Gizle

Muharrem İnce aday oldu

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen CHP Grup Başkanvekilliğinden istifa ettim” dedi. Parla...

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, “Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen CHP Grup Başkanvekilliğinden istifa ettim” dedi. Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin CHP’ye ihtiyacı olduğunu söyleyen ve Türkiye’de bağımsızlık bilincinin geliştirilmesi, cumhuriyet anlayışı, çok partili siyasal yaşam, anayasal sistemin kurulması ve hukuk devleti anlayışının CHP sayesinde gerçekleştiğini belirten Muharrem İnce, CHP’nin bu noktada çözüm olmaktan ve halka umut olmaktan uzak olduğunu söyledi.

 

“Bugün itibariyle yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen CHP Grup Başkanvekilliğinden istifa ettim” diyen İnce, dilekçesini verdiğini ve Kemal Kılıçdaroğlu’na telefonla bilgi verdiğini belirtti. İnce, “Kurultay’da genel başkanlığa aday olacağım. Ayrıntılı bir açıklamayı partimde ayrıntılı bir şekilde yapabilirim. Bu baskın kurultayı seyirci almadan, millet olmadan, milletten kaçarak, sinema salonu gibi bir salonda yapılmasını sizler gibi bende anlıyorum. Sayın Genel Başkan milletvekillerini, belediye başkanlarını, MYK üyelerini, Cumhurbaşkanı adayını belirledi. Tek başına belirledi. Şimdi bir takım duyumlar alıyorum, blok liste gündeme gelecek tekrar, bizim tüzüğümüzde çarşaf liste esastır, önerge ile bloğa dönüşebilir, blok listeyi çok özlediklerini, ‘demokrasi’ diye söz edenlerin bu gün yeniden blok listeye sarılarak parti meclisi üyelerini belirlemek istemelerini hayretle izliyorum. Sayın Genel Başkanın ilk seçildiği kurultayı hatırlıyorum, partide demokrasi vaat eden Sayın Kılıçdaroğlu gitti, her şeyi tek başına belirleyen bir yapı geldi. Milletvekili adaylıklarında yüzde 15 kontenjan vardı, bu konuda da hazırlık yapıldığını duyuyorum, bu kontenjanın yetmediğini, ön seçimin bir anlamda kenara atıldığını, merkez yoklamasının egemen kılınmak istendiğini duyuyorum. Bunu kurultayda gerçekleştirmek isteyeceklerini yüksek sesle artık konuşuyorlar.

 

Bugün Genel Merkeze bağlılıklarını bildiren örgüt yöneticileri o listeler açıklandığında bana ‘Muharrem bey ne kadar haklıymışsın’ demesinler. Ben parti emekçilerini korumak istiyorum. Bu değişiklikler yapılırsa partinin evlatlarına yazık olur” diye konuştu.

 

“İLK İŞİM TÜZÜĞÜ DEĞİŞTİRMEK OLACAK”

CHP üyelerine ve sorumlu kurultay delegelerine seslenen İnce, “Beni genel başkan seçerseniz benimde ilk işim tüzüğü değiştirmek olacak. Birincisi partide demokrasi olacak, ikincisi yüzde 15 kontenjanı kullanmayacağım, yüzde 5’lik kontenjanı kullanacağım. Ben genel başkan olursam yüzde 15 kontenjanı kaldıracağım, siyasi partiler yasasındaki yüzde 5’e razıyım. Parti içi bütün seçimler üyelerle ve hakim gözetiminde yapılacak. Delegelik sistemi değil, artık üyelerle ön seçim olacak. Partili hiçbir üye genel merkez binasında adaylık için beklemeyecek. Bütün adaylıklar üye bazında belirleneceği için partili sandığa tıpış tıpış değil, koşa koşa gidecektir.

Genel sekreterlik makamını yeniden oluşturacağım. Genel başkan seçildikten sonraki ilk 2 seçimde partiyi birince parti yapamayan genel başkan istifa etmiş sayılır hükmünü koyacağız. O koltuğa yapışıp kalmak yok. Partinin tüzüğü meydan okuyacak AK Parti’ye Muharrem İnce değil, kendisine güvenen genel başkan olacak. Bu meydanı okumadan CHP iktidar olamaz. Ben partinin üyelerine soruyorum, 2015’de CHP’nin iktidar olacağına inanıyorsanız bir şey demiyorum, ama demiyorsanız gelin bir iddianın peşine düşün” şeklinde konuştu.


“BEN KAZANACAĞIMA İNANIYORUM”
Kurultaydaki şansının sorulması üzerine “Ben kazanacağıma inanıyorum” ifadelerini kullanan İnce, kazanamaması durumunda kendisinin partili olduğunu ve devam edeceğini açıkladı. İnce, Feyzioğlu’nun adaylığının sorulması üzerine, “Bu partinin üyelerinden herkes genel başkanlığa aday adayı olabilir. Herkese başarılar dilerim. Ben yola çıktım, benim geri adımım yok artık. 130 milletvekili de benim arkadaşım, hepsi ile bir temas içinde olmak isterim. Milletvekili arkadaşlarıma kızmam ve küsmem. Ben herkese gönlümü açtım bu partide. Herkes ile ittifak yapmak istiyorum. Ben bu partiyi umut yapmak istiyorum, iktidar yapmak istiyorum, yapamazsam giderim. Hiç kıvırmak yok, mertçe, erkekçe davranacağız. Delikanlı olacağız, yürekli olacağız. 4 sene önce çok demokratik söylemlerle gelip bugün diktatörlüğü getireceksiniz partiyi. O zaman Tayyip Erdoğan’a ne diye diktatör diyorsunuz. Ben diktatör istemiyorum, ülkemde de istemiyorum, partimde de istemiyorum” ifadelerini kullandı.


“ADAYLIKTAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİM”
Kurultay için yeterli süre olup olmadığının sorulması üzerine, “Bunun baskın bir kurultay olduğunu kabul ediyorum” açıklamasında bulunan İnce, partinin geleneklerinin böyle olmadığını söyledi. İnce, “Adaylıktan asla vazgeçmeyeceğim. Ben adayım. Ben kimsenin adamı değilim, ben CHP’nin milletvekiliyim, 130 milletvekili de benim arkadaşımdır, herkesin desteğini istiyorum. Benim iddiam mevki, makam derdi değil, CHP’yi iktidar yapmaktır. Ben bunu yapacağıma inanıyorum. Bir oyunun, bir planın parçası değilim” dedi. 

18 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?