Gizle

Ehliyetlerle ilgili önemli değişiklikler geliyor

Birçok yeniliği kapsayacak olan Karayolları Trafik Yönetmeliği, imzalanmak üzere başbakanlığa gönderildi. Bu yönetmelikle birlikte yapılacak olan de...

Büyütmek için resme tıklayın

Birçok yeniliği kapsayacak olan Karayolları Trafik Yönetmeliği, imzalanmak üzere başbakanlığa gönderildi.

Bu yönetmelikle birlikte yapılacak olan değişiklikler şu şekilde:

1- Sürücü belgesi sınıfları yeniden tanımlanacak. 17 çeşit ehliyet türü geliyor.

Bunlar arasında, ATV, bisiklet, otomatik araç, römorklu araçlar, yolcu sayısına göre otobüsler var.

2- Ehliyet alma yaş sınırları değişiyor.

3- Tecrübe şartı getiriliyor.

Belli bir süre araç kullandıktan sonra, bir üst sınıfın ehliyeti alınabilecek. Örnek: Direkt olarak D sınıfı ehliyet alınamayacak. Önce E sınıfı alınıp, belli bir km yol yaptıktan sonra bir üst sınıf ehliyetine başvuru yapılabilecek.

4- Stajyer sürücülük başlatılıyor.

1 yıl süreyle 60 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetleri geri alınacak. Ehliyeti alınan stajyer sürücüler yeniden sürücü kurslarına müracaat ederek ehliyet alabileceklerdir.

Burada amaçlanan; yeni ehliyet alan sürücülere “trafik kurallarına uyma” alışkanlıklarını kazandırmaktır.

5- Sürücü belgeleri 5 ve 10 yıl da bir değiştirilecek.

“Sürücü olur” Sağlık raporu alma şartıyla sürücü belgeleri belirtilen sürelerde değiştirilecek.

Başbakanlık yönetmeliği onayladıktan ve Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecektir. Bu Yönetmelik, MTSK yönetmeliğini, standartlar yönergesini ve sınav yönergesini de değiştirecektir.

 

SERTİFİKALARINIZI EHLİYETE DÖNÜŞTÜRÜNÜZ, SON GÜN 29 MAYIS 2015

Federasyon Başkanı Coşkun yaptığı açıklamada; “Daha önce ehliyet almaya hak kazanmış ancak sertifikasını ehliyete dönüştürmeyenler için 2 yıllık ek süre tanınmıştı. 2 yıllık süreler 29 Mayıs’ta sona eriyor. Buna göre 29 Mayıs 2015 gününe kadar 2 yıllık süreleri dolan ve sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyenlerin sertifikaları yanacak. Bu kişiler tekrar sürücü kurslarına müracaat ederek kayıt yaptıracaklardır. Gebze bölgemizde, Sürücü kurslarında ehliyet almaya hak kazanmış ancak dosyalarını uzun süredir almayan yaklaşık 750 kursiyer bulunmaktadır. Mağduriyetlerin giderilmesi için dosyaların bir an önce kurumlarımızdan alınıp ehliyete dönüştürmeleri gerekmektedir” dedi.

14 Nisan 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?