2 yıl sonra ilk kez yüz yüze! “İlimizde yeni sanayi parsellerine ihtiyaç var”

Kocaeli Sanayi Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısında konuşan Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu göre Kocaeli yüz ölçümünün sadece yüzde 1,9’luk kısmının sanayi alanı olduğunu ifade ederek, “İlimizde yeni sanayi parsellerine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı

Serhat Güneş
Serhat Güneş Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Pandemi nedeni ile uzun süredir Online Ortamda gerçekleşen Kocaeli Sanayi Odası Mayıs Ayı Meclis Toplantısı bugün 2 yıl 2 ay aranın ardından ilk kez yüz yüze olarak yapıldı. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönettiği meclise üyeler tam kadro katıldı.Toplantıda konuşan Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, “Bugün konuşmacı yok, hasret gidereceğiz. Bugün sizlerin önerilerinizi dinleyeceğiz. Yarın TOBB yönetim kurulu toplantısı var. Başkanımız burada konuşulanları oraya aktaracak” dedi.

“ZEYTİNOĞLU EKONOMİYİ DEĞERLENDİRDİ”

Mayıs Ayı Meclis toplantısında değerlendirme yapan Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “11 Mart 2020 tarihinden bu yana Meclis Toplantımızı ilk kez yüz yüze yapıyoruz.  Tekrar bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Sözlerime her zaman olduğu gibi, ekonomik değerlendirmelerle başlamak istiyorum. Nisan ayında; İhracatımız 23 milyar 364 milyon dolar seviyesine gelerek yüzde 24.6 artış işe tarihi rekor kırmıştır. Mart ayının da yüzde 2,8’in üzerinde. Buradan tüm ihracatçılarımızı kutluyorum. Bu dönem içerisinde ham madde ihracatı yüzde 30.7,  Yatırım malı ihracatı yüzde 40.6, Tüketim malı ihracatı ise yüzde 12,7  artış göstermiştir” ifadelerini kulandı.

“DIŞ TİCARET AÇIĞI YÜKSELDİ”

En fazla ülkeleri sıralayan Zeytinoğlu, “İlk sırada 2 milyar 1 milyon dolar ile Almanya daha sonra 1 milyar 776 milyon dolar ile ABD, 1 milyar 167 milyon dolar ile İngiltere, 1 milyar 124 milyon dolar ile İtalya, 1 milyar 86 milyon dolar ile Irak geliyor. Bu dönemde Avrupa Birliği ülkelerine 9 milyar 889 milyon ihracat gerçekleşti. Toplam ithalat ise 29 milyar 466 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen aya göre 4,6’lık ufak bir gerileme var. Bu oran mart ayında 30,8 milyar dolardı. Bu gerilemeyi olumlu değerlendiriyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 79.3 bu oran geçtiğimiz yıl nisan ayında yüzde 85,9 idi. Dış ticaret açığı ise 6 milyar 102 milyon dolara yükseldi. Yine geçtiğimiz yıl nisan ayında bu oran yüzde 98,1 şeklinde gerçekleşmişti” dedi.

“DIŞ TİCARET AÇIĞINDAKİ YÜKSELİŞ ASIL NEDEN”

Sözlerine Cari açık değerlendirmesi ile devam eden Zeytinoğlu, “Mart ayında yıllık Cari Açık 24 milyar 223 milyon dolara yükseldi. Aylık açık ise 5 milyar 554 milyon dolar civarında. Bu açıkta; turizm gelirleri artmasına rağmen, ana etken dış ticaret açığındaki yükseliş oldu. Nisan ayında da tarihi rekor ihracat gerçekleştirmemize rağmen, dış ticaret açığındaki artış cari açığa yansıyacaktır. Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız verilere göre Nisan ayında Kocaeli’den gerçekleşen; İhracat 3 milyar 606 milyon dolar ile yüzde 36 oranında artış gösterdi. İthalat ise 6 milyar 386 milyon dolar ile yüzde 28,4 oranında artış gösterdi. İlk dört aylık döneme baktığımızda toplam ihracat 12 milyar 647 milyon dolar ile yüzde 19,4 artarken ithalat ise 23 milyar 86 milyon dolar ile yüzde 25.2 oranında arttı” şeklinde konuştu.

“REKABETÇİ KURDAN UZAKLAŞMAYA BAŞLADIK”

Zeytinoğlu değerlendirmesinin devamında şu ifadeleri kullandı; “Endeksin 100 olması durumunda dolar geçtiğimiz yıl Nisan ayında 14,6851 TL iken meclis toplantısını yaptığımız bugün dolar kuru 15,93 TL üzerinden işlem görüyor. Rekabetçi kurdan uzaklaşmaya başladık.  Enflasyona ezilmeyen ve öngörülebilir kur olmalı. İthalat tarafında baktığımızda da rekabetçi kur, üretebilme imkanı olan ürünlerin ülkemizde üretilmesine de yönlendiriyor. Girdi fiyatlarındaki artışların etkisini görüyoruz. ÜFE ile TÜFE arasındaki fark 51,85 puan. ÜFE’den oluşacak maliyet baskısı maalesef önümüzdeki dönem TÜFE’ye yansıyacaktır.

