Reklamı Kapat

Vali Topaca: Gönlüm rahat gidiyorum

Son Valiler Kararnamesi ile Hatay’a atanan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, görev yaptığı 4,5 yıllık dönemi Devr-i Alem’e değerlendirdi. Devr-i Alem prog...

Son Valiler Kararnamesi ile Hatay’a atanan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, görev yaptığı 4,5 yıllık dönemi Devr-i Alem’e değerlendirdi. Devr-i Alem program yapımcısı İsmail Kahraman’ın sorularını yanıtlayan Topaca, önemli açıklamalarda bulundu. Gönül rahatlığıyla Kocaeli’den ayrıldığını belirten Topaca, yerel hizmetlerden eğitime, çevreden sağlığa önemli açıklamalar yaptı. Çalışmaları tek tek anlatan Vali Topaca, Kocaeli için gece gündüz çalıştıklarını, görevini yapmanın gönül rahatlığı ile kentten ayrıldığını söyledi.

 

Öncelikle 4,5 yıllık valilik döneminizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gönül rahatlığıyla Hatay’a gidiyorum. 4,5 yıl o kadar hızlı ve yoğun geçti ki, ben de anlamadım. 4,5 yılda Kocaeli için, hemşehrilerimiz için her zaman en iyisini ve güzelini yapmaya çalıştık. Kamu hizmetlerinin her alanında devletimizin sunması gereken hizmetleri en iyi şekilde, adilce ve iyi niyetle sunduk. Her işimiz halkımızın refahını artırmak için adil bir şekilde yapıldı. Hiçbir karşılık beklemeden vatandaşımızın lehine bu işleri yapmaya çalıştık.

 

Haftanın bir günü de olsa Valilik makamını Gebze’ye getirdiniz. Gebze’nin manevi Valisi diyebiliriz size. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gebze gerçekten Kocaeli’nin ve Türkiye’nin önemli bir merkezi. Mutlaka üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir ilçe. Burada kaymakamlık, emniyet ve diğer kamu kurumları olmakla birlikte Vali olarak daha geniş bir çerçeveden bakılması gerekir. Bu çerçevede ilçede bir valilik makamı hazırladık. Haftanın bazı günlerinde çalıştık. Aralıksız her çarşamba buradayız. Gebze ve bölgenin işlerini takip etme fırsatı bulduk. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. Bu durum Gebze halkına moral oldu. Ben çok faydasını gördüm. Yeni Valimizde bu durumu devam ettirecektir. Gebze halkı çok iyi niyetli ve Anadolu insanın saflığını yansıtıyor. Gebzelilere Allah’a ısmarladık diyorum. Burada Vali olarak borcunu ödemiş yönetici rahatlığıyla gidip, Hatay’da görevime başlayacağım.

 

Yaklaşık 4,5 yıldır görev yaptığınız Kocaeli’yi kısaca anlatır mısınız?

Kocaeli, Türkiye’nin en güzel köşelerinden birisi. Özellikle sanayide iç içe ve doğal ortam var. Hemen otoyoldan çıktığınız anda 2 km sonra insan eli değmemiş doğal bir yapıya, ağaçlara, ormana ulaşmak çok önemlidir. Kocaeli’de hepsini aynı anda görmek mümkün. Tarihin ilk çağlarından beri insan ve yaşam var. Onların eserleri, izleri, kalıntıları var. Bu tabi her şehre nasip olan bir şey değil. Kocaeli tarihi, kültürü, doğal güzellikleri, sanayi ticareti ve teknolojiyi hepsini bünyesinde barındıran bir şehir aslında. Bu özelliği Türkiye’de çok bilinmiyor. Sadece sanayi ve fabrika bacalarıyla daha çok ön plana çıkmış, ancak bu doğal güzellikler tarihi dokusunu en temel olarak Türkiye’nin gündemine getirmemiz lazım.

