- 16 Eki 2021 - 15:39 G: 17 Eki 2021 - 15:25

Makina Mühendisleri'nde 'siyaset yapma' tartışması!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, meslekte 25, 40 ve 50’inci yılını dolduran meslektaşlarına plaket takdim etti

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri
mask

Türkiye Makine Mühendisleri odası Kocaeli Şubesi Kocaeli Şubesi, meslekte 25, 40 ve 50’inci yılını dolduran meslektaşlarına plaket takdim töreni gerçekleştirdi. Mesleğe ömrünü verenlere vefa örneği gösterildiği programa Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener, Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, MMO Sekreteri Elif Öztürk, MMO Saymanı Bedir Tekin, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, DİSK Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı Kahraman Bulut, Elektrik Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Sevil Bulutlar Şen, Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Mehmet Yıldırım, Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Halil İbrahim Saraç, Yapı Yol Sen Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Burhanoğlu, Eskişehir Şube Başkanı Atilla Tomsuk, Trabzon Şube Başkanı Fulya Bankoğlu, İzmir Şubesi Başkanı Melih Yalçın, Bursa şube başkanı Fikri Düşünceli ve odaya kayıtlı üyeler katıldı.

“BU KENTİN KAYNAKLARINI BU KENTE HARCADIK”

Programda ilk olarak konuşmayı Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekci gerçekleştirdi. Pandemi nedeni ile bir süredir bir araya gelemediklerini ifade eden Kürekçi, “Pandemi sürecinde bile online olarak faaliyetlerimize devam ettik. Uygulamalı eğitim merkezlerini hayata geçirdik. Makina Mühendisleri Odası, TMMOB’ye bağlı en çok üyeye sahip iki odadan bir tanesi. Bu kadar işsizliğe sahip bir ülkede sorunların fazlalığını biliyoruz. Bu sorunların tek başına çözülemeyeceğini biliyoruz. Bu kentin kaynaklarından elde ettiğimiz kazanımları yine bu kent için harcamayı görev bildik Sadece meslek sorunları değil, bu kentte yaşayan bir kentli bilinci ile duyarlılıklarımızı her yerde göstermeye çalıştık. Bu ülkede mesleğine önemli katkılar sunmuş çok değerli meslektaşlarımız var. Onlara çok teşekkür ediyorum. Ayrıca meslektaşlarımızı hayat boyu desteleyen ailelere de çok teşekkür ediyorum. Herkese sağlıklı bir ömür diliyorum” dedi

“ÖZLENEN TÜRKİYE İSTEĞİMİZ KARARLILIKLA SÜRECEKTİR”

Kürekci’nin ardından konuşan Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener; “902 olan oda üyesi sayımız bugün 120 bini aşmıştır. Binlerce faaliyet ve çalışan ile büyük bir örgütlülüğe ulaştık. Dergilerimiz uluslararası ölçekte tanınır hale gelmiştir. Pandemi sürecinde sahra hastaneleri kurulsun istedik. Bu dönemde önerilerimizi dile getirdik. İklimlendirme Teknik Kurulu’nu oluşturduk. Kapalı alanlarda bulaş riskinin azaltılması adına kitap yazıldı. Türkiye’deki iklimlendirme birikimi dünyadan hiç aşağıda değil. Hatta daha üstteyiz. Bu çalışmalar bizim arkadaşlarımızın çalışmaları kapsamında oldu. Odamız mesleki alanda kamusal sorumlulukta birçok faaliyete de devam ediyor. Kamuoyunda belli bir saygınlığa eriştik. Haklı mücadele ve dayanışmamızı arttırmamız gerekiyor. Özlenen Türkiye özlemimiz kararlılıkla sürecektir. Ranta karşı durmaya oda olarak devam edeceğiz. Oda olarak meslek onurunu korumakta kararlı ve zorunluyuz” dedi.

