- 16 Mayıs 2019

Fotoğraflarla İzmit tarihinden esintiler

İzmit; Astakos‘dan Nikomedya’ya, Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet dönemine kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapar ve bu nedenle oldukça değerli mirasları barındırır...

mask

İzmit; Astakos‘dan Nikomedya’ya, Roma’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ve Cumhuriyet dönemine kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapar ve bu nedenle oldukça değerli mirasları barındırır. M.Ö. VIII. yüzyılda Hellas’ın (Yunanistan) Megara kentinden yola çıkan ve kendilerine bir şehir kurmayı planlayan Megaralılar İzmit Körfezi’nin ucuna yerleşirler. “Astakos” olarak adlandırdıkları bir kent kurarlar.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DÖNEMİ;

Millî Mücadele sırasında Kuvayi Milliye birliklerinin büyük taarruzu ile 1920’de önce İngilizler ve sonra Yunanlılar tarafından işgal edilen kent, 27 Haziran 1921’de Türk birliklerince ele geçirilir, 28 Haziran 1921’de ise kurtarılır. 13 Eylül 1921’de Kocaeli Grup Kumandanlığı kurulur ve kurtarılan İzmit Sancağı’nda yeni bir dönem başlar. Cumhuriyet’in ilânından sonra müstakil mutasarrıflıkların vilâyet haline getirilmesi üzerine İzmit de bir il merkezi olur. Merkez ilçesi İzmit’in olan Kocaeli ili, Cumhuriyet’in başlarında 8.436 km² yüz ölçümüne sahiptir.

BAZI YERLER KOCAELİ’DEN AYRILIR

Ancak, 1954 yılında Adapazarı, Geyve, Hendek, Karasu, Akyazı ve Sapanca Kocaeli’den ayrılarak, Sakarya adıyla yeni bir il kurulur ve Kocaeli 3.612 km²’lik küçük bir il halini alır. Yalova vilayeti kurulduğunda ise Karamürsel’e bağlı Altınova ve Hersek Kocaeli’den alınır. Merkez ilçe İzmit, uzun bir süre Saraybahçe, Bekirdere biçiminde yerel yönetimlere bölünür, ancak yapılan yeni düzenleme ile adı iade edilir ve günümüzde İzmit olarak kullanılmaktadır. Günümüzde İzmit başta olmak üzere Kocaeli ilinin diğer ilçeleri; Kandıra, Kartepe, Başiskele, Gölcük, Karamürsel, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze, Çayırova ve Darıca’dır. Hazırlayan: Hüseyin EROL


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.