Kent Konut’ta, Adli Tıp’tan rapor bekleniyor

Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Kent konut AŞ tarafından Yuvam Akarca bölgesinde yapılacak olan Yıldız Konutları’nın inşaatı için gerçekleş...

Büyütmek için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Kent konut AŞ tarafından Yuvam Akarca bölgesinde yapılacak olan Yıldız Konutları’nın inşaatı için gerçekleştirilen ihaleyle ilgili olarak, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma ve dolandırıcılık iddiasıyla Macit Haldız, Kadir Kandemir, Halim Tekkeşin, Bayram Yıldırım, Ali Alp Arslan, Erhan Coşan, Halil Tuncay Altunsu, Fatih Yürük, Tahir Akman, Gökmen Mengüç, Hüseyin Haldız, Hayati Yılmaz,  Dursun Reyhan, Adnan Bilgiç, Yalçın Özön, Ersoy Çiftçi, Çiğdem Yılmaz, Tacettin Gür ile dönemin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken Rize’ye vali olarak atanan Ersin Yazıcı hakkında açılan davanın görülmesine Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

 

RAPOR BEKLENİYOR

Mahkeme heyetinin, son duruşmada Adli Tıp Kurumu’ndan istediği, Oraka İnşaat’ın sahibi sanık Halil Tuncay Altınsu’nun ihalenin devrine neden olan sağlık sorunuyla ilgili hastanelerde yapılan tedavilerin belgelerinin inceleme raporunun gelmemesi nedeniyle duruşmayı erteledi. Kurumdan gelen belgeler, davanın gidişatını belirleyecek.

 

DAVALI TARAF MÜTALAA İSTEDİ

Davacı tarafın katılmadığı duruşmaya sanıklar katılmazken, sanık avukatları Erol Şahin, Mustafa Aydın, Kamil Şirin, Çağdaş Aru, Nazmi Küçükosmanoğlu’nun yetkilerdirdiği Ceren Küçükosmanoğlu, İlhan Asaletoğlu ve Arzu Yalçın duruşmada hazır bulundu. Mahkemede söz alan davalı avukatı İlhan Asaletoğlu, Halil Tuncay Altınsu’nun 18 Ağustos 2010 tarihinden itibaren yalnızca 1 ihale aldığını, delillerin yeterli olduğunu ve Adli Tıp Kurumu’ndan yeniden rapor istenilmesine gerek olmadığını belirterek dosyanın Cumhuriyet Savcısı’na tebliğ edilmesini istedi.

 

ADLİ TIP’TAN İSTENDİ

Bu talebi kabul etmeyen mahkeme heyeti, sanık Halil Tuncay Altınsu’nun Ankara 100. Yıl Hastanesi ve Hacettepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan tedavisi ile ilgili belgelerin, İl Sağlık Müdürlüğü görüş yazısı ve KOÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı tarafından verilen raporla birlikte Adli Tıp’tan gelecek raporun beklenmesine karar vererek duruşmayı 26 Mayıs’a erteledi.

 

İŞTE O İHALE SÜRECİ

Kent Konut tarafından yaptırılan Yıldız Konutları’nın yapım ihalesini en düşük teklifin sahibi Haldız İnşaat 74 milyon 200 bin TL ile kazandı. Ancak ikinci en düşük teklifin sahibi Ankaralı Oraka İnşaat firmasının yetkilileri, verilen teklifin aşırı düşük olduğunu öne sürerek konuyu Kamu İhale Kurumu’na taşıdı ve itirazda bulundu.

 

İKİ DOSYA BİRLEŞTİ

Kurumun haklı bulduğu ve ihalede toplam 88 milyon 865 bin TL teklifte bulunan Oraka İnşaat firması, ihalenin yeni sahibi olmuştu. Ancak bu firmanın sahibi Halil Tuncay Altunsu ise, Kent Konut ile sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra sağlık sorunlarını gerekçe göstererek söz konusu ihalenin inşaat işini, aynı bedel ile Haldız İnşaat’a devretmişti. Yaşananların ardından kurum ve firma yöneticileri hakkında dava açılmış, Ayrıca Körfez Belediyesi’nin Haldız İnşaat firmasına usulsüz iş bitirme belgesi verdiği gerekçesi ile açılan dosya ile Kent Konut dosyası birleştirilmişti. Hilal GÜDÜCÜ

24 Mart 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?