 

EĞİTİMDE ÖNEMLİ HİZMETLER YAPILDI

Kocaeli’nin önemli sıkıntısı eğitim. Eğitim noktasında, imzası olan bir vali olarak tanıdık sizi. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kocaeli, yapılan çalışmalar sonucunda fiziki alt yapı sorunlarını halletmiş bir kent haline geldi. 2010 yılında göreve başladığım dönem itibariyle Kocaeli’deki derslik başına düşen öğrenci sayısı 35-36 seviyesindeydi. Gebze bölgesinde Darıca ve Çayırova’da ise derslik başına düşen öğrenci sayısı 46-47 civarındaydı. Şu an itibariyle, 2014 yılı itibariyle derslik başına düşen öğrenci sayımız 25-26 civarında. Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da derslik başına düşen öğrenci sayısı ise 30’dur. Çayırova’da 11 okul inşaatımız devam ediyor. Gebze’de 5-6 okulumuz,  aynı şekilde Dilovası ilçemizde devam eden inşaatlarımız var. Bunların önemli bir kısmı inşallah eylül ayında hizmete açılacak.

 

4,5 yılda derslik açığı nereden nereye geldi?

Şu anda Kocaeli’de derslik başına düşen öğrenci sayısı 25-26. Gebze bölgesinde ise 30’a düştü. Bin tane derslik bu dönem sonuna kadar hizmete girecek. Bunlardan bir kısmı ekim, bir kısmı kasım, bir kısmı da aralık sonunda eğitime açılacak. Bin dersliğin 250-300 civarı da şubat ayında hizmete girecek. Bunları da hesaba kattığımız zaman Kocaeli’de derslik başına düşen öğrenci sayısı tam 25 olacak. Bu çok önemli bir sonuçtur. Herkesin iyi bir ortamda eğitim görmesi, atölyeleriyle, uygulama sınıflarıyla, koridorlarıyla, konferans salonlarıyla eğitim görmesi çok önemli. Şu anda yeni yaptığımız her okulda konferans salonumuz var. Bunlar ülkemizin başarısı için.

 

“HİZMET EKİP İŞİDİR”

Bu hizmetler ekip işidir. Sadece eğitimde değil, bildiğiniz gibi 2008’de kurulan yeni ilçeler var. Bunlarda hastane yoktu. Spor salonu yoktu. Örneğin Çayırova’da, Kartepe’de, Dilovası’nda, Başiskele’de hiçbir sağlık kuruluşu yoktu. Buralarda artık 24 saat hizmet veren sağlık kuruluşları var. Fatih Devlet Hastanesi’ni yeniden yapıyoruz. Her ilçemizde spor tesisi var, yapılanlar ve yapılacak olanlar da var. Yollar yapıldı. Yıllarca bitmemiş hizmetleri tamamladık. Yapılan işler saymakla bitmez. Bunların hepsini halkımız için yaptık.

 

Yapmak isteyip de yapamadığınız hizmetler var mı?

Yapacağız deyip parasızlık veya başka bir sebeple yapamadığımız hiçbir iş yok. Ama başlayıp da bitiremediğimiz işlerimiz var. Onlarda bir şekilde sonuçlandırılacaktır. Devlette süreklilik esastır. Mesela Gebze’ye yeni bir hükümet konağı yapmak istedik, planladık, ancak hayata geçiremedik. Orada bazı zorluklar var. Adliye taşındıktan sonra mevcut binanın elden geçirilerek Gebze’ye daha yakışır bir hükümet konağı düşündük. Bunun tabi kabulünü sağlamak önemli. Buna benzer birçok yatırımın adımlarını zihni planda yaptık, arkadaşlarımız yerine getirecek.

 

KOCAELİ’DE EĞİTİMİN DURUMU

Başarılı öğrenciler neden İstanbul’u tercih ediyor?

