Gizle

YILIN SPORCUSU TUBA YENEN YAKAN

  İzmitli bir dünya yıldızı Tuba Yenen Yakan   Kağıtspor alt yapısından yetişen, dünya, Avrupa ve Türkiye Karate şampiyonlukları bulunan milli sp...

Büyütmek için resme tıklayın

 

İzmitli bir dünya yıldızı

Tuba Yenen Yakan

 

Kağıtspor alt yapısından yetişen, dünya, Avrupa ve Türkiye Karate şampiyonlukları bulunan milli sporcumuz, yeni evli Tuba Yenen Yakan, Doruktakiler 2013 anketinde Yılın Sporcusu seçildi. Tuba ile sıra dışı bir söyleşi yaptık

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor ile spor hayatına başlayan başarılı milli karatecimiz Tuba Yenen, 9 yaşından bu yana karate ile uğraşıyor. Uzman bir antrenör gözetiminde kendini geliştiren genç spor, kazandığı dünya, Avrupa ve Türkiye şampiyonlukları ve elde ettiği diğer derelerle ilimizin en büyük gurur vesilelerinden biri haline geldi.

 

Kazandığı başarılarla adından söz ettiren, kentimizin gururu olan Tuba Yenen, kısa bir süre önce de evliler kervanına katıldı. Başarıları ile her zaman takdir toplayan genç sporcunun bir diğer özelliği ise İzmitli bir genç olarak bu kentin değerleri arasına girmesiydi. Kocaeli’nin yetiştirdiği en özel değerlerinden biri olan Tuba Yenen Yakan ile yaptığımız söyleşimizde ise oldukça güzel notlar ortaya çıktı.

 

 

Karate ile tanışmanız nasıl oldu?

 

Karate sporuna 9 yaşında başladım. Açıkça söylemek gerekirse, en başta karateye herhangi bir ilgim yoktu. Antrenörümle aramda bir diyalog oldu. Hocamız bana karate yeteneğimin olduğunu söyledi. O zaman 9 yaşındaydım. Hocamızın tavsiyesi üzerine bu spora başladım. Sonrasında ise kademe kademe ilerledim. Tam 14 yıldır bu sporu yapıyorum.

 

 

SAYISIZ TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

 

Farklı bir şekilde bu spora başlamanıza rağmen kısa sürede ulusal ve uluslararası alanda birçok derece elde ettiniz. Başarılarınızdan söz eder misiniz?

 

Ulusal ve yerel alanda birçok şampiyonaya katıldım. Her şampiyona öncesinde ise özel bir çalışma içine girdim. Hocamızın söylediklerinin dışına çıkmadım. Her zaman kendimi daha büyük hedeflere hazırladım. Yetenekli olduğumu biliyordum. Başarı isteyince ve çok çalışınca gelen bir şey.

 

Kazandığım ilk turnuvadan sonra hevesim daha da arttı. Bugüne kadar sayısız Türkiye şampiyonluğu kazandım. Birçok Avrupa şampiyonluğumun yanında dünya şampiyonluklarım da vardı. Avrupa’daki birinciliklerimin sayısını ben de unuttum. Son olarak Akdeniz Oyunları şampiyonu oldum. 2007’den 2011’e kadar geçlerde 5 kez üst üste Avrupa’da zirveye çıktım. 21 yaş altı Avrupa Karate Şampiyonası’nda 53 kiloda şampiyon oldum. Şimdi büyüklerde de rakipsizliğimi gösterdim.

 

 

DİSİPLİN ÇOK ÖNEMLİ

 

Başarılı ve genç bir sporcu olarak, sizin gibi genç sporculara yönelik nasıl tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

 

Spora yeni başlayan gençler için söyleyebileceğim ilk şey disiplin olur. Karatede disiplin çok, hatta en önemli unsurdur. Bu sporu yapacak herkesin çok disiplinli ve sabırlı olması gerekiyor. Beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmeli. Ben Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor’un altyapısından yetişen bir sporcuyum. Bu zamanda kadar bana kulübümüz ve hocalarımız hep destek oldu. Gerek fiziki imkânları, gerekse hocalarımın kapasitesi ile bana çok yardımcı oldular. Her yönden maddi ve manevi olarak yanımızda durdular. Bu tür gelişmeler zaten gelecek vaat eden bir sporcunun önünü açan unsurlar.

 

 

TEŞEKKÜRLER KOCAELİ

 

Başarılarınızdan kaynaklı olarak Kocaeli genelinde çok sevilen bir sporcusunuz. Halk arasında tanınır olmak nasıl bir duygu?

 

Her gittiğim ortamda büyük ilgi görüyorum. Bu beni hem sevindiriyor, hem de teşvik ediyor. Katıldığım her turnuvaya giderken benim için dua ettiğini söyleyen insanların olması, kazandığım turnuvaların ardından gelen tebrik mesajları ileriye dönük heves verici bir durum. Kocaeli halkının ve spor camiasının desteğini bilmek gurur verici bir durum. Bunun için tüm Kocaeli’ne teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.

 

 

Doruktakiler 2013’te yılın sporcusu seçildiniz. Duygularınızı alabilir miyiz?

 

Doruktakiler 2013’te Yılın Sporcusu seçilmem inanın beni çok mutlu etti. En önemli ödüllerimden birini aldığıma inanıyorum. Bir gün olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum. Tüm ülkemin bana sahip çıkması ve destek vermesi benim için çok önemli. Her türlü ödülden daha büyük bir ödül, ülkemin bayrağını göndere çektirmemdir.

 

 

İŞTE TUBA’NIN MÜTHİŞ DERECELERİ

 

2006 Türkiye Ferdi Şampiyonası Üçüncülüğü

2007 Avrupa Şampiyonluğu, Türkiye Ferdi Şampiyonası birinciliği

2008’de Türkiye Ferdi Şampiyonluğu, 2008 Avrupa Şampiyonluğu

2009 Üniversiteler Türkiye Ferdi Şampiyonluğu, Türkiye Ferdi Şampiyonluğu, Uluslararası Şampiyonada birincilik, uluslararası şampiyonluk, iki Avrupa ikinciliği, Türkiye ferdi şampiyonası üçüncülüğü

2010 Avrupa şampiyonluğu, Türkiye ferdi şampiyonluk

2011 Avrupa Şampiyonluğu, Dünya Şampiyonluğu

2012 Avrupa şampiyonluğu, Türkiye KLP Şampiyonluğu, iki uluslararası şampiyonluk, Türkiye ferdi şampiyonluk, uluslararası şampiyona ikinciliği, Türkiye ferdi şampiyona ikinciliği, dünya üçüncülüğü, uluslararası şampiyona üçüncülüğü.

2013 Avrupa Şampiyonluğu, Türkiye ferdi şampiyonluk, iki uluslararası şampiyona üçüncülüğü

2014 Uluslararası şampiyona üçüncülüğü

Tuba Yenen Yakan Kimdir?

 

8 Haziran 1991 yılında İzmit’te dünyaya gelen Tuba Yenen Yakan, 9 yaşından bu yana karate ile uğraşıyor. Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan Tuba, Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor altyapısından yetişti. Kazandığı şampiyonluklar ile tanınan Tuba, ilimizin gurur kaynağı oldu.

 

 

 

 

 

 

02 Şubat 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?