Gizle

Türk Sağlık-Sen’den ‘Beyaz Yürüyüş’e destek

Kocaeli Tabip Odası’nın gerçekleştireceği ‘Beyaz Yürüyüş’e Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve yönetim kurulu üyeleri de destek verecek...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Tabip Odası’nın gerçekleştireceği ‘Beyaz Yürüyüş’e Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve yönetim kurulu üyeleri de destek vereceklerini belirttiler. Çeker, “Türk sağlık-Sen olarak bugün yapılacak bu yürüyüşe katılacak ve destek vereceğiz” dedi.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, dün sendika binasında gerçekleştirdiği basın açıklamasında Tabip Odası’nın gerçekleştireceği ‘Beyaz Yürüyüş’e destek vereceklerini açıkladı. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Bugün sağlık çalışanları ne yazık ki yoğun bir biçimde şiddete maruz kalmaktadır. Türk Sağlık-Sen olarak yaptığımız bir araştırmada sağlık çalışanlarının yüzde 62’sinin şiddete uğradığını ifade etmesi ve Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Mayıs – Ekim 2012 tarihleri arasında 6 aylık sürede 3 bin 84 adet şiddet olayının rapor edilmesi durumun vahametini anlatmaya yeterlidir” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET ÇIĞIRINDAN ÇIKTI”
Şube Başkanı Ömer Çeker, “Medyada her gün bir şiddet haberi ile karşılaşıyoruz. Hamile doktorlar şiddete uğruyor, hemşireler saçlarından sürüklenip tartaklanıyor. Yani sağlıkta şiddet adeta çığırından çıkmıştır. Ortada böyle bir tablo varken ne yazık ki şiddetin çözümüne yönelik ciddi somut adımlar atılmamıştır. Çözüm geciktikçe de şiddet artmaktadır. Hastanelerin kameralarla donatılması şiddetin önüne geçmemiş, medyada seyrini sağlamıştır. Çıkan genelgeler alınan tedbirlerin yeterli olmadığı da görülmüştür. Bize göre şiddeti önleme konusunda ilk yapılması gereken cezaların arttırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

“TAŞERONLAŞMA SORUN YUMAĞI DURUMUNDADIR”
Türk Sağlık-Sen olarak taşeronlaşmaya karşı olduklarını ve ortadan kaldırılması gerektiğini savunan Ömer Çeker, “Taşeronlaşma ise tüm Türkiye’nin ciddi bir sorunudur. 2002 yılında 387 bin olan taşeron firma çalışanı sayısı, 2011 yılında 1 milyon 611 bin ulaşmıştır. Bugün kamuda 585 bin 788 taşeron işçi görev yapmakta, sağlıkta ise bu rakam 120 bini bulmuştur. Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde 16 bin taşeron çalışanı fiilen görev almaktadır. Ayrıca ucuz iş gücü, izin ve tazminat hakkı tanımayan bu sistemde çalışanlara adeta köle gibi muamele edilmekte, taşeron firma çalışanlarının feryatları her kurumdan yükselmektedir” dedi.

“İŞ GÜVENCESİNİ DE TEHDİT EDİYOR”
Çeker, “Taşeronlaşma aynı zamanda kamu çalışanlarının iş güvencesini de tehdit eden bir hale gelmiştir. Ameliyathaneden kan alma birimine kadar bugün ne yazık ki birçok birim taşeron şirketlere devredilmiştir. Taşeronlaşmaya dur denilmezse korkarız ki yarın kamu kurumlarından bir tane bile kamu çalışanı bırakılmayacaktır. Bu nedenle de tüm kamu çalışanları taşeronlaşmaya karşı durmalı, halen taşeron firmaların elinde zulüm gören çalışanlarda bu sistemden kurtulmak, insanca bir çalışma hayatı için mücadeleye destek vermelidirler” dedi.

“DESTEK VERECEĞİZ”
Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Bu iki büyük sorunun dile getirileceği ve taleplerin ifade edileceği ve bugün yapılacak olan beyaz yürüyüşe biz de destek vereceğiz. Çözüm önerilerimiz dile getireceğiz. Sorunlara çözüm isteyen tüm sağlık çalışanlarını da bu yürüyüşe bekliyoruz” şeklinde konuştu.

13 Mart 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?