- 15 Ağustos 2019

Kocaeli'de, depremin ağır hasar verdiği binalar korkutuyor

17 Ağustos 1999 Depreminin 20’nci yılına girilirken, Kocaeli'de bulunan ağır hasarlı binalar korku yaratıyor. İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, "Kocaeli'de depremde hasar alan 30 binamız hala ayakta ve içerisinde insanların yaşadığını biliyoruz. Yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 50'si hala depreme dayanıksız" diye konuştu.

mask

Kocaeli'de 19 Ağustos 1999 Depremi sırasında hasar gören ve risk teşkil eden tehlikeli binalar, korku yaratıyor. İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, "17 Ağustos Depremi'nin üzerinden tam 20 yıl geçti. 20 yıl geçmesine rağmen maalesef Kocaeli’de yapılaşmayla alakalı çok ciddi yol aldığımız söylenemez. Yapı stokumuzun yaklaşık yüzde 50’si hala depreme dayanıksız” dedi.

30 BİNA HALA AYAKTA

Yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Bulut, “Kocaeli'de 2 milyon insanın yaşadığını düşünecek olursak, 1 milyon insanımız hala depreme dayanıksız yapılarda yaşamaya devam ediyor. Bununla alakalı çalışmalar en kısa zamanda yapılmalıdır. Özellikle kamu binalarından başlamak üzere, yapı stokumuzun depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekmektedir. Bu geçen 20 yıllık zamanda Kocaeli’de neler yapıldığını sorarsak, üzülerek belirtmeliyim ki depremde ağır hasar alan 30 binamız hala ayakta ve içerisinde insanların yaşadığını biliyoruz" diye konuştu.

Depremle ilgili bölgesel planlama yapılmasını önemsediklerini ifade eden Bulut, konuşmasına şöyle devam etti:

"1999 Depremi'nde yaklaşık 4 bin binamız orta hasar almıştı, bu 4 bin binanın 2 bin tanesi güçlendirildi ama geriye kalan 2 bin binada hala güçlendirme yapılmadan insanların kullanımına devam ediyor. 2012 yılında çıkarılan Kentsel Dönüşüm Yasası’ndan sonra binaların depreme dayanıklı olup olmadığı lisanslı firmalar tarafından testleri yapılarak raporlanıyor. Bu raporlar neticesinde yaklaşık 5 bin binanın risk analizi yapıldı ve bunların 4 bin 500 tanesi yıkıldı. Geriye kalan 500 binada ise hala yaşamın devam ettiğini biliyoruz. Bölgesel olarak planlama yapılmasını önemsiyoruz, 1999 Depremi’nden sonra yapılan deprem konutları ve kalıcı konutlar buna güzel bir örnek. Bu tarz binalar yapılırsa insanlarımızın güvenli bölgelerde yaşamasını sağlamış oluruz."


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Jeol.Müh. Behzat Gönül - Depremde yıkılan bina ve ölen insanların bulunması, Belediye ve yöneticilerin duygu sömürüsü ve mağdur edebiyatı yaparak yardım almaları ve borçlarının ertelenmesi veya silinmesi yönünde hayalleri olabilir. Depremlerin önceden tespit olması konusunda İstanbul, Kocaeli ve diğer bölgelerdeki belediyelere gittiğimde, yapılan konuşmalardan bu düşünceler bende oluştu. Bu durumlar halk arasında da konuşuluyor. Belki de bu nedenle depremin önceden halka açıklanmasını istemiyor olabilirler düşüncesindeyim. Depremin tüm halka duyurulmasını istemeyen esnaf ve iş insanları da var, bu durumda depremi önceden bilmek isteyenlere ayrı bir hizmet sunulabilir, depremi önceden tespit olması çalışmalarının da bir maliyeti var. Türkiye' de tüm akademisyenler ve Prof.'lar da depremi önceden bulmak için çalışmaktalar ve bir kısmı da benim yapacağım deprem öncesi anomali tespitlerimi ile yöntemlerimi çalmayı (aşırmayı) hayal etmekteler. Günümüzde 4.5G'li cep telefonları ile anında yayın yapmak mümkün olduğundan aşırma hayalleri zor gibi. Türkiye geniş ve deprem fayı çok bir bölge, bu bakımdan ben kendimi kanıtlarım, geçmişte şahitlerim var. Önemli olan bir şahit türü de video ve fotoğraf kanıtlarıdır ki bunlar tehdit ile korkutulamaz ve beni satmazlar. Bu fotoğraflardaki binaların olduğu yerde bir zamanlar deniz kıyısı olduğunu söyleyenler var, özellikle eski demiryolu hattı Bulvar (yürüyüş yolu) Güneyi içindir. Binanızı çok sağlam da yapsanız bu tür zayıf zeminlerde mutlaka bir veya iki bodrum katı zemin yüzeyinin altına yapılmalıdır, depremde devrilmeden ayakta kalabilsinler. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli.)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ağustos 15:29
01

İzmitli - Kendi kendine yıkılsın beklemişler belli. Belki de şimdi haberdar olmuşlardır. Bu şehri yönetmeye aday herkes akıl ve vicdan testinden geçirilmeli. Bundan önceki yöneticiler sorgulanıp yargılanmalı. Koltuğu devredip kaçmak yok. Hesap verilmeli.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 16 Ağustos 15:50