EMEKÇİLERE TEŞEKKÜR

Programda konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “Bugün çok mutluyum. Makine Mühendisleri Odası’nda dostlarla bir arada olmaktan çok keyif alıyorum. Covid dolayısıyla hayatını kaybeden meslektaşlarımı saygıyla anıyorum. Bu yapının daha da büyümesi gerektiğine inanlardanız. Mesleğe emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“MÜHENDİSLİK FAKÜLTELERİ ÇOK ÖNDE”

Programda son olarak konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak, “40 yıl hani de şarkıda var ya ‘bir yastıkta 40 yıl’ meslekte uzun bir süre. Bu kadar tecrübe çok kıymetli. 50 yılı aşanlarda var. Onlarda asırlık çınar. Pandemi sürecinde çok fazla birlikte olamadık. Önceden üniversitelere girerken tıp mı, mühendislik mi siye soruluyordu. Şu anda mühendislik fakülteleri çok önde. Makina mühendisinin ürettiği makinaları kullanarak doktorlar hastaları tedavi edebiliyor. Odanın kuruluşun üstünden 69 yıl geçmiş. Çok uzun bir süre. 2020 yılında pandeminden bütün dünyanın kitlendiği bir dönemde ekonominin artı ile kapatılması önemli bir olay.

“SİYASİ SÖYLEMLERİ BENİMSEMİYORUM”

Geçen sene de elektrik mühendislerinin bir etkinliğindeydim. Elektrikli otomobilden bahsedilmemesi beni çok üzmüştü. İtalya’da yapılan G20 zirvesine Türkiye olarak katılacağız. Demek ki en iyi 20 ülkeden biriyiz. Öncelikle bunu bir benimseyelim. Meslek odalarının siyasi söylemlerde bulunmasını benimsemiyorum. Odalar siyaset yapabilir ama meslektaşlarının sorunlarına eğilsinler. Gündelik siyaset yapıp bir yerlere gönderme yapmaları hoş olmuyor.Hep beraber sorumluluğumuzun bilinci ile gençlerimize umut aşılayalım. Meslek odalarının görevi budur. Türkiye’nin dört bir yanında pandemiye rağmen somut gelişmeler var. Bununla gurur duyalım” dedi.

“BİZ SİYASET YAPIYORUZ”

Plaket töreninde tekrar söz alarak Çakmak’a yanıt veren Makine Mühendisler Odası Başkanı Yunus Yener, “Bu ülkede bu eğitim bu hale gelmesini sebebi bellidir. Hiçbir alt yapı düşünülmeden açılan okullar var. Kendisi mühendis olmayan insanların mühendislik fakültelerinde yer alıp diploma veriyorlar. Burada siyaset yapıyoruz. Meslek alanlarımızdan yol çıkarak yapıyoruz. Eylül ayı içerisinden bu ülkede eğitim şarttır dedik bunları kendi alanımızdan yola çıkarak dedik. Çağrıda bulunduk. Her türlü desteğe hazırız dedik hiçbir tedbir alınmadan açıldı okullar. Pandemi hala yönetilmiyor. Yoğun bakımda yatanlar gençler. Bu insanlar ilkokul ortaokul çocuklarının annesi babası. Mevcut dersliklerde bu şekilde eğitim devam etmesi ölümler ile sonuçlanacak” dedi.

ÇETİN ÖNAL: Meslekte 50. Yılını dolduran Çetin Önal’a plaketini Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener taktim etti

İBRAHİM HAKKI UZMAN: Meslekte 50. Yılını dolduran İbrahim Hakkı Uzman Genel Sekreter Elif Öztürk

SITKI OKAY: Meslekte 50. Yılını dolduran Sıtkı Okay ve Nermin Okay plaketini Oda Sayman’ı Bedir Tekin taktim etti.

SERHAT GİRGİN: Meslekte 40. Yılını dolduran Serhat Girgin’e plaketini Kocaeli Şube Başkanı Murat Kürekçi verdi

TANER KAYA: Meslekte 40. Yılını dolduran Taner Kaya’ya plaketini oda denetim üyesi Fikret Çaral verdi

TANJU ÖMER AKALP: Meslekte 40. Yılını dolduran Tanju Ömer Akalp’a plaketini Büyükşehir belediyesi Başkan Vekili Yaşar Çakmak verdi

MUHAMMET ÇALIŞKAN: Meslekte 40. Yılını dolduran Muhammet Çalışkan ve eşi Aynur çalışkan İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Ünal Özmural plaket verdi.

VENEDİKOĞLULAR: Meslekte 40. Yılını dolduran Hasan Vendikoğlu ve abisi Hüseyin venedikoğlu’naplaketini Yönetim Kurulu sekreteri Mehmet Ali Elma verdi

SİYAMİ ÇİL: Meslekte 40. Yılını dolduran Siyami Çil’e plaketini İzmir Şubesi Başkanı Melih Yalçın verdi.

