- 18 Eylül 2019

Veysi Uzunkaya: Esnaf milletin ta kendisidir

Kocaeli’de 12’ncisi düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası’nda İzmit Milli İrade Meydanı’nda program düzenlendi. Programa protokol ve vatandaştan katılım yoğun oldu

mask

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 16-22 Eylül Ahilik Haftası kapsamında eski perşembe pazarı alanında bir etkinlik gerçekleştirdi. Vatandaşın ve esnafların yoğun ilgi gösterdiği programa, Kocaeli Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, İl Ticaret Müdür Yardımcısı Sultan Kurbanoğlu, Kocaeli Defterdarı Dursun Ali Özel, ve Oda Başkanları katılım gösterdi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisinin ardından Kur-an- Kerim tilavetiyle düzenlendi. Etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla devam etti. Odalar Milli İrade Meydanı’nda ürünlerini sergiledikleri stantlar açtı.

“ANADOLU TOPRAKLARINDA HAYAT BULMUŞTUR”

Program açılış konuşmasını yapan Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş, “Cümlelerime başlamadan önce Ahi Evran’ın güzel bir sözüyle başlamak istiyorum. “Gelen gelsin saadetle, giden gitsin selametle.” Birlik ve beraberlik kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran meslek etiğini ve çalışma prensiplerini içinde bulunduran, dünyada eşi benzeri bulunmayan bir birikimdir. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir. “Müşteri memnuniyeti”, “Kalite standartları” olarak ifade edilen birçok terimin temeli ahilik çatısı altında oluşturulmuş, yüzyıllar öncesinde Anadolu’nun topraklarında hayat bulmuştur” dedi.

“AHİLİK HAFTASINI KUTLUYORUM”

“Esnaf ve sanatkarlarımız ihtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuştur” diyen Durmuş, “Ahilik teşkilatının dünya kültürü ve ticaretine büyük katkıları olduğu gibi, milli birlik ve beraberliğimizin teminatlarından birisi olmuştur. Emek ve alınterinin vatanperverlik duygusuyla birleştiren esnaf ve sanatkarlarımızın Ahilik haftasını kutluyorum” ifadelerinde bulundu.

“ÇOK DAHA KIYMETLİ”

Durmuş’un ardından konuşma gerçekleştiren İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya,” Ahiliği bugün bütün Türkiye’de kutluyoruz. Kocaeli’de 12’incisi, Türkiye’de 32’ncisi kutlanan Ahilik haftasının önemini anlatmak için günler, aylar yetmez. Aslında ahilik peygamber efendimizin Müslümanlığı yaydığı günden bugünden, her an, her noktada bizim hayatımızı teşkil eden, kurallarına uymamızı sağlayan, iyi bir insan olmamızı sağlayan çok kıymetli bir öğretidir. Esnaf teşkilatı adı altında kutlanan ahiliğimiz gerçekten kardeşliği, hoşgörüyü, doğru paylaşmayı, yalan söylememeyi öğreten en kıymetli öğretilerimizden bir tanesidir. Bu öğreti, tabi ki esnaflarımızın ve esnaf sanatkarlarımızın şahsında vücut bulması çok daha kıymetlidir. Lütfen bakkallarımıza, fırınlarımıza, kasaplarımıza, pastanelerimize, kahvelerimize, pazarlarımıza sahip çıkalım. Bunlar özümüz ve kültürlerimiz. Esnaf bu milletin birlik ve beraberliğini simgeleyen en önemli teşkilattan biridir. Bence milletin ta kendisidir esnaf ” dedi.

“EN ÖNEMLİ KAVRAM KUL HAKKI”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Doç. Dr. Tahir Büyükakın yurt dışında. Kendisinden size selamlarını getiriyorum. Hakkın ve hakikatin temsilcisi atalarımızın bize en güzel emanetlerinden bir kavram. Ekonomi ve ticaret insanların toplumsal yaşamının en önemli gerekenlerinden. Ahi Evran bu müessesenin temel dinamiklerini ve kavramlarını oluşturmuş ama 1071’den beri Anadolu’da müesseseleşmiş; şimdi ticaret odalarının, sanayi odalarının şekliyle ilham olmuş. İnsanı değerli kılan, insanı yaşatmayı amaçlamış olan öğretiler bunlar. İçerisinde en önemlisi olarak kul hakkı yememek var. Ahiliğin özünde esnafımıza, tüccarımıza, sanatkarımıza, kalfamıza, çıraklara anlatılan ve öğretilen en önemli kavram kul hakkı” dedi.

“SAYGI GÖSTERİRSEK SAYGI GÖRÜRÜZ”

Bu kültürde olan esnafımız, “Ben bugün alışveriş yaptım, komşum yapmadı, ondan al” diyen bir kültür. Biz o kültürle İstanbul’u fethettik, o kültürle Viyana kapılarına ulaştık. Şimdi internetin, teknolojin yaygınlaştığı globalleşmenin, sadece çok kazanmanın, hırsın bizi bombardıman altında tuttuğu bir atmosferde ahilik kavramı çok önemli. Bu duyguları, düşünceleri, kültürü, emeğe saygıyı, ustaya saygıyı öğrenmemiz lazım, gençlerimize öğretmemiz ve aktarmamız lazım. Saygı gösterirsek, saygı görürüz” ifadelerinde bulundu.

ÇIRAKLARA VE KALFALARA ŞED KUŞATMA VE PLAKET TAKDİMİ

Protokol konuşmalarının ardından çırakların ve kalfaların şed kuşanma töreni ile devam eden etkinlikte 2019 yılı il çırağı Murat Soylu’ya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kadir Durmuş plaket takdim etti. 2019 yılı il kalfası Doğukan Şimşek'e Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak plaket verdi. 2019 yılı il ahisi Şevket Önen’e plaketini Vali Yardımcısı Nihat Kaynar verdi. Şed kuşatma töreninde Vali Yardımcısı Nihat Kaynar  ve İl Müftüsü Sinan Cihan plaket takdiminde bulundu. Protokol üyeleri şed kuşanmada eşlik ettiler.

HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ YAPILDI

Şed kuşanma ve plaket takdiminin ardından devam eden programda Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü’nün halk oyunları ekibi tarafından yapılan gösteri ise vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı.

ÖRNEK ESNAFLIK BELGESİ DAĞITILDI

Pişmaniye çekilmesi ve standların gezilmesi ile devam eden program da unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin unutturulmaması için, meslekte 41 yılını dolduran altı esnafa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Kocaeli Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, Kocaeli İl Müftüsü Sinan Cihan esnaflık belgesi verildi.  Esnaflık belgelerini Derince esnafı Kalaycı Nihat Aktaş, Derince esnafı Yorgancı İsmet Balaban, İzmit esnafı Terzi Selma Yılmaz, İzmit Pazarcısı Ahmet Furuncu, İzmit esnafı Lokantacı Yusuf Akgül, İzmit esnafı Terzi Recep Kolay aldı.

Protokol, daha sonra odaların stantlarını gezerek herkesle tek tek selamlaştı. Esnaflık belgesinin ardından pişmaniye çekimi ve halka dağıtımı gerçekleştirildi. Ahilik pilavı ve tatlısı ikramıyla program sona erdi. Nazım Özgün Erbulan/Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.