Bu akşama dikkat!

Sıcaklık 10 derece birden düşecek. Sağanak yağış bastıracak...Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, bu akşam saatlerinde Trakya'da baş...

Büyütmek için resme tıklayın

Sıcaklık 10 derece birden düşecek. Sağanak yağış bastıracak...

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, bu akşam saatlerinde Trakya'da başlayacak sağanak ve gök gürültülü yağışların 26 Haziran Pazar günü Marmara'nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Yalova ve Bilecik), Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ile Ankara, Eskişehir, Afyon ve Kütahya çevrelerinde etkili olacağını söyledi. Yağışların çarşamba gününe kadar sürmesi bekleniyor...

HAVA SICAKLIĞI 10 DERECE BİRDEN DÜŞECEK!
Hava sıcaklığının yarın İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde 2 ila 4 derece artacağını, pazar günü ise Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun batısında yağışla birlikte hissedilir derecede (6–10 derece) azalacağını belirten Çağlar, sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların pazar günü Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, İnebolu, Bartın ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olacağını bildirdi.

FIRTINAYA DİKKAT!
Çağlar, cumartesi akşam ve pazar günü rüzgarın, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeybatı yönlerden saatte 30–50 kilometre hızla kuvvetli şekilde, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, İnebolu, Bartın ve Sinop çevrelerinde kuvvetli yağış anında saatte 50–70 kilometre hızla, kısa süreli fırtına şeklinde eseceğini kaydetti.

VATANDAŞLARA ÖNEMLİ UYARILAR!
Yağışlı havanın 27 Haziran Pazartesi günü Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde etkisini sürdüreceğine işaret eden Çağlar, sıcaklıkta beklenen hissedilir derecede azalma, kuvvetli gök gürültülü sağanak ve kısa süreli fırtınanın oluşturacağı ani sel, taşkın, su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirtti.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Prof. Mikdat Kadıoğlu, hava sıcaklıklarının düşüşüyle ilgili olarak Haberturk.com'a açıklama yaptı

Kadıoğlu'na göre, 'soğuk cepheler'in gelişiyle birlikte bu şekilde sıcaklık düşüşleri normal.

Küresel bir sorundan bahsedemeyiz. Soğuk cephe üzerimizden geçtiği için 10 derece fark olabilir, bunu iklim değişikliğine değil gelip geçici durum olarak yorumlayabiliriz.

Geçişinin öncesinde rüzgar Lodos'a döner ve sıcak olur. Sonra sıcaklık düşer Karayel'e döner rüzgar. Bu klasik cephe hareketidir.

Soğuk cephenin geçişi aslında Moskova'da oluyor. Orada şu anda kuvvetli yağış gözüküyor. Cephenin güneybatısındaki uç kısmı bize geliyor, o etkiliyor. O da sıcaklıklarda düşüğe sebep olacak sadece, çok bir yağmur olmaz. Soğuk cephenin geçişinin ardından tekrar hava yüksek basınca dönecek.

Sistemler gelip geçtikçe böyle şeyler olacak. Yaz boyunca yine soğuk cephe

Yaz boyu yağışlar mevsim ortalamasında olacak. Mevsim normalleri sıklığında... Sıcaklıklar da mevsim normallerinin biraz üzerinde olacak.
Yazın başı mevsim normallerinden epey sıcak gözüküyor, çünkü cephe yaklaşırken sıcaklık yükseliyor az önce dediğim gibi. Ama genel olarak biraz üzerinde, çok değil. 26-27 derece civarında seyrediyor. Haziran sonuna kadar yağışlı. Sonrasında gerçekten düşüyor, 10 derece kadar Temmuz başında. Ama cephenin geçişinden sonra normale dönecek.

25 Haziran 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?