Bunun sebebi kentte marka okulumuzun olmaması ve bu çocuklarımızın kendi seviyelerinde almış oldukları eğitimi devam ettirecek şekilde Anadolu lisesi okul sayısının az olmasıdır. Bu anlamda da son dönemde yapılan 3 tane fen lisemiz vardı. Yeni 3 tane daha fen lisesi açılıyor. Sosyal bilimler lisesi 1 taneydi, ikincisi Gebze bölgemizde açıldı. Diğer başarılı okullarımızı, Anadolu liselerinin başarılarını ve puanlarını yükseltmek suretiyle Kocaeli’de yetişen üstün zekâlı, başarılı çocuklarımızı buradaki ilimizde tutmak istiyoruz. Bu şekilde üniversite sınavlarında o başarısızlığımızı ortadan kaldıracak çalışmalar yaptık.

 

“MESLEK LİSELERİ BAŞARIYI ETKİLİYOR”

Tabi ki, burası sanayi şehri. Liselerimizin içerisinde teknik ve endüstri meslek liseleri Türkiye ortalamasının çok üstünde. Şu an itibariyle yüzde 55 seviyesinde. Türkiye ortalaması yüzde 45’tir. Çocuklarımızın daha çok meslek liselerini tercih etmiş olmaları üniversite sınavlarındaki başarıyı da dolaylı bir şekilde biraz aşağıya çekmektedir. Meslek liselerinin Türkiye genelindeki puan ortalamaları diğer Anadolu, fen liselerine göre düşük olduğu için meslek seçimine giren çocuklarımız daha meslek lisesine devam ederken staj döneminde işini ayarlıyor, yerleşiyor ve çalışmaya başlıyor. Üniversite sınavlarını, Türkiye’nin diğer illerindeki eğilimin tersine ikinci plana atabiliyor. Önce işe ve çalışmaya başlıyor. Maaş almaya başlıyor. Daha sonraki dönemlerde ise üniversite sınavlarına girmek suretiyle yüksek öğrenimini tamamlamaya çalışma şeklinde bir eğilim var. Bu tabi liseden mezun olmuş, doğrudan doğruya sınava giren öğrenci sayısı, diğer illere göre oran olarak düşük kalıyor.

 

KOCAELİ’NİN ÜNİVERSİTE BAŞARISI

Görevde 4,5 yılı geride bıraktınız. Üniversite sınavlarında siz göreve başladığınızda Kocaeli kaçıncı sıradaydı, şimdi kaçıncı sırada?

Üniversite sınav sonuçları konusunda il sıralaması açıklanmıyor. Ancak şunu söyleyebiliriz. Türkiye genelinde derece yapan ilk 100’e, hatta ilk 1000’e giren çok sayıda öğrencimiz var. Bu sayı hızla artıyor. Fen ve Anadolu lisesi sayısının artması marka okul dediğimiz gerek devletin okulları, gerek kamunun okulları, gerek özel sektör okullarının sayısının artmasıyla olacak ve biz bunu ölçüyoruz. Ama Türkiye genelinde bir mukayese imkânımız, 3 yıldır yok. Fakat ben şunu görüyorum. Bir hedef koyarsınız, o hedefe ulaşmak için belli şartları oluşturursunuz. O hedefe de adım adım gidersiniz. Biz burada onu yapıyoruz. Eğitimin fiziki alt yapısını çözdük. Kocaeli’de derslik ve okullarımızın fiziki kalitesi anlamında bir sıkıntımız yok. Fen liselerinin sayısı bu yıl 6’ya çıkıyor. Sosyal bilimler lisesi 2 olacak. Genel liseler aşağı yukarı hepsi Anadolu liselerine çevrildi. Meslek liselerindeki başarı artıyor. Bunların hepsi Kocaeli’deki üniversite sınavlarına girişteki başarıyı artıracak faktörlerdir. Temel faktörler TEOG sınavındaki başarı da üniversite sınavdaki başarıyı etkileyecek en önemli faktördür.

