Gizle

CHP Kadın Kolları’ndan imza kampanyası

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları, Başbaşkan Binali Yıldırım’ın nikah kıyma yetkisini il ve ilçe müftülüklerine verileceği açıklamasına tepki gösterek bas...

Haber albümü için resme tıklayın

CHP Kocaeli İl Kadın Kolları, Başbaşkan Binali Yıldırım’ın nikah kıyma yetkisini il ve ilçe müftülüklerine verileceği açıklamasına tepki gösterek basın gerçekleştirdi. Basın açıklamasının ardından CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, imza kampanyasında toplanan imzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na gönderileceğini belirtti. Kadın Kollarının kampanyasına CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’da destek verdi.

 

ice11-144.jpg

 

TÜRKİYE’NİN TEK SORUNU NİKAH KIYMA YETKİSİ Mİ ?

Konuşmalarına İstanbul’da terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerke başlayan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, “Terörü bitiremeyenler, gençleri, akademisyenleri, öğrencileri, kadınları kendine düşman görenler, 8 Mart’ta kadınları saçından sürükleyenler, gazetecileri, kadınları hapse atanlar, ama IŞİD’lileri, Ebu Hanzala’yı tahliye edenler hiç yapılacak iş kalmamış gibi bir de nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladılar. Kadını öncelemeyen bu zihniyet, kadınların ve çocukların haklarını yok sayıyor. “Sıcak aile” söylemi altında sosyal hayatı dini referanslara göre dizayn etmeyi kendisine görev ediniyor.   CHP’li kadınlar olarak sormak istiyoruz: Türkiye’nin tek sorunu muhtarlara ve müftülere nikâh kıyma yetkisinin verilmesi midir?” ifadelerinde bulundu.

 

BU TOPRAKLARDA GERİCİLİĞE YER AÇILIYOR

Konuşmalarına devam Pekyörür, “Kadınlar nikâh kıydırmak istediklerinde nikâh memuruna mı ulaşamamışlardır? Kadınların en önemli sorunu evlenme akdinin müftü ve muhtarlar aracılığıyla çözüme kavuşturulmaması mıdır? Kaldı ki müftülerin görev tanımı ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu söylem Türkiye’nin tek din esaslı yönetilmesi amacının önemli bir ifadesi, gericiliğe bu topraklarda yer açılması gayretinin bir göstergesidir.  Bunun yanında imamlara verilecek resmi nikâh kıyma yetkisi, medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişikliklerin ilk adımıdır ve bu yolla sosyal hayatın dini kurallara göre yeniden dizayn edilmesi projesi kuşkusuz ki en fazla kadınları ve kız çocuklarını etkileyecektir.” Dedi.

 

AKP’NİN EN BÜYÜK KORKUSU DİRENEN KADINLAR

Pekyörür son olarak, “Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak kadınlara yönelen her türlü ‘kapatma sistemi’nin, eve hapsetmenin, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve AKP’nin karanlığına karşı aydınlık mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Cumhuriyet’i dişiyle tırnağıyla var etmiş tüm kadınların mücadele azmiyle de direnmeye devam edeceğiz.  Biliyoruz ki bugün AKP’nin en büyük korkusu direnen ve mücadele eden kadınlardır” diye konuştu.

Ahmet HAZER

01 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

alperen - direnen kadın islama karşı direnenler allah inayet hidayet versin

Yanıtla . 0Beğen 01 Temmuz 14:19

Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?