Meclis'te 15 Temmuz gündemi

İzmit Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis oturumu Belsa Plaza’da yapıldı. Meclis toplantısında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı....

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Ağustos ayı olağan meclis oturumu Belsa Plaza’da yapıldı. Meclis toplantısında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı. Meclis oturumuna saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlanıldı. Ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “15 Temmuz darbe girişimi sırasında Bakü’de pişmaniye festivalindeydik. Orada herkes tepkisini dile getirmiştir. İlk saatlerde tepkimizi gösterdik. Orada yaptığımız basın açıklamasında büyük ilgi gösterildi. Azeri kardeşlerimiz Türkiye varsa biz varız demişlerdir. Yürekten bizlere söylediler. Orada temaslarımızı kısa keserek ülkemize döndük. Pişmaniye Festivalini iptal ettik. Pazar günü büyük bir miting yaptık. Halkımızın meydanlarda toplanmasından dolayı teşekkür ediyorum. CHP başta olmak üzere bütün siyasi partilerin katılması bizleri sevindirmiştir. Bu önemli bir fırsattır. Demokrasi hepimizindir. İşlerimiz devam etmektedir” dedi.

 

SAHİP ÇIKILDI

15 Temmuz adına CHP adına Hale Meriç söz aldı. Meriç “Bizler her türlü darbe ve diktanının dünde bugünde karşısındayız. Darbeden tarih boyunca büyük sıkıntılar yaşamış bir siyasi parti üyesi olarak bu darbe girişiminin sadece iktidira karşı olmadığının altını çiziyorum. Atılan bombalar, çekilen silahlar, demokrasimize, Cumhuriyetimize ve halkımıza yöneliktir. Bu durum karşısında siyasiler ve başta halkımız her türlü fikir ayrılığını, gerginliği ve kutuplaşmayı bir yana bırakarak tek vücut olmuştur.  Oluşan bu güç Atatürk’ün kuruduğu laik cumhuriyete sahip çıkmıştır” dedi.

 

ADİL YARGILAMA

Meriç “Yıllardır devletin her kademesine sızmış FETÖ terör örgütün ne kadar tehlikeli olduğunu her fırsatta dile getirdik. Bugün yaşananlar bu konuda ki haklılığımızı ortaya koymuştur. Bu nedenle hiçbir cemaatin bu tür yapılanmalarına izin verilmemelidir.  Tabi ki herkesi siyasi görüşünü, dinin inancını, ibadetini özgürce yaşamalı  ancak asla Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden ve hukuk kurallarından uzaklaşmamalıdır.  Bu darbe girişimine katılanlar hukuka uygun olarak adil şekilde yargılanmalıdır” açıklamasında bulundu.

 

 

HEDEF ALINDI

AKP Grup Başkan Vekili Zekeriya Özak “15 Temmuz'dan bu yana ülke olarak zor günlerden hep birlikte geçtik... Fethullahçı Terör Örgütü mensubu bir grup vatan haini tarafından gerçekleştirilmeye Çalışılan darbe girişimini aziz milletimizin demokrasiye sahip çıkmasıyla; devletine ve hükümetine bağlı asker ve polisimizin cansiperane gayretleriyle çok şükür önledik. Bu kalleş darbeciler Cumhurbaşkanımızı ve hükümetimizi ortadan kaldırmak istediler, Genel Kurmay Başkanımızı, kuvvet komutanlarımızı, Emniyet Genel Müdürlüğünü, MİT Karargâhı’nı hedef aldılar” dedi.

 

BETRARAF EDİLDİ

Terörle mücadelede kahramanlık destanları yazan özel harekât dairesine, Gazi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ve en önemlisi de sivil halka, çoluk çocuk demeden silahsız vatandaşımıza karşı ateş açtılar diyen Özak “Ama bu gözü dönmüş FETÖ'cü canilerin, Bu milletin dişinden, tırnağından artırarak ödediği vergilerle alınan O tankları, uçakları, helikopterleri, bombaları, mermileri Acımasızca halkımıza karşı kullanmalarının hesabı sorulacak, Burunlarından fitil fitil getirilecek inşallah. Paralel Yapı adı verilen bu eli kanlı örgütle Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Bütün devletimiz, topyekün mücadele ediyor, Türk askeri kılığına girmiş bu hainlere karşı Başkomutanımızın önderliğinde milletimiz, topyekün seferberlik başlatarak; tankların önünde bedenini kalkan olarak koymuş ve büyük bir zafer kazanmıştır. 250 civarında şehit verdiğimiz, yaklaşık 2 bin vatandaşımızın yaralandığı bu kalkışma girişimi, halkımızın fedakâr tutumu ve demokrasiye sahip çıkması sonucu başarısızlığa uğrayarak bertaraf edilmiştir” açıklamasında bulundu.