 

“SBS’DE İLK 10’UN İÇİNDEYİZ”

Ben 2010 yılında geldiğimde SBS’de, 2008 ve 2009 yıllarında Kocaeli 50’lerde gidiyordu. TEOG sınavının da il sıralamaları açıklanıyor. 2012-2013’de 18. sıralama ile ciddi bir ilerleme ilerledik. Bu sene TEOG sınavındaki aldığımız sonuç. İlk 10’da olduğumuz yönünde çok sevindirici bir haber aldık. Ama bu resmi bir sonuç değil. Bize söylenen başarının ciddi oranda arttığı, tabi şimdi yapmamız gereken başarılı çocuklarımızı Kocaeli’ndeki okullarda, liselerde tutmanın yollarını aramak. Bu çocukların İstanbul ve değişik illeri tercih etmesini önlemek. Bu şekilde üniversite sınavlarındaki başarımızı da artıracağız. Eğitimde işte böyle bir noktadayız. Şu an devam eden 51 tane inşaatımız var. Önemli bir kısmının eylül ayına açılmasını planlıyoruz. Belki birkaç tane okulumuzla ilgili öngörülmeyen bazı şartlar olabilir, engeller çıkabilir bunları da eğitim öğretime açacağız. Bir taraftan da önümüzdeki yılı planlama açısından yeni yatırımlar yapılacak. Eğitim sorununu Kocaeli’nin gündeminden çıkarma noktasında çok önemli mesafe kaydettik. Bu konudaki çalışmalarımız hiçbir şekilde, herhangi bir rehavete kapılmadan devam edecektir.

 

KOCAELİ’DE EĞİTİME YÜZDE 100 DESTEK

Hayırseverlerin yaptığı derslik sayısı ne kadar?

Kocaeli olarak, genel bir rakam söyleyebilirim. Şu an itibariyle Kocaeli’de son 4 yılda yaptığımız okulların yaklaşık olarak 3’te 1’inden fazlasını hayırseverler sayesinde yapıyoruz.  4 yıllık dönemde yaklaşık 40 okulumuzu hayırseverler yaptı. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde. 2002 yılında Kocaeli’de 6 bin 500 derslik vardı. Şu an ise Kocaeli’nde 13 bin civarında derslik var. Sayı her gün değişebiliyor. Hayırseverlerimizin 4 yılda bin 700 derslik katkısı oldu. Çok ciddi bir destek alıyoruz. Bu konuda Kocaeli şanslı.

 

Öğretmen atamasında sıkıntı var mı? Ne kadar öğretmen açık kadrosu bulunuyor?

Öğretmen sıkıntısını aştık. Ücretli öğretmenlerimiz vardı. Özellikle Dilovası’nda. Şu anda ücretli öğretmen sayısı da hızla artıyor. Norm kadroda bir miktar boşluk var. Buna göre 2 bin 500 civarında açığımız görülüyor. Bizim o kadar ihtiyacımız yok. Son atamalarla birlikte, aslında hiçbir okulumuzda öğretmen açığımız yok. Branşta veya kısmen ücretli olan öğretmenleri de öğretmenlik formasyonu olanlardan alıyoruz. Ücretli dediklerimiz sokakta bulduğumuz üniversite mezunu kişiler değil.

 

Tabi şu anda kesin bir rakam söylemem mümkün değil. Atamalar da sürüyor. Onlara göre binin altında ücretli öğretmen diyebilirim. Ücretli çalışan arkadaşlarımıza özellikle söylüyorum, öğretmenlik formasyonu almış arkadaşlardan seçiyoruz.

 

ÇEVRE KİRLİLİĞİ’NE KARŞI MÜCADELE

Dilovası’ndaki çevre kirliliği ne durumda?

Dilovası en çok gündeme getirilen bir yer, siyasi sebeplerle de gündem konusu yapılmaya çalışan husustur bu. Dilovası’nda şu anda bütün bacaları takip ediyoruz. Dilovası’ndaki hava kirliliğinin sebeplerini araştırıyoruz. Elimizde birçok veri var, kanserojen bazı hususlar olduğu söyleniyor. Hiçbiri çok sağlıklı bilimsel araştırmaya dayanarak söylenmiş sözler değil. Biraz ahlaki bilimsel araştırmalara bağlı değil. Biraz da siyasi gerekçelerle, siyasi münazaralarla ortaya çıkartılan şeylerdir.

