Gizle

İzmir’de Büyükşehir polemiği

İzmir’e ‘Kardeş Belediyecilik’ projesi kapsamında bir ziyarette bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, burada düzenlediği basın to...

Büyütmek için resme tıklayın

İzmir’e ‘Kardeş Belediyecilik’ projesi kapsamında bir ziyarette bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, burada düzenlediği basın toplantısında sarf ettiği cümlelerle farklı bir tartışmayı ateşledi. Menderes, Torbalı, Selçuk, Ödemiş ve Kirazlı ilçe belediyelerini ziyaret eden Karaosmanoğlu, basın toplantısında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu eleştirdi.

 

“EŞİT HİZMET ÜRETİN”

İzmir Büyükşehir’in hizmette partizanlık ve ayrımcılık yaptığını ileri süren Karaosmanoğlu, “İzmir Büyükşehir Belediyesi her ilçeye eşit mesafede durarak hizmet üretmeli. Partizanlık ve ayrımcılıkla hiçbir yere varılmaz. İzmir’de maalesef bunu görüyoruz. Biz Kocaeli’de ayrımcılık yaparak hizmet üretmedik. Her zaman farklı parti belediye başkanlarına eşit mesafede durduk. Büyükşehir demek abilik demektir. İzmir Büyükşehir Belediyesinin de aynı şekilde hizmet üretmesini istiyorum” dedi.

 

“AYRIMCILIK OLMAMALI”

AKP’li ilçe belediyelerinde güzel işlerin yapıldığını dile getiren Karaosmanoğlu, “Ancak Büyükşehir’in partizanlık yapmasını görmekten üzüntü duydum. 3 dönemdir başkanım, CHP’nin dört belediyesi olmak üzere farklı partilerden belediyeler de vardı. Ama beş yıl içinde bu belediyelerine en küçük bir ayrımcılık yapmadım. Ayrımcılık yapanı halk cezalandırır. İzmir’deki AK Partili belediye sayısı 7, 2019’da bu sayı artacaktır. İzmirlileri yapılan yatırımları görmek üzere Kocaeli’ye davet ediyorum” dedi.

 

“EDEPLİ VE ADAPLI DEĞİL”

Karaosmanoğlu’nun bu sözlerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’ndan ise çok sert bir tepki geldi. Karaosmanoğlu’nun açıklamalarının edep ve adap çizgisinde olmadığını söyleyen Kocaoğlu, “Sayın Başkan madem kentimize gelmiş, önce bizi ziyaret edip bir kahvemizi içmesini ve İzmir’e ilişkin eleştirileri varsa bizzat bize aktarmasını beklerdik. Yaptığı hiç şık olmamış, yakıştıramadım” diye konuştu.

 

“KOMİK DURUMA DÜŞTÜ”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyesi durumunda bulunduğunu dile getiren Kocaoğlu, “Bize belediyecilik dersi verenler, önce devlete olan borcunu ödeyecek. Türkiye’nin en borçlu belediyesinin başkanı, Hazine’ye borcu olmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne kaynak israfı suçlamasını getiremez. Getirirse de komik duruma düşer” dedi.

 

“KOCAELİ, EN BORÇLU BELEDİYE”

Kendisinin de Karaosmanoğlu gibi 2004 yılında büyükşehir belediye başkanı seçildiğini dile getiren Aziz Kocaoğlu, “O dönemde Türkiye’nin en borçlu belediyesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ydi. İzmir ise listede 3. sırada yer alıyordu. Yıl 2015 olmuş, listeye bakıyorsunuz, Kocaeli hala en borçlu belediye; 5.5 milyar lira gibi bir borcu var. İzmir’in ise Hazine’ye borcu kalmadığı gibi kredi notu da Hazine notunun tam 9 basamak üzerinde. Buradan kamuoyuna soruyorum, kaynak israfı yapan kimdir?” diye konuştu.

 

“43 MAVİ BAYRAĞIMIZ VAR”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden çare uman ilçe belediye başkanlarına da seslenen Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Örnek aldığınız belediye gibi yapmayın sakın. Sayın Başkan, İzmit Körfezi’ni övüp İzmir Körfezi’ni eleştirmiş. Kocaeli’nde sadece 2 adet mavi bayraklı plaj var. Beğenmedikleri İzmir’de ise tam 43 adet mavi bayraklı plaj yer alıyor. Sanıyorum Sayın Başkan, DEÜ Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nün İzmir Körfezi’ne ilişkin raporunu da görmedi ya da göstermediler. İzmir’in çevre konusundaki çalışmalarını başka belediyelerle kıyaslamanın, hiçbir şekilde elle tutulur tarafı yok.”

 

“ESKİ BAŞKANLARA SORSUNLAR”

Büyükşehir’in adaletsiz olduğunu iddialarına da yanıt veren Kocaoğlu, “Bizim adaletsiz bir başkan olduğumuz iddiasına gelince. AKP’li belediyelere verdiğimiz destekleri geçtiğimiz günlerde açıkladık. Sanıyorum bu bilgiyi de kendisinden saklamışlar. Ayrıca 2004-2009 döneminde AKP’den tam 15 belediye başkanıyla çalıştım. Partizanlık yapıp yapmadığımızın şahidi onlardır, gidip sorsunlar” Mesut AKBULUT

21 Mart 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

derinceli - aziz bey sen kocaeli büyükşehir belediye başkanına aldırma kendisi ilk önce yapmış oldugu icratlara baksın sonrada sana laf söylesin kentkonuda baksın evleri ne alemde insanlara teslim edilmekte.izmit belediyesi borç yok gider 7000 tl araba alır.yapmış oldukları yatırmlara baksınlar yapmış oldukları körüler .üst geçitler ne alemde onlara baksınlarda ondan sonra sana laf söylesinler

Yanıtla . 0Beğen 21 Mart 15:40
02

XMEN - EVET HİZMET GÖTURMEK ICIN GEREKIRSE BOL BOL BMW VE MERCEDES KIRALANABİLİR....

Yanıtla . 0Beğen 21 Mart 15:40
01

Sinan - Halka hizmet götürmezsen para harcamazsın borcun da olmaz tabi ki.

Yanıtla . 0Beğen 21 Mart 15:40

Anket Ulaşıma yapılan %10 zammı nasıl değerlendiriyorsunuz?