- 16 Mayıs 2019

45 yıl önce Kırkpınar’da ‘boykot’a katılan Karamürselliler…

Yıl 1975… 13 Haziran 614 Kırkpınar yağlı güreşlerindeyiz… Karamürselliler 10 yıldır gözbebekleri Aydın Demir’in peşinde Kırkpınar Er Meydanı’nda. Kırkpınarda “BOYKOT” rüzgar esiyor...

mask

Yıl 1975… 13 Haziran 614 Kırkpınar yağlı güreşlerindeyiz…

Karamürselliler 10 yıldır gözbebekleri Aydın Demir’in peşinde Kırkpınar Er Meydanı’nda.

Kırkpınarda “BOYKOT” rüzgar esiyor.

Aydın Demir, başpehlivanın 2 yıl önce başlattığı “pehlivanların hakları” isteği yineleniyor.

Edirne Belediye Başkanı Şevki Armana, pehlivanların temsilcisi olarak İzmirli Kara Ali (Çelik) isteklerini (yollukların artırılması) iletiyor. Başkan “olmaz !” diyor, “veremem” diyor. Diyor da diyor. Araya Vali Mustafa Karaer giriyor, Belediye Başkanının dediği dedik, öttürdüğü düdük!

Kırkpınar ağası Zülküf Karabulut, polis tarafından gözaltına alınıyor. Anlayacağınız 600 yıllık Kırkpınar çayırında sanki bir yeniçeri isyanı başlıyor. Başpehlivanlardan Kara Ali, Fehmi Özkan, Arap Mustafa ve Süleyman Akbayır’ın başını çektiği harekata başaltıcılardan Osman Şener, Mehmet Gacaroğlu, Kaplan Yapar, Kerim Yüksel de katılınca “Kırkpınar isyanı “ Edirne sokaklarına yayılıyor. Karamürsel’den Gazanfer Bilge, Hacı Mehmet, Erdoğan Demir (Aydın Demir’in abis) Pire Cevat, İzmitli Ali Gürbüz, Göçmen Recep ve onları destekleyen Cazgır Osman Filiz.

Aydın Demir her ne kadar BOYKOTÇULARIN içinde görünmese de, gönlü onlardan yana. Olayları yakından takip ediyor. Çünkü bu davanın esas fikir babası o. İki yıl önce “kule olaylarında” önüne çıkanı deviren ve 2 yıl ceza alan adam Aydın Demir, olayların sokaklara taşmasına karşı.

Kara Ali’ye “- Sokaklara dökülmeden şunlar durdur koca usta” diye pehlivanları durdurmaya çalışıyor.

Netice de olan 600 yıl geçmişi olan Kırkpınar’a oluyor ve Kırkpınar başpehlivansız kapanırken, Kara Ali, Fehmi Özkan, Arap Mustafa, Süleyman Akbayır 3 yıl,

Başaltıcılardan Osman Şener, Mehmet Gacaroğlu, Kaplan Yapar ve Kerim Yüksel 2 yıl Kırkpınar’dan men cezası alıyor.

Karamürselli Aydın Demir ise yazıl İHTAR’la cezalandırılıyor.

Karamürsel’i yeniden imar eden adam: İlhan ÇINAR

1951 yılından beri Karamürsel’de el sürülmeyen “imar” konusuna ilçede 3 dönem (1963-1977) belediye başkanlığı görevinde bulunan İlhan Çınar tarafından el atıldı.

On dört yıl belediye başkanlığı görevini yürüten İlhan Çınar, ilçeye önemli hizmetler yaptı. Döneminde, yüzde 5-15 meyilli ilçenin dar kıyı şeridine (sahilde) sosyal üniteler kazandırmak amacıyla sahil dolgusu çalışmalarına başlandı.35 metre genişliği,2 kilometre uzunluğu olan yeni sahil dolgusu rıhtımla çevrildi. Yeşillendirilen alan üzerine kurulan üniteler (sahil gazinosu, çay bahçeleri vb.)gerek ilçe halkının, gerekse iç turizmin sosyal hizmetlerine sunuldu. Bu geniş kapsamlı proje,en çok  edilen hizmetlerden bir olduğu kadar ilçenin sosyo-kültürel yapısını hem hareketlendirdi hem de renklendirdi.

Bölgenin tarım gücünün makineleşmesi süreciyle birlikte Karamürsel Belediyesi, 1975 yılında 2 bin ton kapasiteli soğuk hava deposu kurarak, üreticinin korunmasına öncülük yaptı. Bu tesisi, diğer özel soğuk hava tesislerinin kurulması izledi. Karamürsel’de soğuk hava deposu kapasitesi 25 bin ton/kapasitesine ulaştı. 1975 yılında tamamlanan yeni imar planı 1977 yılında uygulamaya sokuldu.

