Gizle

Büyükşehir Konservatuarı’na büyük ilgi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hafta sonunda gerçekleştirilecek olan sınavlarına vatandaşlar bu yıl da...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin hafta sonunda gerçekleştirilecek olan sınavlarına vatandaşlar bu yıl da büyük ilgi gösterdi. Geleceğin sanatçılarının yetiştirildiği Büyükşehir Belediye Konservatuarı’nın müzik ve bale bölümüne toplam 913 kişi başvuruda bulundu. Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ne ise 110 başvuru yapıldı. Konservatuar ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin sınavları hafta sonunda gerçekleştirilecek.

SANAT EĞİTİMİNDE ÖNEMLİ BİR DURAK
Türkiye’nin sanat eğitimi konusunda önemli bir yere sahip olan Büyükşehir Belediye Konservatuarı ilgi görmeye devam ediyor. Vatandaşlar, çocuklarının özellikle Devlet Konservatuarlarına önemli altlık sayılan Belediye Konservatuarı’ndaki eğitimden yararlanması için adeta birbiriyle yarışıyor. Hafta sonunda gerçekleştirilecek sınavlara girebilmek için gerekli başvuru süresi önceki gün sona erdi. Konservatuarın Türk Sanat, Türk Halk, Batı Müziği, Halk Oyunları ve Bale Bölümleri’nin sınavlarına girebilmek için toplam 913 kişi başvuruda bulundu. Her yıl olduğu gibi en büyük ilgiyi Bale Bölümü gördü. Bölümün öğrencisi olabilmek için 200 kişi kayıt yaptırdı. Bunu Batı Müziği Bölümleri’nin piyano ve klasik gitar branşları izledi. Piyanoya 100, klasik gitar branşına ise 85 kişi kayıt yaptırdı. Toplam 110 kişinin başvuru yaptığı Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nde ise çocuk resim branşı 62 kişiyle ile başı çekti.

SINAVLAR HAFTA SONUNDA
Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin sınavları 10-11 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Hafta sonuna rastlayan ve iki gün sürecek olan sınavlar 09.00’da başlayacak. Her öğrenci başvuru sırasında kendisine verilen sınav giriş belgesindeki saate uygun olarak sınava girecek.

SINAV KOMİSYONU AKADEMİSYENLERDE
Öte yandan Büyükşehir Belediyesi geleceğin sanatçılarının çıkacağı sınavlara büyük önem gösteriyor. Bu nedenle sınav komisyonu için haftalar öncesinden başlayan bir çalışma gerçekleştirildi. Komisyonlarda yer alması için İstanbul Teknik Üniversitesi, Marmara, Yalova ve Kocaeli Üniversiteleri’nden akademisyenler davet edildi. Komisyonlarda ayrıca Büyükşehir Belediye Konservatuarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi öğretim görevlileri de yer alacak. Büyükşehir Belediyesi bu yıl bölüm haline getirilen Halk Oyunları Bölümü’nün sınav komisyonuna alanında uzman iki ismi davet etti. Bu komisyonda İstanbul Teknik Üniversitesi Ana Sanat Dalı Başkanı ve Halk Oyunları öğretim görevlisi Ahmet Turhan Demirbağ ile Yalova Devlet Konservatuarı Halk Oyunları öğretim görevlisi Burcu Evcimen görev yapacak.

SINAV YERLERİ
Konservatuar sınavları Kocaeli Fuarı içindeki Leyla Atakan Kültür Merkezi Kültür Sanat ve Konservatuar Şube Müdürlüğü’nde, Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin sınavları ise merkezin Anıtpark içindeki binasında yapılacak.
Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında sınav giriş belgelerini getirmeleri gerekiyor. Tüm bölümler için sınav baraj notu 70 olarak belirlenirken, müzik bölümlerinin sınavlarında tek, çift ve üç ses ile ritim ve melodiye bakılacak. Sınavlar tek aşamalı olarak gerçekleştirilecek.

ALINACAK ÖĞRENCİ SAYISI
Bu yıl konservatuarın Batı Müziği Bölümü’ne 140, Türk Halk Müziği Bölümü’ne 55, Bale bölümüne 35, Türk Sanat Müziği Bölümü’ne 70, Türk Din Musikisi 15, Halk Oyunları Bölümü’ne 50, Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin bölümlerine ise 85 öğrenci alınacak.

09 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?