Gizle

TÜPRAŞ ödülleri topladı

Rafinerilerinde, akaryakıt üretimi için enerjiyi en verimli kullanma hedefine yönelik çalışmalarla 2008 yılından bu yana TÜPRAŞ önemli sonuçlar alıyo...

Büyütmek için resme tıklayın

Rafinerilerinde, akaryakıt üretimi için enerjiyi en verimli kullanma hedefine yönelik çalışmalarla 2008 yılından bu yana TÜPRAŞ önemli sonuçlar alıyor, uygulanan projeler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından ödüllendiriliyor.

 

ENERJİ YOĞUNLUĞU DÜŞTÜ

Enerji tüketiminin yüksek olduğu TÜPRAŞ’ta geçen 5 yıl içinde rafinerilerin enerji yoğunluklarını düşürürken, maliyetleri azaltarak çevresel etkilerin en aza indirilmesi hedefinin çalışma kültürüne yerleştirilmesi ile önemli sonuçlar elde edildi. TÜPRAŞ’ta, 2008 yılındaki enerji yoğunluğu değeri 119,1’den kademeli olarak azalarak 2014 yılında 102,2 olarak gerçekleşti.

 

ÖDÜLLER, BAKAN YILDIZ’DAN

TÜPRAŞ İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerileri; 14-17 Ocak 2015 tarihleri arasında Bakanlık tarafından 6. Enerji Verimliliği Forumu kapsamında düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER) uyguladığı 16 proje ile en fazla ödüle layık görülen şirket oldu. İzmit Rafineri Müdürü Mesut İlter, İzmir Rafineri Müdürü Şahin Çalbıyık, Kırıkkale Rafineri Müdürü Bekir Yumuk, Batman Rafineri Müdürü Serdar Kemaloğlu, ödülleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan aldı.

 

BÜYÜK TASARRUF SAĞLANDI

Projeler ile TÜPRAŞ yaklaşık 30 milyon TL yatırım ile yılda 63 milyon TL tutarında tasarruf sağlayarak, enerji tüketiminde yüzde 4,5 oranında, sera gazı emisyonunda yılda 194 bin ton CO2 (karbon dioksit) azalma sağladı. Bu rakam yılda 32 bin daha az aracın trafiğe çıkması anlamına geliyor.

 

TÜPRAŞ İzmit Rafinerisinden SENVER yarışmasına katıldığı projeler ve çalışanları şunlar:

1. Plant-2 Ham Petrol Ünitesi Isı Değiştirici Ağı Modernizasyonu

İlksen Önbilgin

Cemil Karaoğuz

Alişan Doğan

Alkın Şener

Kıvanç Arıkan

Mete Bıyıklıoğlu

 

2. Plant-5 Ham Petrol Ünitesi Isı Değiştirici Ağı Modernizasyonu

İlksen Önbilgin

Tolga Temur

Alişan Doğan

Erhan Oğuş

Alkın Şener

Kıvanç Arıkan

Mete Bıyıklıoğlu

 

3. Plant-47 Hydrocracker Ünitesinde Kerosen Isı Geri Kazanım Sistemi

Miray Genç

Cengiz Çelik

Emre Kuzu

Erhan Oğuş

Alişan Doğan

Alkın Şener

Nazım Ulusoy

Yusuf Can Yasan

Murat Erol

Mehmet Can Demiryürek

 

4. Plant-36 Desülfürizer Ünitesi Isı Geri Kazanım Sistemi

Cengiz Çelik

Erhan Yağar

Alişan Doğan

Alkın Şener

Nazım Ulusoy

 

5. Plant-5 Vakum Ejektörlerinde Buhar Kontrolü

Tolga Temur

Mustafa Karakaya

Davut Taçyıldız

Mete Bıyıklıoğlu

18 Ocak 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?