 

AYAKLARINI ÖPSEK

Biz o gece, o meydanlarda canlarını ortaya koyarak mücadele eden, hepimizin geleceğini kurtaran insanlarımızın, ellerini, ayaklarını tek tek öpsek haklarını ödeyemeyiz diyen Özak “Şu an biz burada, bu mecliste toplanıp konuşabiliyorsak, Halkımız özgürce sokaklarda dolaşabiliyorsa, Bunu 15 Temmuz gecesi şehit olan vatan evlatlarına borçluyuz. Bu aynı zamanda Türk Milleti'nin dünyaya verdiği büyük de bir ders olmuştur. Dünya televizyonlarında da bahsedildiği gibi; Türk Milleti, vatan sevgisinin ne olduğunu ve demokrasinin değerini canı ve kanı pahasına dünyaya İspat etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

PARLAMENTO BOMBALANDI

ÖZak “Türkiye’nin, dış güçler tarafından masa başında sınırları çizilen Bir Ortadoğu devleti olmadığı, binlerce yıllık şanlı bir tarihin mirasçısı olduğu dünyaya bir kez daha ilan edilmiştir! Aziz milletimiz, seçimlerde özgürce karar almaktadır. Atatürk’ün veciz ifadesinde söylediği gibi; Bu ülkede “Hâkimiyet, kayıtsız şartsız milletindir!” Buna da herkesin saygı göstermesi gerekir. 15 Temmuz darbe girişiminin dehşet verici manzaralarından biri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin içinde İktidar ve muhalefet milletvekilleriyle birlikte havadan bombalanmasıydı. Millet iradesinin simgesi parlamento binaları daha önceki darbe girişimlerinde ilk kapatılan kurumlar olmuş, Ama darbecilerin havadan bombardımanla meclis binalarına zarar verdiği görülmemiştir!” şeklinde konuştu.

 

HAİNLER VAR

Milletin iradesinin canına kastedilmiştir diyen Özak “Bunu yapan şerefsizler Türk ordusunu temsil edemezler, bunlar bir avuç FETÖ teröristidir. Bu alçaklık asla Türk Askerine mal edilemez. Özel yetiştirilmiş, beyinleri yıkanmış, Batı’nın uşağı karanlık insanlar bu kalkışmayı yapmıştır. Bunlar ülkemizin ve bütün dünyanın başına beladır. İlimizde de bu hainlerle işbirliği içerisinde olan; onlara bilgi sızdıran, onların buradaki şubeliğini yapan ve bundan para kazanan, Dünyevî çıkarları uğruna insanların dini duygularını kullanarak Kendilerine menfaat sağlayan hainler var” dedi.

 

ŞAHSIMA İFTİRALAR VAR

Şahsım başta olmak üzere birçok vatansevere de yalan haberlerle iftira atan. Kamuoyunu yanıltan alçaklar var diyen Grup Başkan Vekili Özak “İnşallah bunlar da kanun önünde gereken cezayı alacaklar. Güzelim vatanımıza kast eden eli kanlı terör örgütü FETÖ ile Bizleri aynı taraf da göstermeye çalışan zihniyet, bizimle de uzun zamandır uğraşıyordu. Kendi suçunu örtmek, Kendini kamufle etmek ve hedef saptırmak için Bu vatan hainleriyle hiç bir bağlantısı olmayan, Aksine gecesini gündüzünü kentimize hizmet etmek için harcayanı Sn. Büyükşehir Belediye Başkanımız ve şahsımı itibarsızlaştırıp, açık hedef haline getirerek, paralel terör örgütü ile bağdaştırmaya çalışan Bu zavallılar da yargıya hesap verecekler” dedi.

 

BUGÜN DE, YARIN DA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Halkımızın huzuru ve geleceğimiz için tek yürek olduğumuz bu günleri unutmamalıyız diyen Özak “Ben bu süreçte meydanlarda siyasi partili görmedim. Parti ayrımı yapmadan ülkesini seven insanlar gördüm. Herkesi ilk defa bir arada Türkiye sevdalısı gördüm. Halkımızı ülke menfaatimiz için birlik beraberlik içinde omuz omuza gördüm. Bu beni çok duygulandırdı. Konu vatan, millet, bayrak, özgürlük ve demokrasi olunca gerisinin teferruat olduğunu gördüm. Bu birlik ve beraberliğin bundan sonrada devam etmesini diliyorum. Ben buradan Kahraman milletimize, darbecilere geçit vermeyen emniyet ve ordu mensuplarımıza ve siyasi temsilcilerimize çok teşekkür ediyorum. Bu ülke bizim; dün olduğu gibi bugün de, yarın da sahip çıkacağız!” ifadelerini kullandı.