“SANAYİ ÜRETİMİNDE DAHA İYİ VERİLER GELEBİLECEĞİNİ BEKLİYORDUK           “

Nisan ayı kapasite kullanım oranlarına baktığımızda ise Türkiye Kapasitesinin yüzde 77.8’ini kullandı. Geçtiğimiz yıla göre 1,9 puan arttı. Kocaeli ise yüzde 71.4’ünü kullandı.  Sanayi Üretimi ise yüzde 9.6 artış gösterdi. Yıllık bazda gerçekleşen artışı olumlu değerlendiriyoruz. Aylık bazda baktığımızda ise; Kapasite kullanım oranları, ihracat rakamları gibi öncü göstergelerin iyi olduğu dönemde, sanayi üretiminde daha iyi veriler gelebileceğini bekliyorduk. Aylık bazda en yüksek gerileme sermaye mallarında gerçekleşti. Geleceğe yönelik yatırım ve büyümeyi işaret ettiğinden, izlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. İşsizlik oranı mart yüzde 11.5 olarak açıklandı. Geçen yılın aynı ayına göre 1.6 puan geriledi şubat ayına göre ise 0,4 puan yükseldi. Burada tabi, nüfusumuza oranla çalışan sayımızın daha yüksek seviyelere ulaşmasını bekliyoruz.

ÜLKELERDEKİ SANAYİ ALANI ORANLARI

Genel bütçe nisan ayında 50.17 milyar TL açık verdi. Gelirler Yüzde 75 oranında artarken giderler yüzde 93.6 oranında arttı. Vergi gelirleri 136.28 milyar TL ile yüzde 78.6 oranında arttı.  Faiz Giderleri 19,13 milyar TL  ile yüzde 3 oranında artış gösterdi. Her zaman dile getirdiğimiz gibi enflasyon ve faizlerin düşmesinin, büyük ölçüde denk bütçe tarafından desteklenebileceğine inanıyoruz.  Değerli Üyeler, Türkiye yüzölçümü ortalama 78 milyon hektar, Ülkemizdeki sanayi alanları toplam 278.229 hektar ile yüzölçümünün sadece yüzde 0,36’lık bölümü sanayi alanı. Ülkemizdeki sanayi alan oranını gelişmiş ülkeler ile kıyasladığımızda Almanya’da bu oran yüzde 4.4, İtalya’da yüzde 2.15 Fransa’da ise yüzde 1.44 oranında.

“YENİ SANAYİ PARSELLERİNE İHTİYAÇ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

İlimize bakacak olursak Kocaeli’nin yüzölçümü 339.700 hektar İlimizdeki sanayi alanları toplamı ise 6.487 hektar. Bu verilere göre ilimiz yüzölçümünün sadece yüzde 1,9’luk kısmı sanayi alanı. Sanayi alanının büyüklüğü açısından ilk 15 il sıralamasında 13. Sıradayız. Sonuç olarak; Türkiye imalat sanayine yüzde 13 katkı sağlayan ilimiz diğer illere göre çok daha ufak bir alanda üretim yapmaya çalışıyor. Bu sebeple ilimizde yeni sanayi parsellerine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

“BELİRSİZLİKLER NETLEŞMELİ”

Bilindiği üzere, menkul satış sözleşmelerinde Türk Lirası ile ödeme zorunluluğu getirildi. Bununla ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayınlandı. Düzenleme ile birlikte, Türkiye’de yerleşik kişilerin, menkul satış sözleşmelerine konu ödeme yükümlülüklerinin, Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi zorunluluğu başlatıldı. Bu değişikliğin firmalarımız açısından hammadde tedarik ayağında bürokratik zaman kayıpları, kur riskleri ve fazladan ödenecek banka komisyonlarına sebebiyet vereceğini görüyoruz. Bu tür tebliğ ve yönetmelik değişikliklerinde uygulamada yaşanabilecek belirsizliklerin netleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

MODEL FABRİKAYI AÇIKLADI

Faaliyet raporunun arından ilimizde kurulacak olan model fabrika projesine ortak olunması konusunda konuşan Başkan Zeytinoğlu, “İlimizde model fabrika kurulması konusunda Sanayi Bakanlığı’nın bir talebi olmuştu. OSB ve odaların da ortak olduğu yeni bir şirkte kurulacak. O şirkete ortak olacağız. Sayın valimizin takdiriyle hem OSB’lerimizden hem odalardan belirli miktarda katkılar isteniyor. 3 milyon TL’nin kurulacak şirkette ortaklık payı olarak sizler nezdinde de kabul edilmesi gerekiyor” dedi. KSO Üyesi Sacit Ertuğ model fabrika konusunda söz alarak “İlk kez duyuyorum. Daha önce açıklanması iyi olurdu. Yüzde kaç hisse sahibi olacağız. Ne amaçlıyor bizlere faydası ne olacak. Sizin kararlarınıza güveniyoruz ama sistem olarak daha sistemli olsaydı güzel olurdu” dedi.