KARAMÜRSEL,  sahildeki alanı İLHAN ÇINAR alanı olarak isimlendirmiş ve 1977 yılında elim bir trafik kazasında kaybettiği Belediye Bakanının adını burada yaşatmakta. (Kaptan-ı Derya Kitabı,Erdoğan Özdemir)

Sahil Çalışması:

-35 metre genişletilen sahil de rıhtım çalışması

Çay Bahçesi:

Sosyal tesislerden çay bahçesi

Cevat’ın Gazinosu:-

O zamanların biranın bile serbest içildiği Cevat’ın Gazinosu

Denktaş- çınar

44 yıl önce Başkan İlhan Çınar Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı Karamürsel’de misafir ettiği günlerde.

Karamürsel’de yaşayan GÖÇMENLER

YERLİ TÜRKLER:

Karamürsel’in güney kısmında sürekli bir kuşak olarak (Manav) Türkler, Güzelkıyı (Ereğli), Pazarköy, Dereköy, Karaahmetli, İnebeyli,Akçat, Çamdibi (Kürtköy) köylerinde yaşıyor.

BATUM GÖÇMENLERİ:

Karamürsel’in güneyinde Gürcüler, Nusretiye (Akpınar),Lazlar Çamçukur, Osmaniye (Uzundere) Suludere, Senaye (Başkiraz) köylerinde yaşıyor…

BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ:

Yalakdere, Geyikdere, Ahmediye, Sermayecik, Fulacak, Kadriye, köylerinde ve ilçe merkezinde oturan aileler.

KAFKAS GÖÇMENLERİ:

Yalakdere havzasın batısında, Aktoprak, Fevziye, Karadere, Örencik ve Tevfikiye köylerinde yaşıyor.

YUNANİSTAN GÖÇMENLERİ:

Mübadele (Değişme) göçmenleri; Kızderebent,Tepeköy,Avcı (Merdigöz) ve ayrıca Yalakderede ikamet ediyor.

YUGOSLAV GÖÇMENLERİ:

Yalakdere havzasının batı kısmına sokulan şerit halindeki alanda iskan edilmişlerdir. Oluklu, Soğuksu (Ayazma), Hayriye,Thtal,Karapınar ve Semetler köylerinde yaşamlarını sürdürüyor.

ARNAVUTLUK GÖÇMENLERİ:

Çoğunluğu Karamürsel ilçe merkezinde oturmakta.

Türkiye şampiyonluğunu 1 sayı ile kaçırdılar…

Karamürsel Basketbol takımı 1975 yılında en hüzünlü gününü yaşadı. Kocaeli’nde yenilmez armada olan takım, 8 kez Kocaeli şampiyonluğu yanında Türkiye’de ilk lisanlı yabancı Basketbolcu oynatan ve Fenerbahçe ve-Galatasaray’ a oyuncu satan takım, 1975 yılında Balıkesir’den hüzünlü döndü.

Balıkesir’deki Türkiye şampiyonluğu (Anadolu Kupası) final maçında Oyak- Reno’ya 1 sayı farkla yenilen Karamürsel Basketbol takımının o kadrosundaki oyuncular bugün bile 45 yıl önceki maçı unutamıyor. Efsane kadronun en gençlerinden lise talebesi Turgut Taşçı, o maçı anlatırken göz pınarları doluyor.

Kaçan şampiyonluğun hazin sonunu bakın Turgut Taşçı nasıl anlattı:

“Final maçının son 3 saniyesi. Biz Karamürsel 73-72 öndeyiz. Şampiyonluğumuza 3 saniye kalmış. Bir top kaybı sonunda Oyak-Reno basketi buldu ve maç bitti. 74-73 kaybettik. Hayatımda unutamadığım maç hatırladıkça üzüntüden kahroluyorum”

Evet, Karamürsel 1975 yıllarında bundan tam 44 yıl önce sporda böyle başarılı günler yaşıyordu.

Şampiyonluk Maçı:

-Karamürsel’in 44 yıl önceki Basketbol takım oyuncuları;  Turgut Taşçı, Ertuğrul Önal, King (Amerikalı), Yavuz Önal, Ahmet.

Efsane Takım:-

Turgut Taşçı, Ertuğrul Önal, Ahmet Hoşaf, Ferhat Doğansoy, Celal Oktay Balıkesir’deki şampiyonluk maçı öncesi gezintide.

1975 yılında Karamürsel’de kadınlar, erkeklerden fazla

Karamürsel’in nüfusu 35.062…

Kadın:17.714

Erkek:17.348

Haber: Abdullah KARAGÖZ


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.