 

Sağlık Bakanlığı bu konuda çalışma yapıyor mu?

Dilovası’nda kanser vakası Türkiye’nin 3 katı filan dendi. O araştırmaların ilk bulguları sonucunda öyle bir sorun yok. Kaldı ki o dönemde ortaya çıkartıldığı söylenen bilimsel rapor dedikleri şeyin de bilimsel rapor olmadığını, bir üniversitedeki hocanın ve bir öğrencinin doktora tezi şeklinde yapmaya çalıştıkları, hiç sonuçlanmamış, yarım çalışmanın, kamuoyuna kesin bilimsel çalışmaymış gibi aktarılması şeklinde ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı böyle bir çalışmayı başlattı. İnanın Vali olarak bu çalışmadan sonra ben de rahatladım. Çünkü öyle bir şey olduğu takdirde bende vebal hissedecek bir yöneticiyim. Gerekli önlemleri almaya, bir açık bırakmamaya çalışıyoruz. Gebze’de zaten sorunumuz yok. Dilovası’ndaki hava kalitesinin biraz yüksek olmasının birkaç sebebi var. Sanayinin orada çok yoğun olması, içerisinde hem otoyol hem D-100 karayolunun geçiyor olması gibi etkenler bunlar.

 

Peki kirliliğin asıl sebebi nedir?

Dilovası bir çanak gibidir. Araçlar inerken frene, yokuş çıkarken gaza basıyor. Araç fazla gayret sarf ediyor. TÜBİTAK’ın yaptığı araştırmada Dilovası’nda hava kirliğinin yüzde 50’lik kısmının araç trafiğinden kaynaklandığı belirtiliyor. Şimdi Körfez Geçiş Köprüsü ve Kuzey Marmara otoyolunun yapılmasından sonra trafikten kaynaklanan, araçlardan kaynaklanan hava kirliliğinin önemli oranda ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bunu gündemimizde tutuyoruz ve çalışmalarımızı ona göre yapıyoruz.

 

Dilovası, rüzgar esmediği zaman fabrika bacalarından normal standartlardan çıkan, buhar, gaz yani mevzuatın ön gördüğü limitlerde çıkan gaz bazen asılı kalabiliyor havada. Asılı kaldığı zaman, insanlar şöyle bir gökyüzüne bakınca, bazen puslu bazen karanlık bir hava görüyor. Bunlar o anda rüzgarın olmamasından kaynaklanan sorun. Burası sanayi bölgesi. Bu sorunlar aşağı yukarı 50 yıllık bir sürecin sonucunda oluşmuş. Bu her türlü tedbiri alıyor, 24 saat izliyoruz.

 

Çevreyi kirleten kuruluşlara karşı yapılan yaptırımlarla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Şunu net olarak söylüyorum, sanayicilerimiz de bunu biliyor. Hava ve çevre kirliliğine karşı sıfır toleransla çalışıyoruz. Kim ne yaparsa Kocaeli’de karşılığını, cezasını buluyor. En çok çevre cezasının yazıldığı il Kocaeli’dir. Geçen yılın cezası yaklaşık 10 milyon lira civarında.  Bu tabi çok kirlilik var, ceza yazılıyor anlamına gelmesin. Aksayan bir şey gördüğümüzde, onunla ilgili mevzuatta ne yaptırım varsa onu uyguluyoruz. Önceki yıllarda çok da üzerine gidilmiyordu. Biz kararlılığımızı ortaya koyduk, sanayici biliyor ki havayı suyu kirlettiği zaman yaptırımla karşı karşıya kalacak. Burada tolerans yok, tedbirini de ona göre alıyor. Bacasını, filtresini, arıtmasını çalıştırıyor.

 

Dilderesi temizlenebilecek mi?