MODEL FABRİKAYA 3 MİLYON TL KATKI

Zeytinoğlu model fabrika ile ilgili bilgi vererek “Hem OSB’lerin hem odaların temsil edileceği bir anonim şirket yapısı kurulacak. Amacı yalın ve dijital dönüşüm alanlarında eğitim ve danışmanlık hizmetidir. 8 ilde model fabrikalar var. Bakanlık tüm tesisatı alıyor eğitimleri de kendi veriyor. Tabiri caizde burası bir okul olacak üretim yeri değil. KOBİ’lerimize örnek olacak bir faaliyet. Oranımız diğer OSB ve odaların katkıları sonrası belli olacak. Muhtemelen yönetimde olacağız” dedi. Model fabrikaya hissedar olunması maddesi oy birliği ile kabul edildi. Toplantı sonrası üyeler dilek ve temennilerini açıkladı.

18 May 2022 - 11:20 - Gündem

Muhabir  Serhat Güneş

Son bir ayda kocaeligazetesi.com.tr sitesinde 2.317.383 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

bİNsan - Bu şehir bitti! Yeter artık ülkede başka şehir mi kalmadı? Sende değiş artık.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 15:13
01

Objektif - yeni sanayi alanlarına ihtiyaç falan yok bi düşmedin sende bu kentin yakasından, bu şehir artık sanayi liman antrepo istemiyor, bunu kafanıza sokun, git memleketin trabzonda yeni sanayi alanları iste, ulan nerde zararlı biri var bu şehirde toplanmış, defolun gidin köyünüze yaptırın ne yaprırıyorsanız

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Mayıs 12:11

GARSON ARANIYOR

Merkez Lokantası’nda devamlı ve part time çalışacak bay / bayan garsonlar aranıyor. Görüşmeler yüz yüze yapılacaktır.

ACİL PERSONEL ARANIYOR

Hereke ve Gebze bölgesindeki firmamızda çalışacak personeller aranmaktadır. Aranan kriterler; - Meslek liselerinin elektrik, elektronik bölümlerin...

0530 076 37 74

ELEMANLAR ARANIYOR

Başiskele’de bulunan  FSM Boru Profil firmamıza eleman aranıyor. - 10-12 kişiye kadar yemek yapabilecek,  - Geri kalan vakitlerde ofis temizliği yap...

0532 501 10 32 

TIR ŞOFÖRÜ ARIYOR

Şirketimizin şehir içi veya dışındaki şantiyelerinde görevlendirmek üzere; - Tercihen İzmit ve çevresinde ikamet eden, - C D E Sınıfı Sürücü Belge...

0534 593 91 75 GÖK-YOL İNŞAAT 

Eleman aranıyor

Profil boru sac npı npu köşebent satışı yaptığımız firmamızda depo ve sevkiyat elemanı aranmaktadır.  Yol ve yemek ücreti verilmektedir.  

0552 596 10 41 CEYSEL MAKİNA ÇELİK

ELEMANLAR ARANIYOR

- Askerlik ile ilişiği olmayan; - 18-40 yaş arası, emekli olmayan, *ÜRETİM PERSONELİ *FORKLİFT OPERATÖRÜ *TEMİZLİK PERSONELİ-BAY (Daha önce özell...

AYSEL İNŞAAT TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi

İKİZLER KURBANLIK Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık satım ve kesimi yapılır. Büyükbaş hayvanda hisse verilir. Satış 1 : Gündoğdu Mah. Zübeyde Hanım Ca...

0533 592 32 35 

ELEMANLAR ARANIYOR

GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Şirketimiz Kocaeli Lastik San. A.Ş üretim bölümünde çalıştırılmak üzere aşağıda nitelikleri belirtilen üretim işçisi ad...

KOLSAN

DERİNCE’DE SATILIK DAİRE

Derince Sırrı Paşa Mahallesi Öğretmenler Caddesi İrfan Sokak’ta 5 yaşında binanın 3. katındaki  çatı dubleks, Krediye uygun 3+1, brüt 175 metrekare  K...

0537 297 46 20

HURDA GAZETE SATILIR

Hurda (eski gazete) gazete satılır. Kilo fiyatı : 8 TL

0262 323 39 17

Anket Bu yaz tatilinizi nerede yapacaksınız?