Gizle

Gazi Ortaokulu’na veda

Gölcük’te bir tarih daha yok oluyor. 1 Mart 1958 yılında Üsküdar Faciasından sonra yapılan Gazi Ortaokulu ve o dönemde adı ortaokul ile lise olan Gazi...

Büyütmek için resme tıklayın

Gölcük’te bir tarih daha yok oluyor. 1 Mart 1958 yılında Üsküdar Faciasından sonra yapılan Gazi Ortaokulu ve o dönemde adı ortaokul ile lise olan Gazi 65 yıl sonra AVM yapılmak için tarihteki yerini almak üzere yıkılıyor
Bugüne kadar binlerce öğrenciyi mezun eden Gazi Ortaokulu, hüzünlü vedaya hazırlanırken, okulun yetiştirdiği binlerce mezun da bu hüzünlü vedayı buruk kalplerle izliyor. Milletvekilinden bakana, kuvvet komutanından belediye başkanına ünlü bürokratlara kadar birçok insan yetiştiren Gazi Ortaokulu, 5 okul yapımı karşılığında Gölcük Belediyesi’ne devredilmiştir. Yıkımına başlanan Gazi’nin 30 Eylül kadar tamamen düz bir alan haline getirilmesi bekleniyor.
TAMAMEN YIKILACAK
Önceki gün sessiz ve hüzünlü gözlerin takibinde yıkımı başlayan Gazi Ortaokulu 10 gün içerisinde kendi alanında yıkımı Gölcük Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirilmesi beklenirken, 30 Eylül tarihine kadar ise çevresinde bulunan işletmelerin kapanması sonrasında tamamen yıkılacaktır. Milli Eğitim Müdürlüğünden ve İl Özel İdaresinden 5 okul toplam 92 derslik yapımı karşılığında Gölcük belediyesine devredilmişti. Yaz ayının başında ise okul içerisinde bulunan eşyalar ihtiyacı olan iki okula hibe edilmiş ve okulların yönetimi tarafından alınmıştı. Bir çok öğrencinin ve velinin üzüntülü ama bir okadar da umutlu bakışları karşısında boşaltılan Gazi eski tarihini geride bırakarak yepyeni bir geleceğe ve işletmelere yeni sayfalar açıyor.
PROJEDE HERKESİN FİKRİ OLACAK
Yıkımı her nekadar başlamış olsada kat edeceği yol henüz belirlenmedi. Konuyla ilgili bilgi veren Gölcük Belediyesi Başkan Yardımcısı Kemal Kahraman aşamalar hakkında bilgi verdi; “ Şuan kesin olan oranın AVM olacağıdır. Son karar proje çalışması sonrasında kesinleşecektir. Şuan ne yapılacak? Çalışması ve toplantıları gerçekleştiriliyor. Gölcük’ün kontrolünde ulusal bazda kaliteli çalışmalar yapan mimarlık firmaları ile çalışılacaktır. Projenin hazırlanma safhasında kendi başımıza çalışma yapmayacağız projenin içerisinde Kent Konseyi, sivil topluk kuruluşları ve örgütleri, partililer, Esnaf Odası gibi bir çok kişi olacaktır ve birlikte verilen bir karar ile hayata geçecektir. Bilindiği gibi bir eğitim yuvası için uygun bir konumda değildi. Biz bir eğitim yuvası yıkmıyoruz. Aksine Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencileri güvenli ve daha iyi eğitim ala bileceği okullara nakletti. Burası Gölcük için önemli ve gelecek vaat eden bir proje için kullanılacaktır” dedi.
YIKIMI ÖNEMLİ İSİMLERİ HÜZÜNLENDİRDİ
Bilindiği gibi çok eski ve önemli bir tarihe sahip olan Gazi Ortaokulu, yıkımı çok uzun zamandır dilde gezen ama hayata geçememiş bir projeyi kapsıyordu. Böylesine önemli bir okulda okuyan ilçemizin önemli iki isimi ne dedi?
İbrahim ARTVİNLİ (Kocaeli Eski Milletvekili); “ Gazi benim için ve daha bir çok kişi için önemli bir tarihe, maziye sahip bir okuldur. Oradan her geçişimde Nurten Hanımı ve İngilizce mister’ini hatırlarım. Müdürümüz efsane Kinova lakaplı Münir Beyi hatırlarım ve Yurdanur hanım ile bir çok arkadaşımı hatırlarım. 5 yılımı o okulda geçirdim dile kolay büyük bir üzüntü, keder içerisindeyim. Yapacak bir şey yok ama bilinmelidirki o okul Gölcük’te çok isimi yetirtirdi ve bu gün önemli yerlere getirdi” dedi.
Kazım ABANOZ ( Eski İstanbul İl Emniyet Müdürü); “ 1957’e Kavaklıda okul yoktu Piri Reis’te okudum. 1 senemi geçirdim ve 1958’te Kavaklı’da eğitimimi tamamladım. Gaziye 1960’da geldim ve 1963’yılına kadar burada bir çok anıyı yaşadım. Benim hissettiğimi üzüntü çok farklı ben hem Piri Reis’i hem de Gazi’yi kaybettim. Eskiden adı Gölcük Ortaokuluydu çok güzel anılarım oldu. Bence zaten Gölcük Belediyesi böyle bir projenin karar aşamasında tüm Gölcük halkını bilgilendirmeli ve fikirlerini almalıdır. Orası arsa veya mülk olarak onlara ait olsa da anılar ve hizmet açısından hala bizlerindir ve karar mercisi kısıtlı olmamalıdır. Herkesin fikri alınmalı ne istediği dikkate alınmalıdır. Rant değil hizmet için projeler üretilmeli Gölcük’ün bunlara ihtiyacı var. Yarın yerine bir proje yapıldığında insanlar “ Bak ne için yıktılar dememeli, gerçekten anılar resimlerde hafızalarda kaldı ama ilçenin kaderini değiştirdi güzel oldu” demelidir” dedi.

14 Eylül 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?