Dilderesi kanayan bir yaradır. İlk geldiğim andan itibaren gündemimize aldık. Tabi işler istediğiniz hızda olmayabiliyor. Dilderesi Islah projesi başladı. İnşallah önümüzdeki yıl ortasında bitecek. Derenin etrafında çay içeceğimiz günü iple çekiyorum, bunu da yaşayacağız. Hava ve su kalitesi artacak. Kocaali’de evsel ve endüstriyel atıkların arıtılma oranları yüzde 99’lardadır. Türkiye genelinde en yüksek orana Kocaeli’de ulaşıldı. Kocaeli kadar sanayinin yoğun olduğu ve havasının bu kadar güzel olduğu bir il yoktur.

 

Dilovası çevre sorunlarını aşabilecek mi?

Bizim 5-10 yıl önce yaşadığımız sorunları şu anda yaşayanlar var. Kocaeli bu sorunlarını aşmış bir kent. Biz valilik olarak kimyasal madde taşıyan tankerlerin vana doldurma ve boşaltım sistemlerine kadar takip ediyoruz. Bir dönem Dilovası’ndan geçtiğiniz zaman çok ağır, çürük kokusu gibi kokuyla karşılaşırdınız. Sebebini araştırdık. Boşaltılırken bir anlık sızan kimyasal madde yüzünden bütün Dilovası’nı çok ağır bir koku alıyordu. Bunu araştırdık, bu vana, boşaltma sistemi, tankerlerin vanalarındaki ilkel eski sistemlerle boşaltım yapılıyordu. Bunların tümünü değiştirdik, şimdi eskisi gibi o kokular yok. Zaman zaman böyle çok nadir de olsa hatalar, işletmelerle ilgili sorunlar olabiliyor. Bunun da hemen gereğini yapıyoruz. Hep birlikte sanatçılarımızla, halkımızla, Ankara’yla işbirliğiyle çevre sorunlarımızı hızla çözen bir kentiz.

 

TAŞ OCAKLARI İÇİN DÜĞMEYE BASILACAK

Taş ocakları ve kömür depoları hep şikayet konusu oldu. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Gebze ve Dilovası bölgesinde kömür depolarımız var. 1996’da yapımına başlanmış ancak bir türlü taşınmayan kömür depolarını çok kararlı bir duruş ortaya koymak suretiyle oraya taşıdık, tedbirleri aldık. Toz tutma sistemi ve oradan kömür depolama, paketleme eleme sistemlerini belli bir bölgeye taşıdık. İlk başta Dilovası halkında, oradan şehrin üzerine bir toz gelir mi diye endişe vardı. Biz garanti verdik. Böyle bir şey olmayacak dedik. D-100’ün yanındaki kömür yığınlarını kaldırdık. Onun oluşturduğu kazalar ortadan kalktı. Şehir bu sıkıntıdan kurtuldu. Türkiye’nin en modern kömür eleme, paketleme ve depolama tesisleri Kocaeli’dedir.

 

Kömür depolarının taşınması zor oldu. Taş ocaklarının taşınması daha da zor olacak. Orada da çok ciddi sıkıntılar ve engeller var. Akşamdan sabaha hayata geçirebileceğimiz bir proje değil. Ama onu alt yapısını oluşturuyoruz. Hedefimiz belli, hedefe hangi yol ve araçla gideriz, onun çalışmasını yaptık. İnşallah yakın bir gelecekte düğmeye basacağız. Taş ocaklarını mümkün oldukça şehirden uzak, insanların hayatlarını en az etkileyecek bir bölgeye toplamaya çalışıyoruz. Bunla ilgili bazı mevzuat düzenlemeleri gerekiyor. Daha ruhsat süresi 10-15 yıl olanlar var. Torba kanunda maden ocaklarının hakları ile birlikte başka alanlara nakledilmesi ile ilgili kanun teklifi verildi. İnşallah o yasa çıktıktan sonra koyduğumuz hedefe ulaşmada ciddi bir aydınlanma olacak. Emin adımlarla ilerliyoruz, ama kesin bir zaman vermek istemiyorum. Ancak mümkün olan en kısa sürede üstesinden geleceğiz.

 

Kaynak: http://www.gebzegazetesi.com

#

21 Eyl 2014 - 09:51 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Dilovası Belediyesi'nin hizmetlerinden memnun musunuz?