MEHMET SOLAKOĞLU: Meslekte 40. Yılını dolduran Mehmet Solakoğlu’na plaketini Eskişehir Şube Başkanı Atilla Komsuk verdi.

ERHAN AFACAN: Meslekte 40. Yılını dolduran Erhan Afacan’a plaketini Trabzon Şube Başkanı Fulya Bankoğlu taktim etti.

Erdal ÖZTÜRK: Meslekte 40. Yılını dolduran Erdal Öztürk’e plaketini önceki dönem başkanı Çınar Ulusoy verdi.

OĞUZ AKTEPE: Meslekte 40. Yılını dolduran Oğuz Aktepe’ye Önceki dönem başkan Nedim Kara verdi.

ALİ CANAYAKIN: Meslekte 40. Yılını dolduran Ali Canayakın’aKesk adına Levent Burhanoğlu verdi.

KAMİL YILDIZ: Meslekte 40. Yılını dolduran Kamil Yıldız’a denetleme üyesi Gültekin keskin plaket verdi.

SADİ ÖZTÜRK: Meslekte 40. Yılını dolduran Sadi Öztürk KOÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Mehmet Yıldırım taktim etti.

TALAT ENGİN: Meslekte 40. Yılını dolduran Talat Engin’e plaketiniTrabzon Şube Sekreteri Dilek Denizci verdi.

HALİL İBRAHİM SARAÇ: Meslekte 40. Yılını dolduran Halil İbrahim Saraç’aBursa şube başkanı Fikri Düşünceli verdi.

16 Eki 2021 - 15:39 - Gündem

Muhabir Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.328.112 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Ersi̇n Soykan - maşallah ödüller dağıtılmış hayırlı uğurlu olsun,kim ilan vermiş kim davet etmiş.kırk sağırlar birbirini ağırlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Ekim 10:20
06

Erol Demi̇rbek Türk - A.KAPTANLI O İHALARIN PROJELERİ ASELSAN DAN BAYRAKTARA AKTARILMA BİLİYOR MUSUN. AYRICA PROJE Yİ ANCAK MÜHENDİSLER YAPAR .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ekim 14:49
05

Erol Demi̇rbek Türk - SİYASETİ OKUMUŞ ADAMLAR YAPMAYACAKTA KİM YAPACAK . AYNI TERSLEMEYİ İMAMLARA YAPIYOR MUSUNUZ . ÜLKENİN HALİ ORTADA BU ŞARTLARDA KONUŞMAYAN DİLSİZ ŞEYTANDIR .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:01
04

Erol Demi̇rbek Türk - SİYASETİ OKUMUŞ ADAMLAR YAPMAYACAKTA KİM YAPACAK . AYNI TERSLEMEYİ İMAMLARA YAPIYOR MUSUNUZ . ÜLKENİN HALİ ORTADA BU ŞARTLARDA KONUŞMAYAN DİLSİZ ŞEYTANDIR .

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 16:01
03

A.kaptanlı - erol tenekeci onlar bütün müh lükleri heykel üzeredir demekki sende heykelden kazananlar tarafındansın neyse ihayı sihayı sidayı yapan mühlerde var

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 17 Ekim 11:33
02

Cenk Cemil - Odaların kendi mesleki ve üyelerinin sıkıntılarıyla uğraşmak yerine siyaset yapmaları kabul edilebilir bir durum değildir. Plitikanın yeri ve sahaı bellidir. Bu konuyla ilgilenmek isteyenler ya mevcut partlerden birisine üye olurlar veya bir parti kurarak siyaset yapabilirler. Böyle olmayınca yapılan hariçten gazel okumak oluyor!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 11:20
01

Erol Demi̇rbek Türk - BU ÜLKENİN EMEĞİNİN GERÇEK KARŞILIĞINI ALAMAYAN, FAB. ATELYE VE SAHALARDA TER DÖKEN, YOLSUZLUK YAPMAYI DÜŞÜNMEYEN BUNA VAKTİ BİLE OLMAYAN , İŞÇİ EMEKÇİ ARKADAŞLARI İLE İŞ BAŞINDA OMUZ OMUZA OLAN , EN ZOR EĞİTİM SÜRECİ SONUNDA BU MESLEĞİ KAZANAN MAKİNA MÜHENDİSLERİDİR . meslekdaşlarıma sevgi ve saygılarımla,

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 17 Ekim 09:00