Büyükşehir’i 5.5 milyar lira kim borçlandırdı?

Sefa Sirmen’in müthiş iddiaları!   CHP İzmit Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, Büyükşehir Belediyesi’nin 5.5 lira olan borcun kendisine ait olmad...

Haber albümü için resme tıklayın

ruhittin-001.jpg

Sefa Sirmen’in müthiş iddiaları!

 

CHP İzmit Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen, Büyükşehir Belediyesi’nin 5.5 lira olan borcun kendisine ait olmadığını belirterek, borcun adresini gösterdi

 

Borç batağında olan Kocaeli Büyükşehir’in yatırım yapamadığını, Büyükşehir’in 5.5 milyar lira olan borcuyla neler yapılabileceğini, 5.5 milyar liralık borcun Yuvacık Barajı’ndan kaynaklanıp kaynaklanmadığını, Yuvacık Barajı sürecinin özetini, Hazine garantisi sebebiyle kredi borcunu Hazine’nin ödediğini, Sefa Sirmen’in yargılanma sürecini dünkü yazımda belirtmiştim.

Bugünkü yazımda Sefa Sirmen’in borçlarla ilgili iddiasını, Yuvacık Barajı’nın Kocaeli’ye yetip yetmediğini, kayıp-kaçak oranlarını, borcun Sefa Sirmen’e mi, İbrahim Karaosmanoğlu’na mı olduğunu, Karaosmanoğlu’nun Sefa Sirmen’e cevabını yazdım.

 

SİRMEN’DEN ÖNEMLİ İDDİALAR

 

Seçim kampanyası başlangıcında CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen çok önemli iddialarda bulundu. Kocaeli Gazetelerinde yer alan bu iddiaları, Sirmen Kocaeli Aydınlar Ocağı’nı ziyaretinde ve özel görüşmemizde bana da söyledi.

Sirmen’in iddiasına göre, Yuvacık Barajı’nın kapasitesi, yıllık 90 milyon m3 su ihtiyacı olan Kocaeli için yeterlidir. Sapanca Gölünden Baraja su takviyesi için yapılan isale hattı için bugüne kadar ihtiyaç duyulmuş olması söz konusu olamaz.

Sirmen’e göre, AKP’li yönetim yapay bir susuzluk yarattı.

Bunun sebepleri hem Yuvacık Barajı’nın değerini azaltmak ve hem de Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı arasında su transferi için yapılan hattın önemini artırmak.”

“Ayrıca 42 milyon TL’ye mal olan bu hattın yapımı işini Başbakan’ın damadının genel müdür olduğu firmaya acil işlere sokularak ihalesiz verilmesine kılıf uydurmak.”

Daha vahim iddiası da şu: “2006 seçimleri öncesi ve 2014 seçimleri öncesi, 2013’ün ilk aylarında Yuvacık Barajı’ndaki suyun bir kısmını denize boşalttılar ve Barajı besleyen kaynaklardan bir kısmının Barajı beslemesini engellediler.”

Sirmen bu iddiasına belge gösteremedi. Ama bundan daha kurak geçen yıllarda bile ilave suya ihtiyaç duyulmadığını, Yuvacık Barajı suyunun tüketime yettiği gerekçesine dayanıyor. Bu sebeple bu sene yaşanan kuraklığın da geçerli mazeret olamayacağını söylüyor.

Sirmen’in bu dehşet verici iddialarına karşı, İSU Genel Müdürü İlhan Bayrambiz vatan haini miyiz ki, suyu denize boşaltalım? Bunları kendimize hakaret sayıyoruz. Hayır, 2013 yılı içerisinde Yuvacık Barajı dolu savak kapakları hiç açılmamıştır. Sapanca Terfi Sistemi olmasaydı 2013 yılı kurban bayramından önce 1 Ekim 2013’de Yuvacık Barajında su kalmayacaktı” diye cevap vermektedir.

Hakikaten böyle bir kurak ortamda doğruysa suyun boşaltılması da, iddia mesnetsiz bir iftira niteliğinde ise böyle bir iddia da çok ağır bir suçtur.

İki taraftan biri olsam ve kendime güveniyor olsam herhalde karşı taraf hakkında suç duyurusunda bulunurdum. Böyle bir suç duyurusu duymadık.

