Zeytinoğlu: Yolsuzluğun maliyeti 2-3 Trilyon Dolar

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Antalya’da yapılan G-20 zirvesinde liderliğini yaptığı ‘Yolsuzluklarla Mücadele Görev Gücü’nün 1...

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Antalya’da yapılan G-20 zirvesinde liderliğini yaptığı ‘Yolsuzluklarla Mücadele Görev Gücü’nün 1 yıllık çalışmalarını anlattı. Başkan Zeytinoğlu, dünya ekonomisine yıllık 2-3 trilyon dolara mal olan yolsuzluğun küresel bazda önlenebilmesi için 5 ayaklı eylem planı önerdiklerini, bu önerilerin uygulamaya geçmesi durumunda dünya ticaretinin yüzde 2 oranında artacağını söyledi.

 

DAVID SEATON İLE ÇALIŞTI

B20 yolsuzlukla mücadele çalışma grubu olarak 5 konuda çalıştıklarının altını çizen Başkan Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Çalışmalar kapsamında 4 önemli toplantı gerçekleştirdik. Bu süreçte benim liderliğini yürüttüğüm yolsuzlukla mücadele çalışma grubunun eş başkanı olan David Seaton ile uyum içerisinde çalıştık.”

 

ÖNERİLERİ DE AÇIKLADI

Önerdikleri eylem planı hakkında da bilgi veren B20 Yolsuzlukla Mücadele Görev Gücü Lideri Ayhan Zeytinoğlu, özellikle dijital teknolojilerin kullanılması konusunda önerileri olduğunun altını çizdi. Zeytinoğlu, “İlk konumuz; şirketlerdeki mülkiyetin ticaret sicillerine doğru yansımasının sağlanmasıydı. Bunu dijital teknolojilerin kullanılarak yapılmasını önerdik. İkinci önerimiz yine dijital teknolojilerin kullanılarak devlet ihalelerinde şeffaflığın sağlanmasıydı. Üçüncü olarak kara gümrük kapılarındaki yolsuzluğun azaltılmasını istedik. Bu uygulamanın ticaret akışını hızlandıracağına vurgu yaptık. Türkiye’den de iyi uygulama örneklerini paylaştık” şeklinde konuştu.

 

“TİCARET YÜZDE 2 GELİŞECEK”

Bir başka öneride yolsuzlukla mücadelede ülkelerin yürürlükteki kanunları uygulaması gerektiğine vurgu yapıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Birçok G20 ülkesi ya OECD ya da BM’in kurallarını uyguluyor. Biz G20 ülkelerinin bu kanunları uygulamalarını ve diğer ülkelerin de bu kuralları kendi kanunlarına yansıtmalarını istiyoruz. İş yaratma kabiliyetinde KOBİ’lerin önemli rol aldığını ve bu nedenle KOBİ’lerin yolsuzlukla mücadelede eğitilmesi gerektiğini dile getirdik, bunun için bir el kitabı hazırladık. Önerilerimizin hayata geçmesi durumunda dünya ticareti yüzde 2 daha büyüyecektir.”

 

“EKİP OLARAK UYUMLU ÇALIŞTIK”

Zeytinoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “B20 yolsuzlukla mücadele görev gücü liderliğini geçen yıl Avustralya’dan devraldık. G20 Zirvesi’nde B20’nin bir yıllık çalışmalarını aktardık. Avustralya’dan görevi aldığımızda 45 etkili CEO düzeyindeki firma temsil edilirken bu sayının 119’a çıkması önemli bir başarıdır. Bu süreçte B20’nin diğer görev güçleri olan Ticaret Görev Gücü Başkanı Güler Sabancı, İstihdam Görev Gücü Başkanı Ali Koç, Finans Görev Gücü Başkanı Hüsnü Özyeğin ile KOBİ Görev Gücü Başkanı Melih Yurter ile de uyumlu bir çalışma yaptıklarını söyledi.

17 Kasım 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Milletvekili seçimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz?