Gizle

Yarhisar Müze Geminin 8. yıl dönümü törenle kutlandı

8.yıl kutlamasına Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı,  Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş, Bele...

Büyütmek için resme tıklayın

8.yıl kutlamasına Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı,  Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş, Belediye Başkan yardımcıları Levent Değirmenci, Gölcük Belediye Meclis Üyeleri, Belediye birim müdürleri ve vatandaş katıldı.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Yarhisar Müze gemimizi 8 yıllık süre içerisinde yerli, yabancı bir çok misafirimiz müzemizi ziyaret etti. Katkı sağlayan her kese, özellikle de vatandaşlarımıza ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizlerin desteklerinizle, katkılarınızla bugünlere geldik dedi.

 

Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, burada bulunmayı çok arzu ediyordum sonunda bu gerçekleşti. Yarhisar Gemisinde görev yapmış olmam ve aradan geçen 32 yıllık süre sonunda görev yaptığım geminin Gölcük’te Kavaklı sahilinde Müze gemi olarak hizmet vermesinin 8. Yılında bulunmam benim için çok farklı anlam ifade ediyor. Yarhisar gemisinin Müze gemi olarak hizmet verilmesine vesile olarak Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’i kutluyorum dedi.

 

Konuşmaların ardından Gemi içerisinde hazırlanan resepsiyona katılan Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı,  Gölcük Belediye başkanı Mehmet Ellibeş 8.yıl pastasını kesmesinin ardından, Yarhisar Müze Gemisi Protokol ve davetlilerce toplu olarak gezilmesiyle program sona erdi.

 

YARHİSAR MÜZE GEMİSİ

27 Ekim 2006 tarihinde açılışı yapılarak hizmete giren Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi, 8. yılında Gölcüklüleri bir araya getirdi. 1964 yılında A.B.D. Portland-Oregon’da inşa edilen Yarhisar, aynı yılın sonunda Türkiye’ye getirilerek donanmaya katıldı. 1965 yılından hizmet dışı kaldığı 2005 yılına kadar “Keşif-Karakol” gemisi olarak görev yaptı. 2005 yılında hizmet dışı kalınca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Gölcük Belediyesinin müşterek girişimiyle, donanma kenti Gölcük’e, Kavaklı sahiline, beton zemin üzerine yerleştirildi.

 

Üç parça halinde dikey kesilen Yarhisar, deniz yoluyla, yüzer vinçle bulunduğu alana taşınarak, burada birleştirildi. Böylece Türkiye’nin karaya yerleştirilmiş ikinci su üstü savaş gemisi müzesi oldu. 1974 yılındaki Kıbrıs Barış harekâtının Ege safhasına katılmış gazi bir gemi olan Yarhisar, müze olarak sürdürdüğü görevinde de yerli-yabancı birçok misafire ev sahipliği yaptı. İçerisinde Osmanlı ve Türk donanmasına ait resim, fotoğraf ve objelerin bulunduğu ve rehber eşliğinde yaşam alanlarının gezildiği Yarhisar’ı bugüne kadar toplam 173249 kişi ziyaret etti.

27 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?