Belki de gazetelerde yer alan böyle bir iddianın Cumhuriyet Savcılıklarınca suç duyurusu kabul edilip incelenmesini bekliyor olabilirler.

*****

YUVACIK BARAJI KOCAELİ’NE YETİYOR MU?

Yuvacık Barajı’nın hacmi 51,1 milyon m3. Fakat çekilen su yerine, kaynaklardan gelen suyla beslendiği için yıllık su üretim kapasitesi teorik olarak 142 milyon m3’tür. Fiili olarak da en fazla üretim 2005 yılında 122 milyon m3 olarak gerçekleşmiş.

Abone sayısı ise 2005 yılında 478.000 iken, 2013 yılında 650.721’e çıkmış. Yani abone sayısı 9 yılda yüzde 36 artmış.

Su ihtiyacı 2013 yılında 130 milyon m3’e çıktığı için Sapanca Gölü’nden sisteme 16 milyon m3 su takviyesi yapılmış.

Sefa Sirmen yapay susuzluk iddiasının yanında, İSU’nun başka bir yanlış uygulama ile yıllık 13 milyon m3 suyun kaybına yol açtığını savundu. Kendi dönemlerinde Yuvacık Barajına dökülen ve buradan dağıtılan Karakaya  suyu, 2006 dan beri eski hatlar kullanılarak direkt Yuvacık bölgesine dağıtılmakta imiş. Barajdan dağıtan su hatları yeni olduğundan kayıp oranı çok düşük. Ancak eski hatlar kullanıldığı için 25 milyon m3 kapasiteli Karakaya suyunun yarısı zayi olmakta imiş.

*****

KAYIP/ KAÇAK ORANI:

Barajdan alınacak su ihtiyacını belirleyen en önemli faktörlerden biri kayıp/kaçak oranı. Dünya uygulamalarında da su dağıtım sistemlerinde kayıp oranı sıfır olamıyor.

Peki, makul olan kayıp kaçak oranı ne kadar? Kocaeli’nin kayıp kaçak oranı ne kadar?

Bu konuda CHP kanadı ile AKP kanadı arasında farklı rakamlar telaffuz ediliyor.

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’a göre dünyada kabul gören makul oran yüzde 20-25 dir. Kendisi görevi devraldığında yüzde 60 olan kayıp kaçak oranını yüzde 30’lara düşürdüklerini ifade ediyor.

CHP’li Sirmen ve 2004 öncesinin İSU Genel Müdürü olan Servet Alparslan’ın iddiasına göre ise “sağlıklı şebekelerde makul kayıp kaçak oranı yüzde 10’dur. Hatta AB standartlarında yüzde 5’tir. (Aydın ilimizde kayıp kaçak oranı sıfır olmuş.)”

“Deprem öncesi Kocaeli’de yüzde 20 idi. Depremden sonra arttı, ancak hiçbir zaman yüzde 53’ü geçmedi.”

2012 İSU Genel Müdürlüğü Çalışma Raporu”na göre ise 2004 yılında, Büyükşehir'de AKP işbaşına yeni geldiği dönemde, Yuvacık Barajı'ndan şehre dağıtılan suyun yüzde 54'ü, yani yarıdan fazlası kayıp-kaçak olarak gözüküyor. Sonra Büyükşehir, İSU üzerinden altyapıyı yenilemek için çok büyük yatırımlar yaptı.

İSU raporundaki bilgilere göre, yüzde 54 olan sudaki kayıp kaçak oranı gerçekten azalmaya da başlamış. Her yıl azalarak, kayıp kaçak oranı 2011 yılında yüzde 33'e inmiş ve burada sabitlenmiş.

Sefa Sirmen, Servet Alparslan’dan bilgi alarak, şu anda kayıp kaçak oranının yüzde 37 olduğunu söyledi.

Servet Alpaslan bir yazısında “AKP döneminde alt yapıya çok yatırım yapıldı. Sudaki kayıp kaçak oranının bu kadar yüksek olmaması gerekir.” Mevcut kayıp kaçak, şebekelerden olamaz, İSU su kullanan bazı kurumlardan tahakkuk eden suyun bedelini tahsil edemiyor olabilir” diye yazmıştı. 

Bu da ayrıca incelenmesi gereken ciddi bir iddia.

