“Podolojide KOÜ ilk ve tektir”

    Hocam, öncelikle yüksekokulu tanıyalım…   Meslek Yüksekokulumuz, 2000 yılında kuruldu ve 2001 Ekim ayında Kartepe’deki Derbent Yerleşkesi’nde...

Haber albümü için resme tıklayın

 

 

tastan.jpg

Hocam, öncelikle yüksekokulu tanıyalım…

 

Meslek Yüksekokulumuz, 2000 yılında kuruldu ve 2001 Ekim ayında Kartepe’deki Derbent Yerleşkesi’nde eğitime başladı. 2010 yılına kadar, yaklaşık 9 yıl orada eğitim verdik. 2010-2011 eğitim-öğretim yılında, 20 Eylül 2010’da modern hizmet binamıza kavuştuk.

Okulumuzda Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Programları, Tıbbi Laboratuvar Teknikerleri Programı, Anestezi Programı, İlk ve Acil Yardım Programı ve Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Programı’nda eğitim veriyoruz. Buna bir de Türkiye’de bir ilk olarak Podoloji Programı ekledik. Bu sene mezun ettiğimiz nitelikli sağlık elemanı sayımız 275.

 

 

Podoloji programı açmak kimin fikriydi? Neden ihtiyaç duyuldu?

 

Podoloji programını ilk olarak dillendiren isim 1997 yılında rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’dur. Ancak araya giren deprem ve diğer kesintilerle 2010 yılına kadar hiç söz edilmedi. O yıl Rektörümüz direktif verdi. Ben Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, Prof. Dr. Şükrü Hatun, Prof. Dr. Berrin Çetinarslan Arslan, Prof. Dr. İlhan Tarkun ve Prof. Dr. Zeynep Cantürk Podoloji Programı Kurulu’nu oluşturduk.

16 Kasım 2011’de Türkiye’de ilk defa 1 günlük Podologluk Çalıştayı’nı gerçekleştirdik. Orada yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda önemli uzman bir aradaydı. Sonra Meslek Yüksekokulumuzda programın açılması kararlaştırıldı. 2 günlük çalıştay yapıp, öğretim programını geliştirdik. Yurtdışındaki programları inceledik. 26 Temmuz 2012’de programın açılmasına onay verildi ve 20 Eylül 2012’de öğrenci almaya başladık. O tarihte program resmen açılmış oldu. Biz, çalışmalara başladık ve kısa zamanda çok yok aldık. Yani Google’ye Türkçe Podoloji Programı’nı biz öğrettik.

 

 

Podoloji Türkiye’de bir tek KOÜ’de. Bölüm ile ilgili bilgi verir misiniz?

 

Podoloji, Grekçe ‘pod veya podo’ ayak ve ‘logos veya logy’ bilim, bilgi sözcüklerinin birleşiminden meydana gelen tıbbi bir terimdir. Ayakların şekil ve sağlığı ile ilgilenmek, çeşitli yardımcı sağlık malzemeleri ile ayak sağlığı sorunlarına çözüm bulmak, yara bakımını yapmak, iyileştirme ve önleme çalışmaları yapmak gibi ayak sağlığı ile ilgili hizmetleri ifade eden bir terimdir. Türkçe Podoloji’yi, ‘Ayak Sağlığı Bilimi’ ya da ‘Ayak Sağlığı Teknikerliği’ olarak ifade edebiliriz.

 

 

Podolog kime denir?

 

Bu meslek grubu, 26 Nisan 2011 tarihine kadar henüz tanımlanmamıştı. O tarihte Resmi Gazete’de yayımlanan ve tanımı olmayan sağlık mesleklerini düzenleyen 6225 sayılı kanuna göre Podolog, ‘Meslek Yüksekokullarının Podoloji Programı’ndan mezun, bireylerin ayak sağlığının korunması ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi yönlendirmesine bağlı olarak, hastaların ayak tedavisini yapan sağlık teknikeridir’ şeklinde tanımlanmıştır. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının podoloji programında öğrenim görmüş kişiler, podolog unvanını kullanabilir.

 

 

Podologlar sağlık teknikeridir dediniz. Podologlar uzman mıdır?

