Gizle

Zeytinoğlu, Putin ve Erdoğan'a seslendi!

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nun aralık ayı meclis toplantısı dün gerçekleşti. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuk olarak katıldığı toplantı...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nun aralık ayı meclis toplantısı dün gerçekleşti. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuk olarak katıldığı toplantı odanın kurucu meclis başkanı Yekta Eti’nin vefat etmesinden dolayı toplantı bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Toplantıda ayrıca İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet Saraç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ve Çevre İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç da katıldı. Bu arada odanın 2016 yılı bütçesi 9 milyon 700 bin olarak belirlendi.

 

DIŞ TİCARETTE RİSK VAR

Meclis toplantısının açılışını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Dış ticaretteki riskler artıyor. Rusya pazarına yönelik endişelerimiz var. Rusya krizinden sonra ihracatın daha da gerileyeceğinden endişe ediyoruz. Rusya ülkemizin önemli ticaret partnerlerinden birisi. Kocaeli dış ticaret rakamlarına göre kasım ihracatı 1,3 milyar TL ile geçen yıla göre yüzde 17,2 geriledi. İthalatımız 3,2 milyar dolar ile yüzde 26,3 azaldı. Kocaeli olarak ihracatımızın yüzde 41’ini otomotiv sektöründe ve yüzde 34’ünü kimya sektöründe yapıyoruz” dedi.

 

“ARTIK SİYASETİ BIRAKIN”

Kasım ayında kimya sektörünün ihracatı; petrol fiyatlarının düşmesinden dolayı yüzde 30 azaldığını kaydeden Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Rusya krizinin de eklenmesi gelecek döneme olan endişelerimizi artırıyor. İthalatımızdaki azalmayı kurdaki artışa bağlıyoruz. İran sattığı doğalgazın miktarını yüzde 50 daha azaltmış. Bu bizi kötü yönlü etkileyecek. Putin ve Erdoğan’a sesleniyorum, siyasi olayları bıraksınlar ticarete baksınlar” ifadelerini kullandı.

 

İŞSİZLİĞİ AZALTAN BİR ANLAYIŞ

2016’nın ABD’nin faizleri artıracağı bir yıl olacağını söyleyen Zeytinoğlu, “Türkiye’nin mevcut faizinin yüksek olduğunu da dikkate alarak, iyi bir ekonomi politikasıyla faizin, Amerikan faizlerinin artmasına rağmen kontrol edilebilmesini arzu ediyoruz. 2016 yılında gerçekleşecek olan Merkez Bankası başkan seçim sürecinin, Türkiye ekonomisinde istikrarlı büyüme ve işsizliği azaltan anlayışa göre gerçekleşmesini bekliyoruz. Kurda ise TL’de arzu edilmemesi gereken aşırı değerlenmeyi, serbest piyasa mekanizmasında çözecek araçların oluşmasını temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“ÜLKEMİZ İÇİN FIRSAT OLACAK”

Türkiye-AB Zirvesi’nin Türkiye için önemli bir dönemece işaret ettiğini kaydeden ediyor. Elbette acil çözüm bekleyen mülteci sorunu sebebiyle bu zirve düzenlendi. Reelpolitik sebeplerle gerçekleştirilse de zirve sonuçlarının ülkemiz için bir fırsat olabileceğini düşünüyoruz. Umarız bu olumlu hava, ilişkilerdeki hukuki zeminine de sirayet eder ve bu alanda da bir ivme yakalanır. AB umarım samimidir ve yeni fasılları açacak bizim de bu politik havadan kurtulmamıza ön ayak olmuş olur” ifadelerini kullandı. Konuşmasını tamamlarken herkesin yeni yılını kutladı.

 

EN ÖNEMLİ BİLEŞEN SANAYİ

Öte yandan Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu da, sözlerine sanayi üretiminin artmasını diledi. Türkiye’nin büyümesinin, geleceğe emin adımlarla ilerlemesinin en önemli bileşeni sanayidir. Burada da size büyük emek düşüyor. Bu büyüme tabi ki sadece sanayi ile olmayacak. Ancak diğerlerinin de etkili olması için en önemli faktör konumunda bulunuyor” dedi.

 

İKİ ÖNEMLİ PROJE

Odanın iki büyük projesine tanık olduğunu dile getiren Güzeloğlu, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladığımız Bizimköy projesi ve Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri. Hepsi güzel çalışmalar. Kocaeli, Türkiye’yi 2023 hedefine taşıyan önemli bir şehir. Dünyanın ilk 10 ekonomisi girmek istiyoruz. Kocaeli ihracat ve imalatta başat olan bir şehir. 13 organize sanayi bölgemiz, 3 teknopark, 2 serbest bölge, 2 üniversitemiz var, ileri araştırma laboratuarımız, Bilişim Vadi’miz var. Düşük teknolojiye dayalı üretimden ayrılıp ileri teknoloji üretimine geçmeliyiz. Bunda sanayicilerimize görev düşüyor” dedi.

 

“KOCAELİ MODEL KENT OLACAK”

Kocaeli’nin Türkiye için model bir kent olacağını söyleyen Güzeloğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Yerli otomobilden, yerli uçağa kadar olan milli üretim yapacağız. Bu kapasite Kocaeli’de var. Katkısı beklenecek kişi ve kurumun desteğiyle çalışmalarımızı planlıyoruz. Kimya OSB’de eğitim verecek bir okul yapma kararı aldık. İmalata dayalı mesleki eğitim verecek bu okulun ilimize büyük katkılar sağlanacağını düşünüyorum. Nitelikli insan yetiştirmek işverenin üretim gücünü ve rekabet koşullarını iyi yönde etkiler.” Serkan BORLAK

09 Aralık 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Ekmeğe yapılması planlanan zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?