 

*********************

 

5,5 MİLYAR LİRAYI KİM BORÇLANDI? SİRMEN Mİ, KARAOSMANOĞLU MU?

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen bana bir belge verdi.

İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra oluşturulan 23.12.2005 tarihli bu belge “Uzlaşma Komisyonu Kararı”. Başta İbrahim Karaosmanoğlu olmak üzere, Hazine, İller Bankası, Sayıştay, Maliye ve İçişleri Bakanlıkları, DPT ve SSK yetkililerinin imzası var.

“Uzlaşma Komisyonu Kararı” ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yan kuruluşlarının (İzgaz, Kent Konut, Belde A.Ş., İzaydaş, Kent Sigorta, Altınnal, Antikkapı) devlete olan borçlarının dökümü çıkarılmış. Yani Karaosmanoğlu’na devredilen borç tespit edilmiş.

Buna göre Karaosmanoğlu’nun devraldığı borç tutarı 3,11 milyar TL. (1,7 milyar TL anapara + 1,4 milyar TL yeniden değerleme tutarı)

2005 yılının döviz kuruna göre (1 USD = 1,35 TL) 3,11 milyar TL toplam borç 2,3 milyar USD’ye tekabül ediyor.

Sirmen’in Belediye Başkanlığından sonra görev yapan CHP’li Hikmet Erenkaya (2002-28.03.2004) ve AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu’nun (29.03.2004-23.12.2005) arası SGK, Stopaj ve Şirket borçları da bu rakama dâhil edilmiş. Sirmen AKP’nin bu döneminin borçlarının 300-400 milyon USD olabileceğini düşünüyor.

Sirmen çok kabaca bir hesap yaparak kendi döneminde yapılan ve yeni yönetime devrettiği İzgaz’ın satışından 559 milyon USD gelir elde edildiğini ve İSU’nun 2004-2014 arası yaklaşık 1 milyar USD gelir elde ettiğini, bu gelirlerin bıraktığı borçlardan düşülmesi gerektiğine işaret ediyor.

Böylece Sirmen, Karaosmanoğlu’na sıfıra yakın bir borç bıraktığını iddia ediyor.

Yani Sefa Sirmen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 5,5 milyarlık devasa borcunun tamamının, AKP’li İbrahim Karaosmanoğlu tarafından yapıldığını iddia ediyor.

*****

KARAOSMANOĞLU BU İDDİAYI CEVAPLAMALI

Dört ay önce yazdığım yazıya KBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu veya KBB yetkililerinden bir cevap verilmedi. Bu defa iddia Sefa Sirmen’den olunca cevap vereceklerdir ümit ediyorum.

Marmaray yapımına yetecek kadar müthiş bir borç yapıldığı halde, Kocaeli’de bu çapta büyük eser veya eserler yapılmadığını biliyoruz. O halde tekrar soralım:

5,5 MİLYAR NEREDE? Nasrettin Hoca fıkrasındaki gibi. Hoca aldığı bir kilo eti "kedi yedi" diyen eşine inanamaz. Kediyi tartar bir kilo gelir. "Hanım bu kediyse et nerede, bu etse kedi nerede?" dediği gibi bir durum var.

Eğer Sirmen’in açıklamaları doğruysa, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “5.5 milyar lira ile ne yaptınız?” sorusuna anlaşılır net açıklama yapmak zorundadır.

Yapılanlar borcu izah etmiyorsa, cevabı aranan soru şu olacak: Eti kim yedi?

Biz bu tartışmanın siyasi tarafı değiliz. Yazıda ismi geçenlere karşı olumlu veya olumsuz bir ön yargımız bulunmamaktadır. 

Maksadımız seçim öncesi böylesine temel bir konunun aydınlatılmasına yardımcı olmaktan ibarettir.

Seçim öncesi bunu öğrenmek seçmenlerin en tabii hakkıdır.

Dilerim mantıklı ve makul açıklamalar yapılır. Biz de yayımlarız.

21 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

ali veli konyalı - baraja karar veren sefa değil,

barajın ihale kararına alan sefa değil,

barajın hakedişlerini ödeten yine sefa değil.....

neden hep o esnada dışarda adamın hiç bir yerde imzası yok..... suçlu bulunamaması doğal...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Mart 10:30

Anket İzmit Belediyesi 190 aracı kiralamalı mı, satın mı almalı?