 

Hayır değildir. Türkiye’de 6 yıllık Tıp Fakültesi’ni bitiren kişiler pratisyen hekim (doktor) olmaktadır. Daha sonra TUS sınavını kazanarak, seçtiği uzmanlık eğitimini başarıyla tamamlayıp, özel uzmanlık yetki ve sorumluluğunu ifade eden mesleki unvanı kullanmaya hak kazanırlar. Yani bir kişiye uzman dememiz için herhangi bir lisans programını bitirmiş ve üzerine en az 2 yıl yükseköğrenim görmüş biri olmalıdır.

Podologlar ise 4 yıllık Sağlık Meslek Lisesi eğitimi üzerine 2 yıllık önlisans öğrenimi sorumluluğunu tamamlayarak meslek sahibi olabilirler. Podologlar, nitelikli sağlık insan gücünü oluşturan teknik personel olarak kabul edilirler ve buna göre istihdam edilirler.

 

 

Podologlar nerelerde çalışabilir?

 

Podologlar, diğer yardımcı sağlık personelinin çalıştığı gibi, hem kamu sağlık kurumlarında hem de özel hastaneler, sağlık merkezleri ve polikliniklerde ilgili uzman hekim ile birlikte çalışabilirler. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’nın vereceği izin çerçevesinde özel olarak da çalışabilirler. Meslek tanımı yapılan ve bu mesleğin güvencesi olan 6225 sayılı yasanın Podologlara ‘Sağlık Teknikeri’ unvan ve yetkisi vermesi, çalışılacak işyeri ve kurum çeşitliliği anlamına gelmektedir.

Unutmayın, insanoğlu var olduğu sürece, sağlık sorunları da hekimler de var olacak demektir. Ülkemizde sağlıkta tıbbi laboratuvar teknikerliği, tıbbi sekreterlik gibi çalışanlara ne kadar ihtiyaç varsa, podologlara da o kadar ihtiyaç var. Ama insanlar bunları bilmediği için istihdam kaygısı yaşadıklarından tercih etmiyorlar.

 

 

Kimler podolog programını seçebilir?

 

Podologluk yapmak isteyen sağlık meslek lisesi mezunu kişilerin el becerilerinin, insanlarla yüz yüze iletişim becerilerinin olması ve hastalarla empati kurabilme becerilerinin bulunması gerekir. Bunun dışında sağlık meslek lisesinde Acil Tıp Teknisyenliği, İlkyardım ve Acil Bakım Teknisyenliği, Anestezi/Anestezi Teknisyenliği, Ebelik, Hemşirelik, Ebe-Hemşirelik, Hemşirelik, Sağlık ve Sağlık Memurluğu alanlarından mezun kişiler, Podoloji programını sınavsız tercih edebilirler.

 

 

KSHMYO’nun podoloji programı taban puanı kaçtır?

 

Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Podoloji Programı’na 2013-2014 eğitim öğretim yılında ilk defa MYP ile öğrenci yerleştirilmesi yapıldı. Öğrencimizin puanı 320.82645’dir. Okulumuzda 20 kontenjan var ve bir süre daha kontenjan artırmayı düşünmüyoruz. İlk yılımızda 15 öğrenci kayıt yaptırdı. Sonradan bir kısmı vazgeçti ve 9 öğrenci kaldı. 5 öğrencimizi, Türkiye’nin ilk podologlarını da bu yıl mezun ettik.

 

 

Programla ilgili bundan sonraki hedefleriniz neler?

 

Program giderek oturdu. Asıl hedefimiz, bunu topluma tanıtmak. Daha nitelikli uygulamalar için deneyime ihtiyaç var. İlk ve tek olmanın avantajları gibi dezavantajları da var. Önümüzdeki yıllarda Podoloji Çalıştayı yapmayı düşünüyoruz.

 

ders.jpg

Tüm tercih zamanı. Öğrencilere nasıl önerilerde bulunmak istersiniz?

 

Okul olarak iyi bir akademik eğitim veriyoruz. Belli aralıklarla mezunlarımız hakkında memnuniyet araştırması yapıyoruz. Yapılan araştırmalarda hasta ve yönetici memnuniyeti göz önüne alındığında geribildirimlerin çok iyi olduğunu görebiliyoruz. Yüzde 85 memnuniyet var. Daha kesin bir şey söylemek gerekirse, 2007 ve 2008 yıllarında Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu Merkezi Unvan Değişikliği Sınavları’nda, okulumuz öğrencileri 2 yıl üst üste birinci oldular. Bu, iyi eğitimin göstergesidir. Tam tercih zamanları. Dikkatli, empati kurabilen, insanlarla iletişimde başarılı ve puanı yeten öğrenciler, Podoloji programımızı da tercih edebilirler.