 

BOP PROJESİNE BAKMAK GEREKİYOR

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kuruçeşme Kültür Merkezi adının Erol Olçak Kültür Merkezi olarak değiştirilmesini önerdi. CHP’li İbrahim Güçlü söz alarak “Kabustan uyandık. Derin bir kaos oluşturmak istediklerini görülmektedir. Ülkemizi iç savaşın içerisinde sokmak istediklerini görmekteyiz. Suriye’de önemli yer PYD’nin elini geçmiştir. BOP’un hedefinde Türkiye vardır. bu işin devamı gelecektir. Önemli isimler hedef alınabilir. Amaç iş savaştır. BOP’un amacına ulaşmak hedeflenmektedir. Buna hazır olmak durumundayız. Bu coğrafyasında yaşıyorsak Türk Ordusunun güçlenmesi ve itibarını kazandırılması gerekiyor. Yeniden yapılanma yapmak durumundayız. Avrupa’ya farklı lanse ediliyor. Yeni cephe açmadan sorunun çözmeliyiz” şeklinde konuştu.   

 

KOMİSYONA HAVALE

Hüküm ve tasarrufu İzmit Belediyesi’nde bulunan Fevziye Camii tuvaletlerinin vatandaşa daha iyi hizmet verilebilmesi adına esaslı bakım ve onarıma ihtiyacı değerlendirilmek üzere komisyona havale edildi. Sanayi Mahallesi Ömer Türkçakal Bulvarı’nda bulunan 41 Burda Alışveriş Merkezi’nin zemin kat giriş kısmı Koza Meydan Kuru Havuz bölgesinde Ekolojik Pazar kurulması teklifi komisyona havale edildi.  

 

KREDİ KULLANILMASI YETKİSİ

İzmit Belediyesi şirketlerinin 2.5 Milyon TL kredi kullanılması noktasında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a yetki verilmesi, teminat mektubu alınması noktasında bu karar alınması gerektiğini söyleyen Doğan “Taşeronların şirket bünyesinde olmasını hedefliyoruz. Kendi şirketlerimizin bünyesinde olması önemlidir. Yılı bitmesinden dolayı yetki isteniyor. Teminat mektubu bankadan istenmektedir. Komisyona indirilmesine gerek yoktur” derken, 1 Eylül tarihinde teminat mektubunun kullanılması noktasında CHP’li Ersin Albayrak komisyona havale edilmesini istedi. AKP’nin oylarıyla kabul edildi.    

 

GÜLTEPE’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Yenidoğan Mahallesi 57 dönüm arazide konutlar karşılığında veya konutların satılmasından elde edilecek gelirin paylaşımı noktasında İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “Gültepe bölgesinde yeni bir yapılanma başlatıyoruz. O bölgenin gelişmesi hedefleniyor. Bu alanın konutlara çevrilmesi ile satılarak gelir elde edilmesi yada takas için kullanılması hedefleniyor. İzmit Belediyesi’ne önemli katkı verecektir. Yeni bir dönem başlayacak. Kaliteli konutlar yapılacaktır. Şehre değer katması amaçlanıyor. Yerlerin değerlenmesi ve sosyal değişime önemli destek olacaktır” derken, madde oy birliği ile kabul edildi.

 

KARDEŞ ŞEHİR

Develi Belediyesi, İzmit Belediyesi ile sosyal kültürel ve şehircilik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, belediyecilik alanındaki bilgi ve deneyimlerin paylaşılarak birlikte yer alınacak çalışmalarda başarılı ve örnek işlere imza atılacağı düşüncesiyle belediyemiz ile kardeş şehir olma teklifi kabul edildi.

 

GÖZ YUMULDU

CHP’li Barbaros Akkuş “Laiklinin ne kadar önemli olduğunu gördük. Dinsizlik olduğu yönünde ortaya atıldı. Din ve devlet işlerinin birbirinden ayırt edilmesi gerekiyor. Bunun ayırt edilmesi gerekiyor. Din siyasallaşması sonrasında FETÖ, İŞİD ortaya çıkar. Darbe teşebbüsünün sonuç alınması durumunda bizler burada olmazdık. İnsanları adreslerinden toplanmaya başlanıldı. İnsanları kutuplara ayırmamak gerekiyor. Atatürk’ün 100 yıl önce söylediklerine dikkat etmek gerekiyor. Bir şeylere göz yummamız sonrasında bu duruma gelindi. Harb Okulları sınavları, Hakim ve Savcıların sınavları çalındı” açıklamasında bulundu. 06 Eylül 2016 Salı günü saat 15.00’de meclis yapılmasına karar verildi.

Serkan BORLAK      

02 Ağustos 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?