olsun demiştik. İzmit'te en azından baharı getirdik. Birlikte olalım, bu baharı sizinle kutlayalım istedik. Öncelikle Hıdırellezimiz, baharımız kutlu olsun. Kentimize, hanelerimize ve yuvalarımıza iyilikler, güzellikler ve bereket getirsin. Hepimizin bütün güzel duaları kabul olsun" dedi.

Şehitlerimiz varken eğlenemeyiz

Hürriyet, “Bu akşam bu buluşmayı güzel bir şenlik havasında yapalım dedik ama maalesef köyü bir haber aldık. Ülkemizde 4 tane şehidimiz var. Onlar bizim evlatlarımız, onların ruhları şad olsun. Onların ve bütün şehitlerimizin anısına ben buradan saygı ile eğilmek istiyorum. Bütün yakınlarına Allah peygamber sabrı versin. Bu şehit haberi bizi üzdü. 4 şehidimiz varken eğlenmemiz mümkün değil. Sizlerin de affına sığınarak programımızın eğlence bölümünü iptal etmek durumunda kaldık. Ama inşallah önümüzdeki günlerde bunun telafisini hep birlikte yapacağız. Bu kenti daha yaşanılabilir bir kent yapmak için yola çıktık. Yakın bir zamanda projelerimize başlayacağız. Güzel bir İzmit için çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuştu.

Birlikte pişmaniye çektiler

Konuşmaların ardından mahallenin emektar imamlarından Mehmet Ali Öztürk, Alaca Mescit İmamı Ahmet Canşi ve Zeytinlibahçe Camii İmamı Ali Kemal Altuncu Kur'an ı Kerim tilaveti okudu. Okunan tilavetin ardından Simay Pişmaniye sponsorluğunda pişmaniye ustaları ve protokol üyeleri birlikte pişmaniye çekti. Hazırlanan pişmaniye İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve protokol üyeleri tarafından vatandaşlara dağıtıldı. Başkan Hürriyet, katıldığı her programda olduğu gibi burada da vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Vatandaşlar Hürriyet ile bol bol sohbet ederek birlikte fotoğraf çektirdi. Gecenin sonunda Mahalle Muhtarları Kadir Kızıl ve Lütfü Bodur, katkılarından dolayı Hürriyet’e çiçek verdi. Nuri AKÇAHARMAN


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.