 

KÜRESEL ENFEKSİYON HASTALIKLARI DERSİ SADECE KSHMYO’DA

Küresel Enfeksiyon Hastalıkları dersi, Türkiye’de ilk ve yalnızca Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda. Dersi Kocaeli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Rüştü Taştan, uzun yıllar süren bilgi birikimi ve araştırmaları sonucunda bulduğunu ve bilgilerini öğrencilere aktarmak isteği üzerine ders haline getirdiklerini söylüyor.

 

 

Küresel enfeksiyon hastalıkları dersi nasıl ve neden yapılıyor?

 

Bir takım bilimsel gözlemler ve bilgi birikimlerim sonucunda ders açma gereği duydum. Bu, şu demektir, Türkiye’de bu dersi tek ben açtım. Kendi kendime küreselleşme tamam da, enfeksiyonlar da küreselleşiyor mu diye sordum. 5-6 yıllık bir araştırmadan sonra, bilgilerimi öğrencilerimle paylaşmak istedim. 2010 yılından beri dersi ben vermekteyim.

 

 

Öğrencileriniz kendilerini özel hissediyorlar mı?

 

Küresel Enfeksiyon Hastalıkları Dersi, sadece bir dönem veriliyor. Öğrencilerimiz çok memnun, bu dersle ilgili çok güzel geri bildirimler alıyorum. Öğrencilerimiz 2 dönem de bu dersi görmek istiyor. Ancak kredili sistem nedeniyle kısa vadede böyle bir şey düşünülmüyor. Bunun olması için köklü bir değişiklik gerekiyor.

 

 

Küresel enfeksiyon hastalıkları dersinde öğrenciler ne öğreniyor?

 

Küresel Enfeksiyon Hastalıkları Dersi’nde öğrencilerimiz küreselleşme ve küreselleşme süreci ile ilgili tanımları, küreselleşmenin halk sağlığı üzerine etkilerini, küreselleşmenin sosyoekonomik dinamikleri ve enfeksiyonlar üzerine etkilerini, ekoloji ve iklim değişikliği üzerine etkilerini ve bunların yeni çıkan enfeksiyonlar üzerindeki etkilerini, insan ve hayvan hareketleri ile küresel ticaretin, enfeksiyonlar üzerine etkilerini öğretiyoruz.

Bunların yanı sıra eski ve yeni enfeksiyonlar, enfeksiyonlarla mücadeleye eğitsel ve örgütsel yaklaşımlar, korunma yöntemleri ve kitle iletişim araçlarının etkisi ile Türkiye’de görülen yeni çıkan enfeksiyonlar hastalıklarının sosyal ve ekonomik etkileri de öğrencilerimize öğretiliyor.

 

 

Öğrencilerinizden ne bekliyorsunuz?

 

Küreselleşme ve sağlık ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmalarını, iklim değişikliği ve ekolojik değişikliğin sağlık üzerindeki etkilerini öğrenmelerini, yeni enfeksiyonların etiyolojisini öğrenmelerini, yeni zoonotik enfeksiyonların sosyoekonomik etkilerini ile insan ve hayvan hareketleri ile hızlı kentleşmenin toplum sağlığı üzerine etkilerini öğrenmelerini istiyoruz. Bunların yanı sıra en önemli amacımız, küreselleşmenin insan-hayvan-çevre etkileşimi üzerindeki etkileri hakkında farkındalık bilincine katkı sağlamak.

 

 

Siz ders hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Yaptığım çalışmalar beni ders açmaya götürdü. Öğrencilerimiz dersten çok memnun ben de gelen geri bildirimlerden.

07 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

candan - ben bu bölumden mezun oldum ama iş falan yok sakın ercih etmeyin özellerde iş başvurusuna gidildiğinde kapılar yuzunuze kapatılıyo başka bölum okusaydın dıyolar devlette zaten ataması yok

Yanıtla . 0Beğen 07 Temmuz 14:24

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 323 39 17
Reklam bilgi

Anket Sizce Kocaeli'nin en büyük sorunu nedir?