Reklamı Kapat

İşte Türkiye'nin yeni logosu

Yeni logo ve slogan hakkında bilgiler veren Erdoğan, “Yeni logo ve ‘Gücü Keşfet’ sloganı yeni Türkiye’nin özgüveninin simgesidir” dedi.  Cumhurbaşkanı...

Yeni logo ve slogan hakkında bilgiler veren Erdoğan, “Yeni logo ve ‘Gücü Keşfet’ sloganı yeni Türkiye’nin özgüveninin simgesidir” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen “Türkiye Markası” tanıtımına katıldı.

Toplantıda konuşan Erdoğan, yeni tasarımın Türkiye’ye mal olacağını belirterek, “Esasen buna benzer süreçleri tıpkı böyle bir heyecanla yaşamıştık. 28 Ocak 2004’te bir yasa çıkardık. Türk Lirasında altı sıfır atılması sürecini başlattık. Yeni Türk Lirası adı altında yeni paraları 1 Ocak 2005 tarihinde tedavüle soktuk. Bu yeni banknot ve madeni paraların tanımını da biz yapmıştık. Yeni Türk Lirası o dönemde mevcut paralarla aynı tasarımı taşıyordu ancak altı sıfır olmaksızın basılmıştı. Ardından 1 Ocak 2009 yılında milletçe yine bir başka heyecanı yaşadık. Geçici olarak tedavüle girmiş Yeni Türk Lirası’ndan yeni ibaresini kaldırdık. Dünyanın ilgiyle izlediği çok başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Altı sıfırın atıldığı yeni paramız tüm dünyada beğeni topladı. Türk Lirası nihayet itibarına yeniden kavuştu. Bugün yaşadığımıza benzer bir heyecanı Türk Lirasının simgesini hazırlarken ve açıklarken yaşadık. Dünyadaki tüm güçlü ve saygın para birimlerinin bir logosu vardı. Ancak Türk Lirası için sadece TL kısaltması kullanılıyordu. Bir logo hazırlandı kamuoyuna tanıtıldı. Bu logo da hızla yaygınlaşarak vatandaşlar tarafından kullanılmaya başlandı. Şu anda çarşıda pazarda bu logonun kullanıldığını görüyoruz” diye konuştu.


“'MADE İN TURKEY' DAMGASI YERİNE YENİ LOGO YER ALACAK”

Erdoğan bugün de Yeni Türk Lirası gibi önemli bir başka logonun Türkiye ve dünyaya tanıtıldığını vurgulayarak, “İnşallah bugünden itibaren Türkiye’de üretilen ürünlerin artık üzerinde ‘made in Turkey’ damgası yerine bu logo olacak. Dünyanın neresinde olursa olsun bu logoyu görenler o ürünün Türkiye’den ihraç edildiğini anlayacak. Logo ile birlikte kullanılan ‘Discover the potential’ ibaresinin de dikkatle seçildiğini düşünüyorum. Potansiyel kelimesi yerine güç kelimesinin kullanılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. Yani gücü keşfet. İnşallah bugünden itibaren Türkiye ve Türkiye ürünlerinin bu logo ve gücü keşfet sloganı ile tanıtıyor olacağız” şeklinde konuştu.


“YENİ LOGO VE ‘GÜCÜ KEŞFET’ SLOGANI YENİ TÜRKİYE’NİN ÖZGÜVENİNİN SİMGESİDİR”

Yeni logo ve slogana eleştiriler gelebileceğini de söyleyen Erdoğan, “Yeni Türk Lirasını tanıttığımızda belirli kesimlerden acımasızca eleştiriler yapılmıştı. Hatta altı sıfır atıldığı zaman 'enflasyon patlar' deyip 'Taksim’e çıkar eşek gibi anırırım' diyenler olmuştu. Hala yazmaya devam ediyorlar ama Taksim Meydanı'na çıkmadılar. Bugün baktığımızda hem banknotlarımızın, hem TL logosunun kullanıldığını görüyoruz. Karamsar senaryolar gerçekleşmedi. Yeni paraların enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olmadı. Toplum yeni para birimine kısa sürede adapte oldu. Sanki yıllardır kullanıyormuş gibi yeni paraları ve logoyu kullanmaya başladı. Bugün tanıtımı yapılacak slogan ve logonun da hızla benimseneceğine inanıyorum. Bu logo ve sloganın yaygınlaşmasında uluslararası markalarımıza da önem düşüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın artık uluslararası bir marka olan Türkiye’yi bu logo ile tanıtmasını bekliyoruz. THY gibi büyük bir markanın da bu logoya sahip çıkıp dünyanın birçok yerine taşıyacağına inanıyorum. Barcelona ve Real Madrid’i taşıyabilirsin ama önemli olan bu. Bu yeni logo ve sloganı yeni Türkiye’nin özgüven simgesi olarak görüyorum. Bu tasarım ve ‘gücü keşfet’ sloganı yeni Türkiye’nin özgüveninin simgesidir” ifadelerini kulandı.

 

“MEVCUT MARKALARIMIZ ARTIK BİZE YETMİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “markalaşma” vurgusu yaparak, “Mevcut markalarımız artık bize yetmiyor. Dünya pazarında kendisine yer bulan markalarımızla gurur duyuyoruz ama bunları sayıca yetersiz görüyoruz. İstikrarlı şeklide büyürken artık enerjimizin büyük kısmını bu marka konusuna ayırmamız gerekiyor. Yeni markalar üretecek güce ziyadesiyle sahibiz. Eğer fikir derseniz Allah’a hamdolsun parlak fikirlere sahip bir neslimiz var. Girişim ruhu diyorsak dünyanın her yerine ulaşabilen dinamik girişimcilerimiz var. Teşvik konusunda eskisine oranla çok daha güçlü bir konumdayız” değerlendirmesine bulundu.


İŞADAMLARINA IPHONE ÖRNEĞİ

Konuşmasında ilginç bir örnek de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:
“Geçtiğimiz hafta BM Genel Kurulu’na gittik. Konakladığımız otelin bulunduğu 5. Cadde denilen o bulvarda dünyanın birçok ülkesinin büyük markalarını görüyorsunuz. Aynı caddede dünyaca tanınmış bir teknoloji markasının da mağazası var. Bizim toplantılardan dolayı görme fırsatımız olmadı. Arkadaşlarımız aktardılar. O teknoloji mağazası 24 saat açık. Normalde saat 22.00’de kapanıyor ama o 24 saat açık. 24 saat boyunca yeni telefonu satın almak için kuyruk oluşuyor. İnsanlar o marka telefonun yeni modelini alabilmek için saatlerce kuyrukta bekliyor. Bu marka her yıl yeni model çıkardığı halde, modeller arasında büyük farklılıklar da yok, markanın sahip olduğu güç, tanınmışlık sayesinde mağazaları önünde bu uzun kuyrukları oluşturabiliyorlar. Aslında satılan telefon değil, o telefonun markası. ‘Bak yenisini aldım’ bu. ABD ekonomisine baktığınızda ekonomiyi ayakta tutan gücün bu ve buna benzer markalar olduğunu görüyorsunuz. Japonya, Kore, Almanya, İngiltere aynı şekilde. Küresel markaları sayesinde istikrarlı büyüyorlar. Türkiye geçmişte yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen böyle küresel markalar oluşturmayı başardı. O markalarımızı da bir kez daha tebrik ediyorum. Avrupa’da güçlü markalarımız var ama bunu dünyaya da yaymamız gerekiyor. Bunlar bir elin parmakları kadar ama bu yetmez. Bizim ufukları zorlayan potansiyelimiz ile denk düşecek yeni markalar üretmemiz lazım. Bunu da yapacağımıza inanıyorum”


“KARAMSARLIĞA DÜŞMEYİN”

Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalayacağını söyleyen Erdoğan, “Asla umudunuz kaybolmasın, yılgınlığa düşmeyin, yapılan karamsar açıklamalara itibar etmeyin. 2023 hedeflerini ulaşılamaz görenlerin açıklamaları sizleri asla karamsarlığa sevk etmesin. Hatırlayın 2002 yılında milli gelirimiz 230 milyar dolarken 2013’te bunun 820 milyar dolara çıkacağı söylenseydi kim inanırdı. Ne oldu 2013 sonunda 820 milyar dolara ulaştı. 2013 yılında yüzde 4 ile dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasındayız. 2014’te de büyüme devam edecek. İşte Avrupa’da en güçlü ekonomi Almanya 0.8 büyümüş. Bizim yıl sonu hedefimiz inşallah yüzde 4. İhracat 157 milyar dolara ulaştı ve rekor kırıldı. Bu büyük başarı için de ben sizleri kutluyorum. Bunlar devletçi bir mantıkla olmadı. Bunlar özel sektörün önü açılmak suretiyle oldu. Devletçi mantık devam etse bunu başaramazdık” dedi.


“TÜRKİYE EKONOMİSİ DE DIŞ POLİTİKASI DA HİÇ OLMADIĞI KADAR GÜÇLÜ”

Cumhurbaşkanı olarak içeride ve dışarıda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türkiye ekonomisi de dış politikası da hiç olmadığı kadar güçlü, hiç olmadığı kadar sağlam ve istikrarlı şekilde ilerliyor. Uluslararası medyadan bazıları çıkıyor afaki yorumlar yapıyor. İnanın karanlık bir algı operasyonunun parçası olarak bunu yapıyorlar. Aynı şekilde bazı kredi derecelendirme kuruluşları var. Bunların kimler olduğunu işadamı arkadaşları bilirler. Batmakta olan ülkelerin notunu bakıyorsunuz 6 not birden yükseltiyor, Türkiye gibi büyüyen bir ekonomi hakkında olumsuz yorum yapıyor. İnsaf yahu. Edep denilen bir şey var. Ya ekonomi bilmiyor bunlar, ya bilimden haberi yok. Veyahut da bu alanda çıkar bile değiller siyasi bir karar veriyorlar. Bunun adı algı operasyonudur. Kendilerine verilen bir vazife var, bunu yapıyorlar ve Türkiye’yi güya dünyada küçük gösterecekler. Biz bu seviyelere ulusal ya da uluslararası bazı medya kuruluşlarının, bazı kredi derecelendirme kuruluşlarının üfürmeleriyle gelmedik. Biz bu seviyelere işçimizin, çiftçimizin, sanayicimizin gayretleriyle geldik. Bundan sonra da manşetlerle değil, afaki yorumlarla değil emekle, gayretle, alın teriyle geleceğe yürüyeceğiz.”

Türkiye’nin ekonomik açıdan büyürken dünyanın her yerindeki mazlumlara da el uzatabildiğini vurgulayan Erdoğan, “2013 yılında milli gelirimizin binde 23’ünü insani yardımlara ayırdık. Bu oranlarla dünyanın en cömert ülkesi olduk. Acil yardımlarda şu anda ABD ve İngiltere’den sonra dünyada 3. sıradayız. Artık alan el değiliz, biz veren eliz. Kriz bölgelerinden vatandaşlarını tahliye edebilen, rehinelerini başarılı operasyonlarla kurtarabilen bir Türkiye var. 1.5 milyona yakın insanı kabul eden, sınırlarını açan onlara gıda barınak temin edebilen bir Türkiye var. Bu vatandaşlarımız arasında bazı olumsuz yaklaşımlar meydana getiriyor olabilir ama şunu unutmayalım biz insanız. Biz öyle bir ecdadın torunlarıyız ki hep darda kalanın yanında olduk. Sadece bu topraklarda değil Hint yarım adasına kadar mazlumlar için donanma gönderen bir ecdadın torunlarıyız. Bu insanlar ölümden kaçıyorlar. Bombalar yağıyor bu insanlara. Biz sadece Türkiye olarak 1.5 milyon insanı kabul ederken batı 130 bin insan kabul etti. Onu da çok insan geldi diye dertlenip duruyorlar” dedi.

#

28 Eyl 2014 - 16:52 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Çayırova Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?